Ana Sayfa Gezi Notları Antik Kentler: Antik Kentleri Korumak Böyle mi Olmalı?

Antik Kentler: Antik Kentleri Korumak Böyle mi Olmalı?

1

Sorumu yazının şimdi soracağım ama içeriğini sayfanın sonunda açıklayacağım. Antik kentler önemli mi ve korunmalı mı? diye başlayıp, Antik Kentler koruması böyle mi olmalı? diye bitireyim soracağım soruyu.

Antik Kentler Bizim İçin Nedir?

Tarihi değerleri korumak ve onlara sahip çıkmak bir kültür meselesi ve gönül işidir. Bizler de bu topraklarda yüzyıllarca yaşamış olan bu coğrafyanın eski sahipleri ve atalarımıza sahip çıkmak için adeta çırpınan(!) bir nesiliz.

Hatta sadece biz değil atalarımız da büyük bir özveriyle, antik çağdan günümüze erişmiş bunca eserin(!) gönüllü bekçiliğini yapmışlar.

Yıllar boyunca gelişen kültür seviyemiz ve kurumsal imkanlarımızla, günümüzde antik kentlerimizi ve kültür miraslarımızı daha bilinçli önlemlerle koruyoruz.

Antik Kentler Korunmalı!

Antik kentlerin turizme açık olması, belki bizim değil ama kültürel olarak gelişemeyen ve tarihi koruma bilincini nesilden nesile aktaramayan yabancı ülkelerden gelenlerin verecekleri zararlardan korumak da bu yüksek kabiliyetin eseri.

İşte bu gibi nedenlerle korumaya alınan bazı antik kentlerin girişlerinde ziyaretçilerden ücret alınıyor. Çünkü buralarda yapılacak bilimsel çalışmalar ve koruma faaliyetleri ile kurumsal bazı giderler var. Girişi ücretli olan kültür mirasımız ve önemli antik kentlerimizden Sagalassos‘da da, çevreye verilecek zararı engellemek ve toplumu eğitmek amaçlı, özenle hazırlanmış bu uyarı levhalarından bulunuyor. “Kazı alanına girmek yasaktır kardeşim. Ha bir de No Entrance!”

Antik Kentleri Koruma İşi Çözülmüştür! Darısı diğerlerinin başına!.

antik kentler sagalassos

1 Yorum

BİR YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz