Antalya‘da gezilecek yerler arasında en önemli noktalardan biri Antalya Müzesi. Türkiye’nin en iyi ve en zengin müzeleri arasında bulunan Antalya Müzesi ilginç bir tarihe sahip.

Antalya Müzesi, 1922 yılında öğretmen Süleyman Fikri Erten tarafından 1. Dünya savaşından sonra bölgeye gelen işgal güçlerinin yağmasından kurtarılan eserlerin korunması amacıyla kurulmuş.

[Topuk]

Antalya Müzesi Tarihçesi

Birinci Dünya Savaşı’nı takip eden günlerde, 28 Mart 1919 tarihinde İtalyanların Antalya’yı işgal etmeleriyle başladıkları “açıkta gördükleri eski eserleri toplamaları” üzerine, Antalya Lisesi öğretmenlerinden Süleyman Fikri ERTEN harekete geçmiş. Antalya Mutasarrıflığı’na başvurarak kendisini fahri Asar-Atika (eski eser) memuru tayin ettirip müze kurma girişimlerine başlamış.

İlk olarak Antalya merkezinde bulunan eski eserleri Tekeli Mehmet Paşa Camii karşısında bulunan terk edilmiş Bayraktar Baba Türbesi’nde toplayarak bir “depo müze” oluşturmaya başlamış ve işte bu çalışma ile Antalya Müzesi’nin ilk temelleri atılmış.

Mübadele sonrasında Rumların geride bıraktığı beş kiliseden biri olan Panaya Kilisesi (Alaaddin Camii) ise 1922 yılında ilk müze binası olarak hizmet vermiş.

1937 yılında ise müze Yivli Minare Camii’ne taşınmış ve 1972 yılına kadar da burada kalmış. 1972 yılında ise halen hizmet verdiği binasına taşınan Antalya Müzesi, günümüzde 30 bin metrekare bir alanı kaplayan, on dört sergi salonu, açık hava galerileri ve bahçesi ile geniş koleksiyonlara ev sahipliği yapıyor.

Antalya Müzesi neredePaha biçilmez eserlerin sergilendiği Antalya Müzesi’nin sorumluluk alanında, insanlık tarihine kesintisiz tanıklık etmiş Anadolu topraklarının en zengin geçmişe sahip köşelerinden biri olan üç antik kültür bölgesi Lykia, Pamphylia ve Pisidia‘nın önemli bir bölümü bulunuyor.

Antalya Bir Açık Hava Müzesi

Arkeolojik zenginlikleriyle eşsiz bir açık hava müzesi ve uluslararası bir kazı merkezi durumundaki Antalya‘da her yıl pek çok ülkeden bilim adamları bilimsel kazılar yapıyor. Bölgede pek çok kurtarma kazısı ve ören yeri çevre düzenleme çalışmaları Antalya Müzesi’nce yürütülüyor.

Antalya Müzesi bir Arkeoloji ve Tarih Müzesi olup aynı zamanda Bölge Müzesi olarak da nitelendirilebilir aslında. Koleksiyondaki eserlerin büyük bölümü bölgede yapılan kazılardan elde edilmiş, etnografik eserler de yine bölgeden müze uzmanları tarafından derlenmiş.

Antalya Müzesi hakkında

Salonlarda, Antalya topraklarının ilk insanla başlayan ve günümüze kadar kesintisiz olarak süren binlerce yıllık geçmişini yansıtan kronolojik ve yer yer konularına göre sergilenen eserler görülebiliyor.

Özellikle Perge‘de bulunan Roma Dönemi heykeltıraşlık eserleriyle ve son yıllarda müze kurtarma kazılarından ortaya çıkan ilginç ve eşsiz buluntularıyla Antalya Müzesi dünyanın en önemli müzeleri arasında gösteriliyor.

Müze 1988 yılında “Avrupa Konseyi Yılın Müzesi” ödülüne de layık görülmüş. Antalya’yı ziyaret ettiğinizde mutlaka Antalya Müzesi’ne uğramalısınız!

Genel Bilgiler

Adres: Antalya Müzesi Konyaaltı Cad. No:88-07050 ANTALYA

Ziyaret Saatleri: Antalya Müzesi 08:30 – 17:30 Antalya Müzesi’ne bağlı ören yerleri ise 08.00 – 17.00 mesai saatleri arasında ziyarete açık bulunuyor.

Giriş Ücreti: 30 TL. Müzekart geçerli.

Pazartesi günleri müze kapalıdır.

Fotoğraf ve Video :Sehpa kullanmadan amatör fotoğraf ve video çekmek serbest.

Kütüphane : Müze ihtisas kütüphanesi halka açık ancak dışarıya kitap verilmiyor.

Sergiler : Müzede iki adet sergi salonunda periyodik olarak değişen çeşitli güzel sanat sergileri gezilebilir.

Ulaşım : Müzeye şehrin her yerinden taksi, dolmuş veya otobüslerle ulaşmak mümkün. Şehir merkezinden yarım saatte bir tramvayla ulaşılabiliyor.

Booking.com
Önceki İçerikTürkiye’nin En Görkemli Camileri
Sonraki İçerikYol Terapisi
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz