Antalya Atatürk Evi ve Müzesi, günümüzde Antalya‘da merkezi bir konumda bulunan ve Atatürk’ün anısını yaşatan bir bina.

Antalya Atatürk Evi ve Müzesi

Mustafa Kemal Atatürk’ün yurt içi ziyaretlerinde gittiği şehirlerde konakladığı evlerin bir çoğu “Atatürk Evi” olarak müze kıvamında ziyaretçilerini bekliyor. Antalya‘da bulunan Antalya Atatürk Evi ve Müzesi de işte bunlardan biri.

Eğer siz de Antalya‘da şehir içinde geziyor ve bir Atatürk Evi Müzesi görmek istiyorsanız, girişi ücretsiz olan Antalya’daki bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Antalya Atatürk Evi ve Müzesi

Eski Atatürk Evi Yıkılmış

Cumhuriyetin ilk yıllarında valiliğe ait olan ve Atatürk’ün Antalya ziyaretlerinde kullandığı köşk, şehrin imar planı uygulamaları sırasında yol üzerinde kaldığından yıkılmış ve biraz geri alınarak aslına uygun bir şekilde yeniden inşa edilmiş.

1986 yılından beri “Atatürk Evi ve Müzesi” olarak hizmet veren bina iki kattan oluşuyor. Alt katta Atatürk’ün Antalya ziyaretlerinin yer aldığı gazetelere ait nüshalar ve resimlerin sergilendiği ve bu ziyaretleri konu alan bir belgesel filmin izlenebildiği salon ve yemek odası, üst katta ise yatak odası, çalışma odaları ve bir para koleksiyonu sergisi yer alıyor.

Yine Atatürk’ün şahsi eşyalarının sergilendiği müze odasındaki eşyalar ise Anıtkabir komutanlığından getirilmiş.

Antalya Atatürk Evi ve Müzesi

Antalya‘nın övünç kaynağı sözlerden biri olan “Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en güzel yeridir.” sözünün sahibi olduğu iddia edilen Mustafa Kemal Atatürk, 1930, 1931 ve 1935 yıllarında üç kez Antalya’ya gelmiş.

Müze Kısmında Uyarıların Hepsi Türkçe

Dikkatimi çeken hususlardan biri, duvarlardaki resimlerden müzenin bütün bölümlerinin girişlerindeki açıklama yazılarına kadar tüm yazı ve uyarıların sadece Türkçe oluşu.

Antalya gibi turizmin başkenti denilen bir şehirde böylesi bir potansiyel varken neden diğer dillerde herhangi bir açıklama yer almadığını merak ettim. Gözüme çarpan yabancı dillerdeki tek şey, kapıdan girerken kurulu deskin üzerinde Türkçe ve İngilizce broşürler oldu.

Antalya Atatürk Evi ve Müzesi

Müzeleri ve müzeciliği iyi yapamadığımız bir gerçek. Bu ayrı bir yazı konusu olmalı belki ama elimizdekileri kullanırken nasıl daha verimli ve nasıl daha etkili oluruz diye de düşünmek gerek sanırım.

Nisan – Ekim aylarında 08:30-19:30 Kasım – Mart aylarında ise 08:30-17:30 saatlerinde açık olan Antalya Atatürk Evi ve Müzesi her gün ücretsiz olarak gezilebiliyor.

Antalya Atatürk Evi ve Müzesi

Booking.com
Önceki İçerikİstanbul’un Manevi Simgesi Eyüp Sultan Nerede ve Nasıl Gidilir?
Sonraki İçerikBatarya Problemi: Akıllı Telefonların En Büyük Seyahat Sorunu
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz