PAYLAŞ

Mezquita’dan yani Kurtuba camii‘nden çıkıp meydana doğru sola doğru kıvrılıp, burayı gezmeden önce duraklayıp gölgesinde dinlendiğim duvarların dibine tekrar çöktüm.

Çantamdaki termosumda bulunan suyumdan bir kaç yudum aldığımda Türkçe konuşan bir kalabalık gördüm. 15 günden fazladır bu toprakları adımladığımdan ve birileriyle Türkçe konuşmak fikri pek cazip geldiğinden “kolay gelsin”  kelimeleri döküldü birden ağzımdan. ETS tur ile Endülüs turu yapan Muğla ve İzmir ağırlıklı gruptan birkaç kişi, oturduğum yerin gölgesinin cazibesiyle koşarak yanıma gelip çöktüler.

Bana hangi turla geldiğimi sorup, herhangi bir turla gelmediğimi ve yalnız başına Endülüs yolculuğu yaptığımı öğrenince pek de garipsediler! Sadece gruptan ileri yaşlarda biri “En güzelini yapıyorsun oğlum, hatta hiç dönme yerleş buralara” dedikten sonra “Şimdiki aklım olsaydı yıllar önce bu yolculuğu senin gibi yalnız başına yapar ama yalnız bitirir miydim? bilmiyorum” diye ekledi.

Gülüştükten ve birkaç dakika daha sohbet ettikten sonra 5 günlük bir Endülüs rotası izlediklerini ve benim ters istikametimde yol aldıklarını belirttiler. Onların başlangıcı Sevilla sonrası CordobaGranada ve Barcelona‘ymış. Ancak Cordoba’da sadece 3 saatlik bir tur yaptıktan sonra konaklama yapmadan Granada’ya geçeceklermiş. Turun hızı ve İspanya’da gezilecek görülecek yerlerin hızlı geçiştirilmesinden şikayet ederek yollarına koyuldular. Birbirimize iyi seyahatler dileyerek ayrıldık.

puerta romano cordobaCORDOBA’DA NASIL GEZELİM?

Dinlendikten sonra amacım kendimi ara sokaklara vurmak ama öncesinde hemen yakınımdan geçen Guadalquivir nehrini ayıran Puente Romano yani Roma Köprüsü’nü görmek istiyorum.

Puente Romano yaklaşık 330 metre uzunluğunda ve 16 ayağa sahip iyi korunmuş bir Roma köprüsü. Köprünün şehir tarafında bir kapı bulunuyor. Puerta del Puente.

Puerta del Puente köprüye açılan bir kapı olduğu gibi aynı zamanda şehre gelişin de kapısı. Cordoba’da 20.yüzyıla kadar bütün ulaşım bu köprüden sağlanıyormuş. Şehre bu kapıdan girdikten sonra Plaza del Triunfo yani Triunfo meydanından kalabalığa karışabiliyorsunuz.

Şehrin kapısı Puerta del Puente ve meydanı Plaza del Triunfo ile birlikte Roma köprüsü Puente Romano Cordoba’nın bu bölgesinde aynı anda görülebilecek üç önemli nokta.

puerta del puente
Puerta del Puente. Cordoba’nın kapısı
roma köprüsü cordoba
Puente del Romano. Roma dönemine ait harika bir köprü

Puente del Romano’dan karşıya geçip eski şehrin fotoğraflarını çekmek için ideal açılar var. Şehir sanki size poz veriyor Guadalquivir’in karşı kıyısından.

cordoba seyahat ve gezi rehberiCordoba’da da diğer kentlerde olduğu gibi CitySightseeing araçları ile turlar bulunuyor. 2 ayrı rotada ve araçların giremediği sokaklara göre ayrılmış güzergahlarda gerçekleşen turlar, Cordoba’nın gezilecek görülecek yerlerinin neredeyse tamamına ulaşmanızı sağlıyor. Cordoba’da 3 gün kaldığımdan ve zamanımın çok olmasından dolayı ben kullanmadım ama yine de bilgi vermek gerekirse içerikler şu şekilde.

cordoba roma köprüsü meydanCordoba Panoramica ve Cordoba İntima isimli rotalar bulunuyor. Panoramica’da otobüsler çalışırken, İntima’da minibüsler ile turlar gerçekleşiyor. Bunun nedeni daha önce de belirttiğim gibi araçların sokaklarda rahat ilerlemesiyle ilgili.

Fiyatlar bir günlük ve iki günlük olarak hazırlanmış. 1 günlük 17 Euro iken 2 günlük 21 Euro. Çocuk fiyatları ise 5-12 yaş arası 1 günlük 10 Euro, 2 günlük 12 Euro. Kış tarifesinin farklı olduğunu da belirtmeliyim. Yine her zaman olduğu gibi dilediğiniz durakta inip bir sonraki araçla devam edebiliyorsunuz.

Cordoba sightseeing programıCordoba’da iyi bir seyahat ve gezi anısı bırakmak için yapacağınız bir diğer önemli aktivite de fayton turları olabilir. Özellikle Mezquita çevresinde ve Alcazar civarında oldukça fayton bulunuyor. Pazarlık yapın elbette!

Cordoba Fayton seyahatCORDOBA’NIN MEYDANLARI

Cordoba’da gezilecek yerler arasına eklemeniz gereken yerlere küçük meydanları mutlaka öneriyorum. Belki de bu meydanlar onlara göre büyüktür! Ancak sevimli, tarihi ve karizmatik oldukları kesin.. ve elbette bir de hikayeleri.

Şehir merkezindeki Plaza de las Tendillas‘dan bahsetmiştim. Burada zaten mutlaka vakit geçireceksiniz. Avrupa’dan ve İspanya’nın çeşitli şehirlerinden alıştığımız bir meydan. Şehirdeki önemli bir başka meydan ise küçük ama çok ünlü. Donkişot’dan aşina olduğumuz Plaza del Potro. Cervantes‘in romanda bahsettiği Don Kişot’un konaklama yaptığı ünlü han da burada. Meydanın ortasında bir at heykeli de küçük bir havuz ile buraya simge olmuş.

plaza del potro
Don Kişot’un simgelerinden Plaza del Potro
Plaza del potro
İşte o ünlü han, at heykeli ve çeşme

Meydanlarından bahsederken Plaza de Corredera‘dan bahsetmemek Cordoba’yı eksik bıraktırır. Birçok İspanyol şehrindeki dikdörtgen meydanlardan biri burası. Benzerleri gibi Corredera’da eski boğa güreşlerinin ve festivallerinin yapıldığı alanlardan biri olarak kullanılmış yüzyıllarca. Şimdi yenilenen görüntüsü ile kafeler, sokak çalgıcıları ile Cordoba’ya simge olmaya devam ediyor.

Plaza del corredera cordoba seyahat
Soluk alınan meydanlardan biri de Plaza de Corredera
Plaza del corredera cordoba seyahat 2
Plaza de Corredera

Meydanlarına hayranım Endülüs coğrafyasının. Daha birçok, “küçük” denilemeyecek boyutlarda, ancak dar sokakların açıldığı insanlara nefes aldıran ve kente anlam katan açıklıklar, alanlar bulunuyor Cordoba’da. Aynı diğer Endülüs şehirlerinde olduğu gibi.

IMG_5940Sokaklarını gezmeye devam ediyorum Cordoba’nın. Birkaç durağım daha var şehirde ama önceliğim şimdi kenti hissetmek, sokaklarında ayak seslerimi duymak.

Adım adım Cordoba’yı yazmaya, resimlemeye ve paylaşmaya devam ediyorum. Böylece Cordoba ve Endülüs seyahati için iyi bir gezi ve seyahat rehberi ortaya çıkıyor. Tamamlandığında Endülüs seyahat rehberleri arasında her zaman olduğu gibi özgün, güncel ve yararlı bir kaynak olacak.

IMG_2048

Cordoba’da konaklama yeri arıyorsanız en iyi alternatiflere buradan gözatabilirsiniz.

Booking.com
PAYLAŞ
Önceki makaleMakedonya Güzeli Ohrid
Sonraki makaleI amsterdam!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here