Assos Türkiye’nin gözde tatil yerlerinden biri olmaya devam ediyor. Çanakkale’nin Assos ya da Behramkale olarak bilinen bu nefis noktasında İyi bir Assos gezisi geçirmek için Assos Gezi rehberi size kolaylık sağlayacak.

Bütün Detaylarıyla Assos Gezi Rehberi

Assos’un Tarihi

Ege kıyılarını bilmem kaçıncı defa gezerken yine yolum Assos’a düştü. Ama öyle değişmiş buluyorum ki her defasında buraları, bir sezon bile uğramadığınızda bir süre öylece bakıp duruyorsunuz.

Bir de tarihi çok ama çok eskilere dayanan buranın o dönemlerden sonra ne kadar değiştiğini düşünürsek aklımız allak bullak olabilir. Aslına bakarsanız ok fazla değişimi kabullenmeyen noktalardan biri Assos. (Tabii ki bu sadece merkezi için geçerli. Çevresi nasibini alıyor hem değişimden hem de gelişimden(!) )

Assos Gezi Rehberi

This error message is only visible to WordPress admins

Error: There is no connected account for the user 17841400624060139 Feed will not update.

Neyse! Sosyo-ekonomik(!) yorumlara dalmadan Assos kıyılarına bir bakalım. Her zaman olduğu gibi Behramkale / Assos tabelasını selamlayıp, güneş batımında bütün körfezi seyretmek için gitmek gereken yükseklerine geldim.

Athena’nın koruyuculuğu ile tapınağını inşa eden Assosluların, yüzlerce yıl bu mekanlardan güneşin batışına olduğu kadar doğuşuna da şahit olduklarını düşünüp, denize bakıp, geçen Pers, Sparta, Atina gemilerini görüp, Peloponisos savaşı gerginliğini hissedip, Aigos Potamos yenilgisini merak ediyorsunuz! İşte buranın tarihi bu kadar ötede.. Bir anda hemen sağımdan gelen şiddetli ses, zaman aralığında kaldığım yolculuğumu bir kaç saniyede boş bakışlara çevirdi. Ne oluyor diye anlamaya çalışırken kurduğum hayalin bütün oyuncuları kostümleriyle birden ayrıldı ve sahne kapandı.

Sağıma doğru doğrulduğumda sesin, vitese geçmemiş bir araç sürücüsünün gaza biraz fazla dokunmasıyla geldiğini farkettim. Assosluların hayallerinin dağılması iyi oldu diye düşündüm. Sanırım duymak ve görmek istemezlerdi bizleri buralarda yokedici ve saygısız kimliklerimizle.

Assos’a Nasıl Gidilir?

Assos’a ulaşmanın en kolay yolu karayoluyla gitmek. Direkt otobüs seferi bulunmuyor ama Çanakkale’ye ulaştığınızda devamlı olarak Ayvacık minibüs seferleri var. Oradan da Behramkale’ye kolaylıkla geçebilirsiniz.

Assos Gezi Rehberi gezisi

Assos, İstanbul’a yaklaşık 400 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Ankara’dan tabii ki daha uzak 700 kilometrenin üzerinde bir yol almak gerekiyor ve Eskişehir, Bursa, Balıkesir üzerinden edremit yolunu izlemek gerekiyor.

Assos Gezilecek Yerler

Assos gezi rehberi yazısının en önemli bölümlerinden biri de Assos’un gezilecek yerleri.

Merkez yani Behramkale tepede bir köy. Antik Assos kentinin kurulduğu tepenin kuzey yamacına düşüyor. Assos ismi de antik liman kentinden geliyor zaten. Köyde her taraf turistik hatıra eşya, el işi inci-boncuk, zeytinyağı ve doğal sabun satan küçük dükkanlarla dolu. Sakızlı kahvesini yudumlayabileceğiniz bir çok kahve ve tabii ki hemen ortada yani köy meydanı gibi olan yerdeki taş kahve de bol köpüklü, fincan da pişirilmiş kahvelerini yudumlayan güneşten kaçan gezgin/tatilciler bulunuyor.

Assos Gezi Rehberi Konaklama

Assos antik kent surlarının yanında bulunan cami Hüdavendigar Camii ismini taşıyor. Adından anlaşılacağı üzere 1.Murat Hüdavendigar dönemine ait.

Yakınlarda bulunan Babakale de eski bir yerleşim yeri. Anadolu kara parçasının en batı ucu sayılıyor. 1700’lü yıllara ait kalesi ve camii bulunuyor.

Smintheon ise bölgede bulunan bir diğer antik kent. Ayvacık ilçesine bağlı Gürpınar köyünde yer alıyor. Ion tarzının örneklerinden olan Apollon’a ait tapınak yer alıyor.

Assos’a kadar gelmişken Assos çevresinde bulunan gezilecek yerlerden Geyikli tarafına doğru da gidebilirsiniz. Örneğin Behramkale’den batıya doğru gittiğinizde Korubaşı, Koruoba (Roma devrinden kalma kaidelerin masa olarak kullanıldığı köy kahvesi ilginç), Balabanlı, Koyunevi gibi yerleşim yerlerini göreceksiniz. Hemen bu yerleşim yerlerinin yakınlarında bulunan Sütlüce koyu deniz içinde iyi bir seçim olabilir. Koyun sonuna giderseniz ünlü sivrice Fenerini de görebilirsiniz.

Assos Denize Girilecek Yerler

Assos, konumu ve coğrafi nedenlerle ne kadar zorlasa da birkaç yapı dışında bilinen ve istenilen bölgede gelişemiyor. Bu çok da sevindirici! Çünkü birtakım engeller olmasaydı şimdi burada yükselen yazlık denilen anlamsız ikinci ev sarfiyatı, artan turizm hareketini takip eden ünlü turizm yatırımcıları ile eski evleri butik otel yaparım konulu taklit iş anlayışlı iş adamları, zaten kısıtlı olan denize girme alanlarını kapatmış sosyetik beach çılgınlığı ile her bir köşeden bağıran çağıran eğlence(!) mekanları ile gecesi ve gündüzü, bizi birer kötü kopyalı Alaçatı sakini(!) yapacaktı.

Assos Gezi Rehberi denize girilecek yerler

Neyse ki Assos direniyor. Binlerce yıldır olduğu gibi. İşte bu nedenle de denize girmek için harika alanlar sunuyor. Üstelik, bastığınız yerlerdeki çakıl taşlarının üzerindeki tarihin izlerini silmeden.

Biz de Assos’un mükemmel serinlikte ki durgun denizine girmek için Antik Limana inmeye karar verdik. İnmeye diyorum çünkü gidenler bilir; eğer kendi aracınızla gidiyorsanız yolun özellikle aşağı yani antik kent yanından antik limana inişte nasıl bir adrenalin içerdiğini yaşamanızı, ancak dikkatli olmanızı dilerim. Neredeyse tek aracın geçebileceği yolu sağ tarafında bir koruma olmadığından içinizde oluşan “oradan uçup gideyim” hissine aldırmadan ortalayıp almanızı tavsiye ediyorum. Karşıdan araç gelmemesi için bildiğiniz dua ve dileklerle aşağı kadar ortadan inebiliyorsanız şanslısınız. Ancak bu kısa ama harika manzaralı yolda (Yine de araç kullanırken seyretmeyin!) karşıdan gelen bir araç ve özellikle bir minibüs ile karşılaşırsanız göz kararı seçebileceğiniz en geniş yerde sağa “güvenli bir şekilde” yanaşıp (veya yer varsa o sola yanaşsın!) kolay geçiş sağlayın.

Assos Gezi Rehberi deniz

Bu kısa trafik bilgisinden sonra aşağıda, yani Antik Limanda bekleyen herşey artık sizin. Küçük liman, restoranlar, iskeleye kurulmuş beach şeklinde (Ancak çılgınca giriş ücretleri ödemediğiniz) denize girmek için oluşturulmuş küçük işletmeler sizi misafir etmek için bu küçük saklı limana sığmayacak çeşitte alternatifler sunuyorlar. Aslına bakarsanız binlerce yıl öncesinde korunaklı konumundan dolayı liman olarak kullanılmış bu yerin denize girmek için iyi bir referans olduğunu tarih bize anlatıyor. Elbette tarihe güvenip, buz gibi, tertemiz ve durgun yüzlerce küçüklü-büyüklü balık ile birlikte kendimizi limanın suların da buluyoruz. Uzun yıllardır işimden ve yaşadığım yerlerden dolayı denize girme olanakları ile birlikte olmama rağmen Assos’dan aldığım keyfi sanırım unutmuşum! Bu nasıl bir güzelliktir. Suyu hissetmek ve rahatlatıcı etkisini algılamak inanın birkaç saniye içerisinde sizi sarıyor. Denize girilecek yerler listesinde hemen en iyi konumu veriyor ve notlar arasına giriyor.

Assos Gezi Rehberi plajlar

Assos Antik Liman

Assos Antik liman neredeyse tek bir sokak. Hemen önündeki faal kullanılan balıkçı barınağı ile birlikte birkaç adım yürünecek bir alan çıkıyor önünüze. Tabii ki, barınaktan liman yerleşiminin fotoğrafını çekmek de yapılması gereken şeylerden biri! Buradan çok iyi bir görüntü veriyor.

Assos Gezi Rehberi antik liman

Yok ben illa yürüyeceğim diyorsanız sizi tutamam. Geldiğimiz yol performans adına size çok şey kazandırabilir(!) eminim birkaç yüz gram da kaybettirecektir. Ancak tabii ki bir yürüyüşçü olmama rağmen bu sıcakta ve aşağıda bu güzellikteki deniz varken bunu deneyerek zaman harcamamayı tercih ettim.

Assos’ta Ne Yenir Ne İçilir?

Acıkmaya başladıysanız restoranlarda oturup Ege mutfağına ait özellikle zeytinyağlı çeşitleri tadabilirsiniz.

Ancak siz yine de manzaraya çok önem vermiyorum diyorsanız lezzet için yukardaki mekanları denemenizi tavsiye ederim. Günlük ev işi yöreye özgü yemekleri bulabileceğiniz bir kaç mekan var Behramkale’de.

Assos Gezi Rehberi

Antik limanda ise denize girdiğimiz yer olan Yelken Kamp isimli işletmede hemen yanıbaşınızda mangal üzerinde pişirdikleri ev köftesini de ayrıca tavsiye ederim. Kampın önündeki otoparka ise, saati geçirebileceğiniz ihtimaline karşı Yelken Kamp‘a geldiğinizi söyleyin ve saat sınırlamasını uygulamamasını isteyin.

Şimdi güneşin batışını izlemek için biraz da yukarılara çıkmak gerek. Aynı yoldan çıkış bu defa sağdan gittiğiniz için o kadar adrenalin içermese de, sizi etrafa bakarken neden buraları ortaçağ dönemlerinde terketmişler ve kaderine bırakmışlar diye düşünceler almaya başlıyor. Assos gezi rehberi Assos tatilinizde size küçük de olsa bir fikir verecektir.

Assos Gezi Rehberi

Assos Gezi Rehberi yazısı dışında bölgeye ait Bozcaada ve Gökçeada gezi rehberlerini de tavsiye ederim.

BİR YORUM BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..