Anadolu Kavağı nasıl gidilir? Nerede? Hafta sonu gezisi için ne yapmalı? sorularına bir yanıtım var. Boğaz vapur turu ile Anadolu Kavağı Gezisi yapmaya ne dersiniz?..

Anadolu Kavağı Nasıl Gidilir?

Dünya üzerindeki diğer büyük şehirler gibi İstanbul da insanı ne yazık ki yiyip bitiriyor. İnsanlar günün uzun bir kısmını yollarda işe gitmek ve gelmek, akşamlarını ise bu keşmekeşin insan üzerinde yarattığı travmayı atmak gayreti ile geçiriyorlar. İşte bu nedenlerden dolayıdır ki, insan bir miktar kafayı dağıtmak ve bu kısırdöngüden kurtulmak ihtiyacı duyuyor. İstanbul’un yanı başında bunu yapabilecek birçok yer mevcut. Bunlardan bir tanesi de Anadolu Kavağı.

Boğaz vapur turu ve bu turun son durağı Anadolu Kavağı’na kısa bir kaçış yaptım.

boğaz vapur turu anadolu kavağı nasıl gidilir

Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı nasıl gidilir? nerede? diye sorular sorma zamanı. Anadolu kavağı İstanbul’un Anadolu yakasında, Boğaz hattının neredeyse en sonunda, Karadeniz’e komşu bir semtidir. Bu semti daha ziyade bakir kalabilmiş bir balıkçı köyü olarak tanımlamak daha doğru olacaktır.

Anadolu Kavağına karayolu ile de gidilebildiği gibi, deniz yolu ile de gidilebilmektedir. Ben bu yazımda Şehir hatlarının Boğaz turu ile bu yolculuğu nasıl yapabileceğinizden söz edeceğim.

anadolu-kavagi-gezisi-vapur-bogaz-001Şehir hatlarının her gün Eminönü kalkışlı Uzun Boğaz turu var. Bu tur Eminönü’nden saat 10.35’de kalkıyor
Gidişte Beşiktaş, Üsküdar, Kanlıca, Sarıyer, Rumeli Kavağı iskelelerine uğrayarak yaklaşık 12.25 ‘de Anadolu Kavağı iskelesine yanaşıyor. Dönüşte ise Anadolu Kavağından 15.00’da kalkıyor. Gelirken yaptığı rota ile geri dönüyor.

anadolu kavağı nasıl gidilirBu turun ücreti gidiş / dönüş 25 TL. Biletinizi Eminönü Boğaz ve Adalar iskelesi yanındaki gişeden temin edebilirsiniz. Biletin üzerinde iki adet tırtıklı kulak var. Bir tanesini giderken diğerini ise dönerken kopartıp alıyorlar. Yani biletinizi dönüş yolculuğu için de saklamanız lazım aksi halde yeni bilet almak durumunda kalabilirsiniz.

İstanbul Şehir hatları işletmesinin web adresinden daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

anadolu-kavagi-gezisi-can

Anadolu Kavağı Gezilecek Yerler

Boğaz turu ile Anadolu Kavağı’ na geldiğimizde burada harcayabileceğimiz zaman yaklaşık 2,5 saat. Eğer vapur gitsin ben bir şekilde dönerim diyorsanız, muhakkak ki daha fazla vakit geçirebilirsiniz. Bu 2,5 saat zarfında ne yapabiliriz? Biraz da bundan söz edelim.

Yoros Kalesi

İskeleden çıktığınız anda sizi restoranların önünde elinde menü ile durmakta olan garsonlar karşılıyor lakin çok da ısrarcı değiller. Restoranların arasından sıyrılıp köyün içine girince sol kolda cami sağ kolda ise küçük bir park göreceksiniz. Caminin duvarının hemen dibinde ise bir yön levhası. Bu yön levhasında yazan Yoros Kalesi görmeniz gereken en önemli nokta.

anadolu-kavagi-gezisi-nasil-gidilirKaleye doğru attığınız her bir adım sizi daha eşsiz bir Boğaz manzarasına ulaştırıyor. Yukarı çıkana kadar 5-6 kez ‘’şahane manzara‘’ diyorsunuz ve her bir adım sonraki manzara ve açı bir öncekini değersiz kılıyor. Yoros Kalesi’ne tırmanış yaklaşık olarak 25-30 dakika kadar sürüyor. Çok dik ve zorlayıcı bir yokuş lakin şahane Boğaz manzarası için bu tırmanışa katlanmaya değer. Şöyle dersem daha anlaşılır olur diye düşünüyorum ’’Manzara sadece kaleye çıktığınızda değil tırmanışın her adımında sizinle fakat kaleye vardığınızda ulaştığınız manzara ve panorama hepsinden daha muhteşem‘’.

anadolu-kavagi-gezisi-3-kopruKaleye çıkarken ya asfalt yoldan hiç ayrılmadan çıkacaksınız yada ilk önünüze gelen “kaleye gider” levhasını gördüğünüz merdivenlerden yukarı çıkıp, restoranların ve yeşilliklerin içinden geçerek kaleye ulaşacaksınız. Biri ile gidip diğeri ile dönüp her iki yolu da tecrübe edebilirsiniz.

Yoros kalesi İstanbul’da Anadolu kavağı sırtlarındaki Doğu Roma döneminden kalma bir kale. İmparatorluk zayıf düştükten sonra Cenevizlilerin eline geçmiş ve uzun süre onların elinde kalmış; bu yüzden bir Ceneviz kalesi olarak tanımlanıyor.

anadolu-kavagi-gezisi-bogaz-kopruKale kapalı olmasına rağmen kalenin arka kısmındaki boş alandan Boğazın Karadeniz’e açılan kısmını panoramik olarak inceleyebilir ve 3. Köprü olayına tanık olup “ah, vah” çekebilirsiniz. Yakında oralarda da yeşil alan kalmayacağına eminim. Şimdiden son yeşillikleri görmekte fayda var.

Manzaralara doyduktan sonra sallana sallana ve her adımda manzaranın keyfini çıkararak yokuş aşağı bir yürüyüş ile Anadolu Kavağı merkeze inebilirsiniz.

Anadolu Kavağı’nda Ne Yenir?

Deniz Ürünleri

Bu kadar yürüyüş ve alınan temiz hava insanı acıktırıyor. Merkezde birçok restoran var. Bir balıkçı köyünde olduğunuz için tercihiniz deniz mahsulü yönünde olmalı. Ceneviz isimli bir restoranda iki kişi “2 adet duble balık ekmek, 1 porsiyon midye tava, 1 salata, 2 kola” için 70 TL verdik. Gayet lezzetli ve güzeldi. Tabii balıkların bir kısmını da semtin kedileri yedi!

en-iyi-acibadem-nerede-yenir

Un Kurabiyesi

Hemen çarşının içinde bulunan Elit Pastanesinde un kurabiyesi, acıbadem kurabiyesi yiyin yanında demli çay için. İnanın daha önce yediğiniz kurabiyeleri unutacaksınız. Pastane hakkındaki detaylara ve nefis kurabiyelere buradan göz atabilirsiniz.

2,5 saat yukarıda saydığımız aktiviteler ile doluyor. Siz de şehrin keşmekeşinden, stresinden, monotonluğundan sıkılır ve bu olumsuz şartlardan bir gün dahi olsa uzaklaşmak isterseniz size bu rotayı ve bu turu tecrübe etmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Uzak olmayan uzakları asla pas geçmeyin.

anadolu-kavagi-gezisi-vapur

Booking.com
Önceki İçerikPrizren Gezisi: Balkanlar Gezilecek Yerler
Sonraki İçerikTren ile Kars: Doğu Ekspresi ile Kars Gezisi
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

6 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz