Açık Havada çalışmak, sağladığı birçok farklı avantajla her geçen gün daha çok kişi tarafından keşfediliyor. Evin bahçesinde, parkta, sahilde bir bankta, ağaçların altında veya kafede çalışarak açık havanın avantajlarını doyasıya yaşayabilirsiniz. İş hayatını evlere taşıyan pandemi sürecini, havaların ısınmasıyla açık havaya naklederek daha keyifli bir hale getirebilirsiniz. İşte açık havada çalışmanın birçok kişiyi imrendirecek az bilinen, çok faydalı yönleri:

Doğanın İçinde Bir Ofis

Açık alanlarda yapılan çalışmalar sırasında kişiler daha kaliteli oksijen alabiliyor. Özellikle yeşilliklerin arasında, sahil kenarında bir alan tercih ediliyorsa beynin daha iyi çalışması sağlanıyor. Birçok kişiye çalışma motivasyonu kazandıracak bir diğer unsur ise güneş. Güneş ışınlarının özellikle depresif ruh halinin yatıştırılmasına yardımcı olduğu biliniyor. Açık havada çalışarak kendinizi daha zinde, hayat dolu ve motive hissedebilirsiniz. Çevrenize turunçgil ağaçları varsa çok daha şanslısınız, böylelikle konsantrasyon sağlamak için kokuların gücünden de faydalanabilirsiniz.

Stressiz Hayat, Ne Rahat!

İş hayatında stresin olmadığı bir an çok nadir bulunuyor. Açık havada, ferah bir esinti içinde çalışmak, ayakların toprağa basması, stres hissinin azalmasını sağlıyor. Açık havada zaman geçirmek için hafta sonunu beklemek yerine bilgisayarınızı alıp kendinizi toprağa bırakabilirsiniz. Eğer şarjınızın biteceğinden endişe ediyorsanız birçok markanın sunduğu, yeni nesil, güçlü bataryalı bilgisayarları keşfedebilirsiniz. Lenovo laptop modelleri, batarya performansıyla açık havada çalışmak isteyenlerin bir numaralı tercihi oluyor.

Açık havada çalışmak

Dışarıda Çalışmak Gerçekten Pahalı mı?

Dışarıda zaman geçirmenin her anını para harcamak olarak gören birçok insan bulunuyor. Oysa açık havada çalışmanın birçok maliyetsiz yolu da var. Laptop fiyatları yüksek diye yakınanları, kafede çalışmanın maliyetini hesaplayanları freelance çalışma ile barıştıracak önerilerimiz mevcut. Alınacak bir termos bardak, hazırlanacak basit bir sandviç, güçlü bir laptop, bir powerbank ile her çimenlik alan ofise dönüşüyor. Üstelik başka hiçbir masraf gerekmiyor. Her gün ofise gidip gelmek için kullanılan araçların yakıtı, yol ücretleri, içecek giderleri, öğle yemeği maliyeti göz önüne alındığında, sadece bir laptop ücretinin tüm bunlardan çok daha düşük olduğu ortaya çıkıyor.

Dikkatim Dağılır Diyenler

2008 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir çalışma, doğada vakit geçirmenin dikkat dağınıklığının azalmasına yardımcı olduğunu kanıtlıyor. Deneye katılan kişiler, doğada 1 saat geçirdikten sonra dikkat performansları ölçülüyor ve %20 daha yüksek bellek ve dikkat sonucu alınıyor. Açık havada biraz vakit geçirmenin, ofise göre çok daha iyi konsantrasyon sağlayacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Uyku Kalitesi Yükseliyor

Yapılan çalışmalar, açık havada düzenli olarak zaman harcayanların uyku kalitelerinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Eğer düzenli olarak açık havada çalışmayı hiç denemediysen ve uyku sorunu yaşıyorsan, kendine bir şans verebilirsin. “Etkisinden nasıl emin olacağım” diyorsan akıllı yardımcılar seninle. Mi band 5 gibi donanımlı bir akıllı saat kullanarak uyku performansını görüntüleyebilir, derin uyku süreni, uyanma durumunu raporlayarak uyku kaliteni ölçebilirsin. Belki de yıllardır çektiğin uyku sorununun nedeni ofiste çalışmandır…

Sağlık için Doğru Seçim

Ofis sandalyesinde saatler geçirmek, saatlerce oturmak, bilgisayara aynı pozisyonda bakmak sağlık için oldukça zararlı görülüyor. Kısa bir yürüyüşün ardından varacağın sahil kenarında, açık havada çalışmanın sağlık için de faydalı olduğu öngörülüyor. Açık havada uzanarak, oturarak, ayağa kalkıp kısa yürüyüşler yaparak hatta belki de vereceğiniz ufak molaları egzersiz için değerlendirerek daha sağlıklı bir çalışma rutini elde edebilirsiniz. Alacağınız temiz hava ve D vitamini de bonus olarak hanenize not düşülüyor.

Siz de açık havada çalışmayı kendiniz için bir rutin haline getirebilir, ofisinizi her gün başka bir parka, bahçeye taşıyabilirsiniz.

Booking.com
Önceki İçerikAntik Dünyanın Gizemli Kenti “Perge” Adım Adım Keşfet TV Youtube’da
Sonraki İçerikEn Romantik Kapadokya
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz