PAYLAŞ

İstanbul’da oturanlar için Atatürk Havalimanına nasıl gidilir sorusu birşey ifade etmiyor gibi görünse de, şehirler büyüyüp İstanbul gibi karmakarışık hale gelmeye başlayınca bir yerden bir yere ulaşmak için çeşitli alternatifler ve fiyatlar ortaya çıkıyor. Bu defa da Atatürk Havalimanına Metrobüsle Nasıl Gidilir? sorusuna bir yol göstermek istiyorum.

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan şehir merkezine veya tersi ulaşım yollarını yazdığım yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

İşte sözü çok uzatmadan Anadolu yakasından Atatürk Havalimanına en kolay ve en ucuza nasıl gidilir sorusunun cevabı.

Atatürk Havalimanına Anadolu yakasından ve diğer yerlerden ulaşmanın en kolay yolu taksi olarak görünse de, belirli mesafelerde fiyatlar oldukça yüksek kalabilir. Hatta bunun üzerine ödediğiniz taksi ücreti dışında bir de köprü geçiş ücretini ve trafik yoğunluğundan dolayı beklerken geçen sürede yacak ücreti eklemeyi unutmayın. Yani Anadolu yakasından Atatürk havalimanına taksi ile gitmenin bedeli bir çok rent a car firmasının günlük ücretinden daha pahalı.

ataturk-havalimani-ulasim

Metrobüs ile Havaalanına Nasıl Gidilir?

Atatürk Havalimanına şehir içi ulaşım araçlarını kullanarak hızlı ve bir o kadar da ucuz bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bu ulaşım yolunun en önemli kısmını Metrobüs hattı oluşturuyor. Bu nedenle önce Metrobüs hattının Anadolu yakasındaki ilk durağı olan Kadıköy Söğütlüçeşme’ye ulaşmak gerekiyor.

metrobus-duraklari

Kadıköy – Pendik arasındaki minibüs yolu üzerinden Söğütlüçeşme’ye ulaşmak mümkün. Aynı hatta minibüsler dışında belediye ve halk otobüsleri de çalışıyor. Kadıköy Nikah dairesi önünde inerek metrobüs durağına geçebilirsiniz.Minibüs yolu tarafında değil de sahil tarafındaysanız yine Bağdat Caddesi üzerinde Bostancı – Kadıköy arasında çalışan sarı dolmuşlarla da Söğütlüçeşme metrobüs istasyonuna ulaşabilirsiniz. Yalnız bu yolla giderseniz valiziniz büyükse dolmuşta sıkıntı yaşayabilirsiniz. Aynı hatta belediye otobüsleri de çalışıyor.

ataturk-havalimani-nasil-gidilir

Metrobüs’e ulaşmanın bir diğer yolu da eğer Anadolu yakasının E-5 olarak bilinen tarafındaysanız Tavşantepe – Kadıköy metro hattını kullanarak Kadıköy yönüne doğru giderek Ünalan istasyonunda inebilir ve metrodan kısa bir yürüyüşle Metrobüsün geçtiği durağa çıkabilirsiniz. Bu yolu izlerseniz Söğütlüçeşme’den hareket eden metrobüslerin kısa bir süre içinde bu durağa geldiğini görebilirsiniz. Ancak Söğütlüçeşmeden bindiğinizde oturma imkanınız olmasına rağmen bu durakta büyük ihtimalle ayakta duracağınızı hesaba katın.

Benim tavsiyeme gelince; Söğütlüçeşme veya Ünalan Metro istasyonundan ulaşarak geldiğiniz metrobüs durağında Avcılar yönüne giden metrobüse binerek – başka duraklarda da bu bağlantıyı sağlayabilmenize rağmen – Şirinevler durağında inerek hemen üst geçitten Ataköy yönüne geçip Havaalanı hafif metrosuna binip doğrudan Atatürk Havalimanına ulaşmanız şeklinde.

Peki bu yolculuk sırasında nelere dikkat etmeliyiz. Öncelikle tabii ki yanımızda eskinin “Akbil“i yeninin “İstanbul Kart”ı bulunması gerekiyor. İçinde yeterli bakiye bulunduğuna dikkat edin. Yine de metro istasyonlarında, Söğütlüçeşme Metrobüs durağında ve yine Ataköy metro durağında kartınızı doldurma imkanınız bulunuyor.

Bir diğer dikkat etmeniz gereken husus SAATLER! Metrobüs gece boyu çalışmasına rağmen Metro sabah 06:00 saatlerinde başlıyor ve yine gece saatlerinde ve sabaha karşı minibüs bulmak da oldukça zor olabiliyor. Bu nedenle uçak saatinize göre gece yola çıkmanız gerekiyorsa mutlaka bu durumu göze alın.

Havaalanına girişi Metro’dan indikten sonra direkt olarak dışarıya çıkmadan yapabiliyorsunuz. Atatürk Havalimanına Metrobüs ile böyle ulaşabiliyorsunuz. Havalimanından şehir merkezine ve anadolu yakasına da benzer yollarla ancak bu sefer ters yöne giderek ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Atatürk Havalimanına taksi ile gitmek için buraya göz atabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK