Antalya ve çevresinde doğa yürüyüşü tutkunları için oldukça çekici ve etkileyici bir coğrafya üzerinde alternatif rotalar bulunuyor. Outdoor gezileri ve doğa yürüyüşü tutkunlarının bu çeşitli rotalarda gerçekleştirdiği etkinlikler, kimi zaman bir kaç gün kimi zaman bir kaç hafta olabildiği gibi bazen de günübirlik basit aktiviteler olarak gerçekleşiyor. Alakır doğa yürüyüşü rotası da, günübirlik etkinlik olarak programlanabilecek kolaylığa sahip enfes manzaralar içerisinde bir doğa yürüyüşü rotası.

Alakır Doğa Yürüyüşü

Alakır Doğa Yürüyüşü

Antalya‘da sayıları neredeyse 10’a varan “ciddi” doğa yürüyüşü grubu bulunuyor. Biz de onlarla çoğu zaman doğaya çıkıyor, yüksekliklerin keyfini çıkarıyor ve keyfe dalıyoruz.

Alakır Vadisinin Kumluca ovasına açıldığı bölge de, bu etkinlikler arasında en keyif aldıklarımdan.

Alakır Doğa Yürüyüşü

Alakır Doğa Yürüyüşü öncesi aklıma birkaç yıl önce yine bir yürüyüş grubuyla birlikte katıldığımız ve Alakır’da kurulması planlanan bir HES için düzenlenen doğa yürüyüşü geldi.

O yürüyüşte doğa severler “Alakır Nehri Özgür Aksın” yazan bir de pankart açmışlardı hemen Alakır doğa yürüyüşü‘nün başladığı yerde.

Alakır Doğa Yürüyüşü

Alakır Nehri yapılan ve planlanan HES’ler nedeniyle engellerle de karşılaşsa bugün için kısmen de olsa özgür akmaya devam ediyor.

Nehrin uzandığı vadi boyunca baharın gelişi gidişi, yaz ve kış mevsimleri öylesine renk çeşitliliği ile dolu ki, buralara bakınca “Alakır Vadisi Özgür Aksın” sloganı belki de sadece bu nedenden bile ötürü çok doğru geliyor bana.

Alakır Doğa Yürüyüşü

Alakır Doğa Yürüyüşü ve Alakır Nehri

Alakır Nehri, Antalya’nın Kumluca ilçesinde, çevresini saran Beydağları’nın eteklerinden doğup, geçtiği vadiye ismini veren kimi yerlerde şelaleler oluşturarak Akdeniz’e dökülen Anadolu’nun güzelliklerle dolu güneyinde bulunan adeta bir yaşam damarı.

Alakır Nehri’ni ve Alakır Vadisi’ni Antalya taraflarında olduğunuz bir zaman aralığında sadece “Günübirlik” de olsa mutlaka görün.

Alakır Doğa Yürüyüşü

Booking.com
Önceki İçerikKöpekli Kızak Turları Kış Aylarının Çekici Aktivitesi
Sonraki İçerikFotoğraflarla Tarihi Yarımadanın En Güzel Yeri Topkapı Sarayı
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz