Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Seyahat Rehberi

Kalabalıklardan Uzak Alternatif Tatil Yerleri

Tatil yerleri konusunda herkesin kendi zevklerine göre keyif aldıkları tercihleri söz konusu. Türkiye’nin en gözde popüler tatil yerleri arasında yer alan Antalya, Bodrum, Marmaris ve bunların çevresinde sıralanmış olan yine deniz kıyısındaki tatil beldeleri, yerli ve yabancı tatilcilerin önde gelen tercihleri arasında yer alıyor. Ancak popüler tatil yerlerini tercih etmeyen ve alternatif tatil yerleri arayan bir kitle var ki, işte onların işleri hiç de kolay değil.

Yeni Trend Alternatif Tatil Yerleri

Çünkü bir süre önce keşfedip nefis bir tatil geçirdikleri bu alternatif tatil yerleri bir süre sonra onların bu beldeyle tanıştıkları zamana ait özelliğini kaybedip bambaşka bir hale gelebiliyor.

Örneğin, yakın zamanda Selimiye, Olimpos, Assos, Kelebekler Vadisi gibi birçok alternatif tatil yeri artık kalabalıkların adeta “hücum ettiği” beldeler haline geldi.

Yine de ülkemizde sayıları gitgide azalsa da, hala popüler tatil yerleri dışında kalan alternatif kaçış noktaları bulunuyor. Bunların bir kısmı denizi ile ön plana çıkıyor, bir kısmı da doğa ve onun içerisinde nefis bir tatil geçirmeyi vaadediyor.

Şimdi onlardan bir kaçına birlikte bakalım.

1-

 

Küçükkuyu ve Kaz Dağları

Kaz Dağları eteklerinde bulunan köylerin içindeki eski taş evlerin restore edilip küçük ve butik oteller haline getirilmesiyle yukarıda bahsettiğimiz özelliklerinden artık çıkmaya başlayan ve alternatif tatil yerleri özelliğinin son demlerini yaşamaya başlayan harika bir coğrafyadan bahsediyoruz.

Bölgenin bütün güzellikleri ve özelliklerini yaşamak için Kaz Dağları Milli Parkı gezilecek yerler arasında ilk sırada diyebiliriz.

Sarıkız Tepesi ise adakların da adandığı bir türbeye sahip mistik ve özel bir nokta. Zeytinlik Köyü’nden yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Mitolojide de yer alan ve Zeus’un Truva savaşını seyrettiği yer olarak betimlenen Zeus Sunağı ise Adatepe Köyü tarafında bulunuyor.

Küçükkuyu’ya ulaşım karayoluyla çok kolay. Aynı zamanda sürekli otobüs seferleri de bulunuyor.

Alternatif Tatil Yerleri

2-

Kabak Koyu

Babadağ dünyanın koruma altına alınmış yüz dağından biri. İşte Kabak Koyu da bu dağın hemen eteğinde bulunan nefis bir koy. (evet Kabak Koyu da bir bakıma “eski” Kabak Koyu değil artık)

Kabak Koyu, Ölüdeniz’e yaklaşık 17 kilometre mesafede yer alıyor. Birinci derece sit alanı olan bölge aslında küçücük bir yer. Ancak 200 metreye varan nefis bir sahil şeridini içinde saklıyan Kabak koyu bu özelliği ile nefes kesici bir nokta.

Kabak Koyu’na ulaşım için Ölüdeniz’den tur tekneleri kalkıyor ama hepsi akşam olunca burayı terk ediyor. Karayoluyla ulaşım önce aracınız veya Fethiye‘den kalkan dolmuşlar ile belirli bir yere kadar sağlanıyor. Sonra kısa bir yürüyüş yapmanız gerekiyor. Sonra cennetten bir köşedesiniz.

Koy çevresinde birkaç kamping alanı, bungalow’lar ve ağaç evler bulunuyor. Özellikle geceleri muhteşem bir yer haline dönen Kabak Koyu, alternatif tatil yerleri arasında her zaman gözde noktalardan biri.

3-

Amazon Koyu

Gökova Körfezi zaten ayrı bir cennet. İşte bu körfezin kıvrımlı nefis koylarından olan Amazon, mutlaka görülmesi gereken alternatif tatil yerleri arasında yer alıyor.

Koy, zaman zaman gücük, günlük, maden ismleri ile de anılsa, daha çok Amazon Koyu deniliyor. Bunun sebebi de bölgede uzun yıllardır yer alan harika bir tesis olan Club Amazon’un burada yer alması.

Bölge birinci derece sit alanı. Rüzgarlı günlerde coğrafi konumdan dolayı deniz çalkantılı oluyor.

Datça – Marmaris yolu üzerinde bulunan Değirmenyanı Köyü sapağından sonra yaklaşık 14 kilometrelik bir yolun dört kilometresi toprak.

Yıldızların altında geceler geçirmek için bundan daha güzel bir yer bu kadar yakınınızda bulunmayabilir!

4-

Cennet Koyu

Şimdi Kabak Koyu’nu yazınca Cennet Koyu yazmamak onu öksüz bırakmak gibi olur.

Kabak koyuna göre çok daha bakir olan, isminin de neden verildiğini tahmin edebileceğiniz Cennet Koyu için fazla övgü dolu söz söylemeye gerek yok aslında.

Denizin kıyısında arkası çamlarla kaplı sahilin hemen yukarısında bir köy bulunuyor. Nefis manzaralara sahip bu köy Alınca Köyü. Ancak koydan Alınca’ya çıkmak pek o kadar kolay değil.

Cennet Koyu için ulaşım yine sınırlı. Gerçi iyi ki de böyle! Cennet koyuna ulaşmak için Kabak Koyu’ndan veya Kelebekler Vadisi’nden tutacağınız tekne ile gelebiliyorsunuz.

Likya Yolu’da buralardan geçiyor ancak bölgede Likya Yolu dışında da yürüyüş yolları bulunuyor.

Koyun hemen içerisinde yer alan ormanlık alanda bir kamp alanı bulunuyor.

5-

Karaloz Koyu ve Kaleköy

Kaş’a gidenler mutlaka günübirlik bir tekne gezisiyle Kekova Adası turuna çıkmışlardır.

Hani Kekova Adası karşısında bulunan masalsı antik kent Simena üzerine tepelerde kurulu olan Kaleköy vardır. İşte konaklamayı da burada yapın bu defa. Kaleköy’de tutacağınız bir pansiyon denize sıfır veya harika bir terasa sahip olacak. Belki de merdivenlerden denize inip geceleri yıldızları seyredeceksiniz.

Kaleköy’e ulaşmak için Kaş veya Üçağız‘dan tekneler bulunuyor.

İşte bu teknelerden biriyle gideceğiniz (Günübirlik tur tekneleri pek uğramaz) Karaloz Koyu, öylesine sakin ve denizciler için öylesine güvenli ki.. Kaleköy’de kalıp Karaloz’un fiyord benzeri nefis koyunda mutlaka doğanın ve denizin tadını çıkarın.

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
İlgili Yazılar
KaradenizSeyahat Rehberi

Karadeniz Turları: Yeşilin ve Mavinin Büyüsüne Kapılın

Karadeniz’in En Popüler ŞehirleriKaradeniz’in En Popüler Turistik YerleriKaradeniz Efsanesi…
Daha Fazla
Seyahat ipuçlarıSeyahat Rehberi

Seyahat Bavulu Nasıl Optimize Edilir? 10 Pratik İpucu!

1. Seyahat Planınızı Yapın2. Bavulunuzu Seçin3. Eşyalarınızı Küçültün4.
Daha Fazla
Seyahat Rehberi

Bilmediğiniz Bir Şehirde Yerel Yemek Nerede Yenir?

Yerel Yemek Nerede Yenir?1. Yerel Rehberlerden Faydalanın2. Yerel Halka Danışın3. Yerel Bloglar…
Daha Fazla
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version