PAYLAŞ

Antalya nın Kumluca ilçesine bağlı olan Alakır vadisinde 4 ü tamamlanmış 4 ü proje aşamasında olan 8 adet Hidro Elektrik Santrali (HES)’ne  karşı  Alakır Nehri Kardeşliği 3 yıldır hukuksal, bilimsel ve eylemsel mücadele yürütüyor.

Ağustos ayında Alakır Nehri ne yapılan Hidro Elektrik Santrallerine (HES) dikkat çekmek için bir bisiklet etkinlik düzenlemeye karar verdim.

Nasıl yaparım diye düşünürken iletişime geçtiğim bisiklet gruplarının hepsi etkinliği destekledi ve beraber ön hazırlık yaptık. Velespit rotayı hazırladı. Antalya 350 İklime Pedal  ve Özgürlüğe Pedal neredeyse bütün hazırlıkları yaptılar.  Bana sadece parçaları birleştirmek ve ufak tefek ayrıntıları halletmek kaldı. Bu arada  Akdeniz Offroad Team ide unutmamak lazım. Onlarda bisiklet römorklarını çekme konusunda etkinliğe destek verdiler.

Bırakın! Alakır Özgür Aksın

Etkinlik sabahı erkenden toplanıp bisikletleri römorklara yükleyip buluşma yeri olan Söğütcuması Yaylası na doğru yola çıktık. Hisarçandır da durup gözlemeyle kahvaltımızı yaptık. Öğlene doğru buluşma yerine ulaşmıştık. Orada kendi araçlarıyla ve pedallayarak gelen arkadaşlarımızla buluştuk.
Oraya gitme amacımızı gerçekleştirmek için, köy kahvesine gittik. Yöre halkını bilinçlendirmek için onlarla oturup sohbet edip, tüm canlıların ortak yaşam kaynağı olan Alakır nehrinin, kaynağından sahile kadar birbiri ardına yapılması planlanan 8 adet Hidroelektrik Santrali ile tamamen borulara alınarak, vadideki tüm canlıların yaşam hakkının elinden alındığı ileride vadinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını anlattık.

alakır 2alakır 5

Gelen basın mensuplarıyla  Alakır nehri hakkında konuşup etkinlik  yapma amacımızı, HES’lere karşı olmadığımızı fakat bir nehre kapasitesinin kaldırmayacağı kadar HES yapılmasına karşı olduğumuzu anlattıktan sonra bisikletlerimize binip kamp alanına yani suyun kaynağına doğru yola çıktık. Biz bisikletlerimizle önden gidiyorduk, Akdeniz Offroad ise her hangi bir aksilik durumunda yardımcı olmak için bizi takip ediyordu. Maalesef çok zorlu bir rota seçmişiz. Yolda bir arkadaşımız düştü ve el bileği kırıldı. Ambülans ile Kumluca Devlet Hastanesi ne götürülmesi gerekti. Bu olaydan sonra hepimizin enerjisi düştü. Başka bir aksilik yaşanmaması için yorulup, zorlananlar offroad araçlarıyla yola devam etti.

Hava kararmadan önce kamp yerine vardık. Orada Alakır a gelmek için etkinlikten iki hafta önce pedallayarak yola çıkan Karşı Bisiklet Grubundan arkadaşlarımız ve kuruyan göllere dikkat çekmek için bisikletleriyle 3500km yol yapıp 50 ye yakın göl ve su kaynağını inceleyen Suyun İzinde ekibinden Fatih ve onları Kumluca ya karşılamaya giden 350 Antalya dan Ayşegül ve Ayten bizi bekliyordu.

Hep beraber nehrin kenarında kamp yapacağımız alanı seçip çadırlarımızı kurduktan sonra yakılan ateşin başında toplandık. Sucuklar pişti, yemekler yendi. Akdeniz Offroad Team, o kadar hazırlıklı gelmişti ki, gecenin sonunda türk kahvelerimizi bile yudumladık. Sanırım hayatım boyunca yaptığım en konforlu kamp oldu. Yolda yaşan kazaya rağmen herkes moralini yüksek tutmaya çalıştı, keyifli bir gece geçirdik. Ve Alakır Nehri nin sesini dinleyerek uykuya daldık.

alakır 7alakır 3alakır 8Sabah uyandığımızda çok hoş bir sürprizle karşılaştık. Akdeniz Offroad Team muhteşem bir kahvaltı hazırlamıştı. Hep beraber güzel bir kahvaltı yaptıktan sonra kendimizi  Alakır ın buzdan soğuk sularına bıraktık. Soğuktan vücutlarımız uyuşup sızladığı halde Antalya nın bunaltan yaz sıcaklarının acısını çıkarırcasına suda kaldık.

Öğlene doğru çadırlarımızı toplayıp Alakır Nehrini boydan boya takip etmek üzere yola çıktık. Yol boyunca yer yer vadinin eşsiz doğasını, yer yer yapılan tahribatın büyüklüğünü içimiz sızlayarak izledik. Kumluca ya vardığımızda herkesin keyfi kaçmıştı. O moralle dönmek istemediğimiz için, belki biraz daha doğada vakit geçirmek iyi gelebilir diye düşünerek  rotamızı Altınyaka yoluna çevirdik. Biraz daha gezip, bir alabalık çiftliğine gidip güzelce karnımızı doyurup sohbet ettikten sonra Antalya ya döndük.

Talihsiz kazalar yaşansa da etkinlik amacına ulaştı. Ulusal basın ve yerel basın aracıyla sesimizi duyurmayı başardık. Artık daha çok insan Alakır Vadisinin yaşam mücadelesi verdiğini biliyor.

alakır 1 kesfet.tv

Booking.com

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here