Türklerin en eski yazısı bugüne kadar Orhun Yazıtları olarak biliniyordu. Onun da tarihi ancak 700’lü yıllara kadar uzanıyordu. Ama 1969 yılında Kazakistan’ın Alma-Ata (Almatı) kentine yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunan Esik kasabasında garaj ve yol yapımı için yapılan kazılarda ortaya çıkan ve Altın Elbiseli Adam olarak efsaneleşen bulgular, Türklerin en eski yazısını 2500 yıl kadar geriye götürdü.

Türk Tarihi

Altın Elbiseli Adam Kimdir? 

Kaç kişinin ilgisini çektiğini bilemiyoruz ancak geçtiğimiz aylarda Türkiye’de efsanevi bir sergi düzenlendi.

Türk tarihinin en önemli buluntularından biri olan Altın Elbiseli Adam zırhı ve onunla birlikte bulunan daha birçok değerli parçadan oluşan “Esik Kurganı” Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi‘nde sergilendi.

Issık veya Esik olarak bilinen kasabada bulunan ve milattan önce 500 yıllarına ait olduğu sanılan kurgan, içerisinde bulunan altınlar ve eşyalarla Türk tarihine büyük bir derinlik kazandırmış. Çizmeden başlığa, kemerden kılıçlara kadar saf altından yapılan eşyaların arasında “yüzlerce” üçgen altının birleştirilmesinden meydana getirilen kıyafet en ilgi çekici olan parçalardan sayılıyor.

Elbisenin bir “Tigin”e ait olduğu kabul ediliyor. Ama bu şahsın kim olduğu hala bilinemiyor. Bu nedenle “Altın Elbiseli Adam” ismiyle anılıyor. Mezarda elbiseden başka 4800 parça eşya çıkarılmış. Ancak neredeyse tamamı altından oluşan bu eşyaların Türk tarihi açısından en önemli olanı yarısı kırık olan gümüş kaplı bir kap.

Türklerin Bilinen En Eski Yazısı

Bu kabın önemi ise üzerinde bulunan yazıdan kaynaklanıyor. Çin baskısından dolayı Altaylardan günümüz Kazakistan’ına gelip yerleşen “Sakalar” olarak anılan boya ait olduğu sanılan bulgularda hem kurganın içinde bulunan yazı hem de bu kaptaki yazı Göktürk alfabesi ile yazılmış.

Altın Elbiseli Adam Göktürk Yazısı

“Khan Uya üç otuzı (da) yok boltı. Utugsi tozıltı” şeklindeki yazı bilim adamları tarafından “Tigin 23′ünde öldü. Esik halkının başı sağ olsun.” şeklinde çevirilmiş. Yani Türklerin en eski yazılı belgeleri ve daha birçok bilinmeyeni belki de hala toprak altında keşfedilmeyi bekliyor.

Bir takım görüşe göre 23 – 25 yaşlarında olan ölen kişinin “Altın Elbiseli Adam” olarak anılmasına rağmen, İskitlerin kadın savaşçılarından biri olabileceği de vurgulanıyor.

Issık Kurganı

Altın Elbiseli Adam Nerede?

Altın Elbiseli Adam ve bulunan diğer eserler, dünyanın çeşitli müzelerini gezerek Kazak tarihi hakkında bir takım etkinliklerin ana parçası oluyor. Eğer eserleri Türkiye’de olduğu tarihlerde görme fırsatını yakalayamadıysanız, bir Kazakistan gezisi planlamanız gerekiyor. Çünkü Türk tarihinin bilinen en eski ve en önemli eseri olan Altın Elbiseli Adam’ın orijinali, Kazakistan Merkez Bankası’nda bulunuyor. Ancak tabii merkez bankasında onu görmek de kolay bir iş değil.

Bu nedenle yapılan çalışmalarla toprak altından çıkarılan Esik Kurganı hazineleri ve Altın Elbiseli Adam’ın birebir kopyasını Astana‘da (Nursultan) bulunan Ulusal Müze’de görebilirsiniz. Önce Alma Ata Müzesi’nde sergilenmiş olan eserler, günümüzde Astana’daki Kazakistan Ulusal Müzesi’ne bulunuyor.

İlk Altın Elbiseli Adam keşfinden sonra altı tane daha benzer eser, yapılan kazılarda gün yüzüne çıkarılmış.

Booking.com
Önceki İçerikGemi ile Batı Karayipler Turu Seyir Defteri
Sonraki İçerikVarşova’nın Ortasında Efsanevi Bir Deniz Kızı Syrena
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz