Antalya’da gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelmesi gereken köşelerden biri bu şehirde en sevdiğim, fırsat buldukça gittiğim ve gerçek anlamda dinlenmenin en iyi adresi olan Adrasan’dan bahsetmek istiyorum.

Adrasan, Antalya‘nın yüz kilometre batısında, Kumluca‘ya bağlı şirin bir belde. Merkezi dışarıdan çok göç almamış, fazla yapılaşma da yok. Yöre halkı tarım ve seracılıkla geçimlerini sağlıyor. Turizmle daha yeni yeni tanışıyorlar.

Adrasan Gezisi

Oysaki dünyada Çin ve İtalya‘dan sonraki en uzun yürüyüş rotasının yani antik Likya Yolu‘nun otuz sekiz kilometresi Adrasan sınırlarından geçiyor.

Bu sene Kumluca Belediyesi ve Akdeniz Üniversitesi ortaklaşa bir projeye başladı. Proje kapsamında yöre halkına alternatif turizm yapabilmeleri için çeşitli eğitimler verilecek. Likya Yolu’nun dünyaca tanınması ve turizmin 12 aya yayılması amaçlanıyor.

Adrasan Koyu

Adrasan’ın Likya Yolu parkurlarından biri olması dışında ayrı bir özelliği daha var. Merkezinden çıkıp, Tahtalı Dağı‘ndan akıp gelen dereyi takip ettiğinizde mavi ve yeşilin her tonunu görebileceğiniz cennet gibi bir koya ulaşıyorsunuz.

Gittiğiniz anda bu koyun huzur vaat ettiğini anlayacaksınız.

adrasan gezisi

Dinlenmek için ideal bir yer. Dilerseniz, koy boyunca uzanan kumsalda denizin ve günesin tadını çıkarabilirsiniz.

Su sporlarından hoşlanıyorsanız, sörf yapabilirsiniz ya da bir kano kiralayıp caretta carettaları fotoğraflamak için peşlerine düşebilirsiniz.

Balıkçılığa merakınız varsa levrek, akya, torik, orfoz, palamut avlamak için sabahın erken saatlerinde denize açılabilirsiniz.

Adrasan Gezisi

Adrenalinden hoşlanıyorsanız yamaç paraşütü yaparak, Adrasan’ın muhteşem dağ ve deniz manzarasını seyredebilirsiniz.

Akvaryum gibi bir denizin, buz gibi sularında yüzmek için Sulu Ada’ya tekne turuna gitmeden dönmemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Bu arada Adrasan‘da muhteşem bir deniz altı yaşamı var. Dip görüşün yüksek olması sayesinde neredeyse yılın 12 ayı dalış yapabilmek mümkün.

Adrasan Gezisi

Adrasan Gezisi

Adrasan’da konaklamaya gelince her bütçeye uygun tesis bulunuyor. Denize 100 metre uzaklığı olan ya da dere kenarında asma köprülerle ulaşabileceğiniz derenin içine kurulmuş loca ve terasları olan otel ve pansiyonlarda kalabilirsiniz.

Benim favorim Ada Otel sessiz, sakin, temiz, düzenli, sahipleri ise çok güler yüzlü.
Chill House Lounge ise favori restoranım. Taze deniz levreği, kalamar, karides ve kabak çiçeği dolmasına bayılacaksınız. Üzerine dondurmalı incir tatlısı yemeyi sakın unutmayın.

Fotoğraf : Elif Ertunga

Booking.com
Önceki İçerikHavaalanı Lounge Hizmetleri ile Seyahat Öncesi Ayrıcalıkları
Sonraki İçerikErdem Gürses Sırt Çantası ile Yollarda
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz