PAYLAŞ

Bilmem haberi olan oldu mu? “Bir Akdeniz Foku öldürüldü” Dikkatinizi çekerse öldürüldü diyorum! Yani aslında bir cinayet işlendi..

İlk başlarda ateşli silahla vurulduğu belirtilmişti. Sonradan yapılan otopside ateşli silahla vurulduğunu belirtecek bir bulgu olmadığı belirtildi. Ancak bu defa da darp izleri raporlandı.

Yaşamınız boyunca doğal hayatta yaşayan kaç tane fok gördünüz? Kaç defa rastladınız yüzen, kıyıda güneşlenen bir foka?

Akdeniz Foku nedir bilir misiniz?

Kendi halinde yaşayan, sakin ve fazla sosyal olmayan sevimli bir deniz canlısıdır. Sokaklarınızda gezmez, evlerinize girmez, arabanızı pislemez. “Kendine ait olan sahillerde” yani bizim işgal ettiğimiz sahillerde yaşayan bir hayvana bile tahammül edemeyecek kadar hayvan sevmeyen bir milletiz. Hadi hayvan sevmiyorsunuz ve öldürecek kadar da canisiniz. Ama sahi bu duyarsızlığınız nedendir?

Türkiye’de turizm hareketinin lider bölgesi Antalya. Herhangi bir küçük ses bombası, bir terör hareketi veya bir kaza yaşanması durumunda tepetaklak olan ve  pamuk ipliğine bağlı bir ekonominin yaşandığı bir şehir Antalya. Bundan iki sene önce Almanya’dan Antalya’ya turist gönderen tur operatörlerine yapılan “Yunus parkları kapatılsın” baskısı neticesinde hala Antalya’da Alman turistlere büyük operatörler yunus gösterilerini satışa sunmuyor. Çok sayıda Alman vatandaşı da bu durumdan fazlasıyla memnun.

Kentin ekonomisinin %85’inin turizm ve yan kolları üzerine oluştuğu, her aileden insanın turizmden ekmek yediği bir şehirde, şehrin bu sakinlerinden biri, gidip denizdeki türlerinin son örnekleri olan hayvanları öldürecek kadar da duyarsız olabiliyor.

Akdeniz Fokları koruma altında olan bir tür. Dünyada beşyüz kadar olduğu tahmin edilen ve nüfusunun yaklaşık yüz tanesinin Türkiye kıyılarında yaşadığı sanılan bir tür. Artık sahillerimizde yüz tanesi yaşamıyor, 99 tane kaldı! Tabii ki arada bizim sayamadığımız vahşete kurban gidenler yoksa.

Her zamanki klasik açıklamalar gibi “Bir kişinin yaptığı bir kente mal edilemez” türünden sonuca ulaşmayacak popülist yaklaşımlara bir son vermenin vaktinin geçtiğini düşünüyorum.

Madem bir şey yapamıyor ve bu hayvanları koruyamıyoruz, öyleyse kendimizden uzaklaştıralım onları.

Bizler, onlarla bir arada yaşamayı haketmiyoruz.

Booking.com

1 YORUM

  1. dehşet verici ve şehrin geliri isterse turizm dışında sanayi, tarım veya başka bir hizmet dalına bağlı olsun, yine de olmaması gereken bir haber.
    kıbrısta birkaç yıl önce benzer bir haber deniz kaplumbağası için olmuştu, insan şaşıyor ve yoldaki tabelalara ateş eden magandalar bile daha makul gözükebiliyor. :/

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here