Antalya’da gezilecek görülecek yerler cümlesinin, Antalya’yı sadece deniz kıyısından ibaret görmemek gerektiğini bilen şanslı kişilerden biriyim. Antalya’ya bu defa yükseklerden, hem de 2365 metre yüksekten TAHTALI DAĞI’ndan bakmaya gidiyoruz. Antalya teleferik ile bölgenin en yüksek noktasına çıkmanın keyfi gerçekten bir başka. Antalya’nın gezilmesi gereken en güzel noktalarından biri hemen aşağıda yazdığım rota. Yazdan kışa Antalya..

Olympos Antalya Teleferik ile On Dakikada Mevsim Değişti. Bir Taraf Yaz Bir Taraf Kış

Antalya’dan çıktığımda 18c olan hava sıcaklığı, Tahtalı Dağı’nda karlar arasında çok soğuk bir havaya büründü. Esen sert rüzgarın eksi dereceleri hissettirmesinden çok, kısacık bir zamandaki bu iklim değişikliği gerçekten insanı fena çarpıyor.

Kısacık olan zamandan kastım, yaklaşık 10 dakika süren bir Teleferik yolculuğu. 4350 metre ile dünyanın en uzun teleferik hatlarından biri olan “OLIMPOS TELEFERİK” neredeyse denizden Tahtalı Dağı‘na uzanıyor.

Antalya teleferik

Mevsimin kış olmasına rağmen deniz kıyısındaki sakin ve yumuşak havadan bir anda sanki dünyanın başka bir coğrafyasında karlı soğuk bir iklime geliyorsunuz. Vücudunuz bildiğiniz aptallaşıyor. Gerçekten özellikle kış aylarında bu deneyimi gerçekleştirirseniz aşağısı ile tepe noktanın arasındaki iklim farkı çok çarpıcı.

Antalya teleferik nasıl gidilir

Tahtalı Dağı Olimpos Teleferik’e Nasıl Gidilir?

Peki Antalya Tahtalı Dağı Olimpos Teleferik’e nasıl gidiliyor? Olimpos Teleferik alt istasyonuna ulaşmak için -eğer Antalya yönünden geliyorsanız (-ki biz öyle yaptık)- sırasıyla Beldibi, Göynük, Kemer, Kiriş ve sonrasında Çamyuva’nın ilk sapağını geçip yolun sağ tarafında “Teleferik” yazan tabelaya kadar devam ediyorsunuz.

Antalya teleferik tahtalı

Sonrasında 8 km boyunca harika bir orman içi yol sizi bekliyor. Öylesine bir güzellik var ki yolun bundan sonraki kısmında. Yola doğru eğilmiş ağaçlar arasından gözüken karlar içindeki Tahtalı Dağı harika görüntüler veriyor. Sedir ağaçlarının coğrafyasına doğru gittiğinizden, yer yer dünya mirası sayılan bu ağaçlar da etrafta kendini göstermeye başlıyor.

Tabii ki asıl şölen teleferiğe bindikten sonra!

Olimpos Antalya Teleferik işletmesinin alt istasyonuna vardığınızda, Avrupa’daki benzerleriyle kıyaslanacak modern bir yapıyla karşılaşıyorsunuz.

Alt istasyonun bulunduğu noktanın denizden yüksekliği 726 metre. Yani yükselmeye başlamışız bile!

Antalya teleferik

İçeri girdikten sonra bilet gişesi ve teleferik kabinine geçmeden önce bir şeyler yemek içmek için sevimli bir büfe var. Hemen yan tarafından balkon kısmına da çıkılabiliyor ve balkonda bulunan oturma gruplarında ağaçlar içerisinde manzaraya karşı keyif yapabiliyorsunuz.

İçeride başlayan hareketlenmeden teleferiğe binme zamanımızın geldiğini anlayıp, hemen bir üst kata çıkıp biniş turnikelerine doğru ilerlemeye başladık.

Antalya’nın En Güzel Manzarası

Teleferik tecrübeniz varsa bilirsiniz. Kabinde konumunuzu belirlemek için iki şıkkınız vardır. Ya kabinin gidiş yönünde durur ve yükseldiğinizi daha az anlayıp manzarayı daha yakından seyredersiniz ya da kabinin arka tarafından aşağıya doğru bakmaya başlar ve yüksekliği daha fazla hissedip, gözünüzün aldanmasına meydan vermezsiniz. Tercih sizin!

Olimpos teleferiği deneyimlemek için kış aylarının daha güzel olduğunu düşünüyorum. Çünkü hemen aşağıda Antalya’da neredeyse bahar hüküm sürerken birkaç dakika içerisinde karlarla kaplı bir coğrafyaya ulaşıyorsunuz. Bu inanılmaz bir şey!

Antalya teleferik

Teleferikle hareket ettiğimizde kabinde yaklaşık 30 kişi vardı. Teleferiğin istasyondan ayrılmasıyla birlikte ayağı yerden kesilen her insan gibi hafiften bir heyecan sarıyor tabii. 4 adet taşıyıcı direkten bazılarının fizik ve statik hesaplamalarının görüntüsü hayretler içerisinde bırakıyor. Aslında bu kadar iyi hesaplamaların sizi rahatlatması gerekirken özellikle yamaca doğru yamulmuş duran iç hoplatıyor!

Gayet sarsıntısız ve bağlantı direklerinden geçerken hissettiğiniz küçük sallantı ve boşluk hissi dışında pek de korkacak bir durum olmadığını söyleyebilirim. Yani korkulacak bir durum yok. Rahatlıkla deneyebilirsiniz.

Tahtalı Dağı’nda Kar Yağıyor

Zirve istasyonuna geldiğimizde her yerin bembeyaz görüntüsü, buz tutmuş yerler ve bulutların üzerinde yer almak beni bile şaşırttı. Beni bile diyorum çünkü bu hattı çok kez kullandım ama böylesi kar ve harika bir manzarayla karşılaşmamıştım.

Antalya teleferik

Zirve istasyonuna girdiğinizde, bu büyük yapının dikkatimi çeken ilk şeyi burnuma gelen mis gibi kokular oluyor. Kafeden gelen tarçınlı sıcak salep ve kahve kokuları bir harika.

Önce çok fazla gezilecek yer olmadığından, hemen arka taraftaki bahçede dolaşabilmek ve karlar üzerinde yürüyebilmek için kapıdan dışarı çıktık. Çıktık ama çıktığımız gibi de şok olduk! Bu ne soğuk ve ne sert bir rüzgar!

Yerlerdeki karlar iyiden iyiye buzlanarak kayganlaştığından, görevlilerin temizleyerek açtığı yoldan yürümek zorunda kalıyoruz. Tesisin etrafındaki hiçbir yerde herhangi bir kış sporları merkezi olmadığından böylesi büyük bir yatırımın bir yönü eksik kalmış gibi bir his veriyor bana.

Antalya teleferik

Zirvede dediğim gibi pek bir aktivite yok. Bir Alpler klasiği olarak hatıra eşyalar satan alışveriş dükkanı ve oraya geldiğinize değecek olan bir bistro cafe var. Az önce kokusu beni cezbeden tarçınlı saleplerimizi içtikten sonra (Bu arada sadece kokusu ve sıcak olmaları iyiydi! Hayatımda ki en kötü saleplerden diyebilirim. buraya hiç yakışmıyor buradan belirteyim.) bir süre dinlendik, camın ardından manzarayı seyrettik.

Tesiste özellikle yaz sezonunda geceleri müzik dinletileri ve yemek için de kullanılan teras bölümü oldukça etkileyici. Burada bulunan kameralardan alınan görüntüler işletmenin web sitesinden sürekli izlenebiliyor.

Doyumsuz ve uçsuz bucaksız Akdeniz ve Antalya manzaralarını seyredip kış programlarında günün son teleferiklerinden biri olan saat 17:00’ye doğru hareket eden teleferikle “kendi mevsimimize” doğru hareket ettik.

Antalya’ya geldiğinizde Olympos Antalya Teleferik’e mutlaka uğramanızı tavsiye ediyorum. Antalya konaklama seçenekleri için yine booking.com’dan, alternatif fiyat ve doluluk durumlarını kontrol edebilir, rezervasyon yaptırabilirsiniz.

2 YORUMLAR

BİR YORUM BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..