“Avrupa’ya ne zaman gidilir?” sorusunun cevabı her zaman “benzer öneriler” içerir. Genel kanı şudur; “Avrupa yaz mevsiminde ziyaret edilmelidir.” Peki gerçekten öyle mi?

Avrupa’ya Ne Zaman Gidilir?

Güneş ışığından daha fazla yararlanıp gezi zamanını uzatması, yaz aylarında valizlerin çok daha hafif ve küçük ayarlanabilmesi ve tabii ki soğuktan tit tir titremeden ayağında sandalet veya terliklerle sokaklarda gönül rahatlığıyla turlanabilmesi açısından oldukça doğru bir yaklaşımdır. Ancak sezonda yaşan bu özellikler gizli olmayıp herkesin bilgisi dahilinde olduğundan yani büyük çoğunluğun sizinle aynı düşünmesiyle(!) bu dönemlerde fiyatlar tavan yapıyor. Eğer amaçlarınızdan biri de ekonomik Avrupa turu yapmak ise; en hesaplı seyahatler için bu mevsimin yani yaz aylarının dışında kalan sezonları tercih etmeniz gerekiyor.

Avrupa Yönüne Ucuz Uçak Bileti

Avrupa’ya ve Avrupa içi uçuş yapan uçaklara baktığınızda, uçak bileti fiyatlarının okulların açılmasının yaklaştığı dönemlerde düşmeye başladığını rahatlıkla farkedebilirsiniz. Aslında iki peiyot halinde ele alabiliriz.

İlk periyot; Ekim ayı başından Mart ayının sonuna kadar olan dönemde uçak biletlerinde diğer dönemler ile karşılaştırdığımızda kesin diyebileceğimiz dönem ucuzlukları bulunuyor.

İkinci periyot ise yaz tatili döneminin başlaması ve bitmesi arasında uzayan, biletlerin yine kısmen ucuz ancak diğer döneme göre fiyatların artmaya başladığı aylardan meydana geliyor. Yani Mart’ın sonundan Mayıs ayı sonuna kadar olan ara dönem ve Ağustos’un son çeyreğinden Ekim ayı başına kadar olan kısım.

avrupa'ya ne zaman gidilir

Tabii ki aralarda istisnaları yakalamanız her dönem için bir olasılık! Bayramları ve tatil günleri de bu aylara denk geldiğinde fiyatlar adeta zirve yapıyor.

Ya Avrupa Otel Fiyatları?

Uçaklarda durum böyle iken aynı hareketin bir sonucu olarak da konaklama ücretleri yani otellerin oda fiyatları da değişebiliyor.

Avrupa’da şehir otellerinde kaldığınızda çok büyük bir hareketlenme genelde olmaz.  Yani sezonlar arası fiyat farklılıkları öyle çok büyük oranda değildir. Ancak resort olarak tanımlanan tesislerin fiyat değişimleri oldukça yüksek olur. Yüksek ve düşük sezonlar, aynı ülkemizin yaz tatili yapılabilecek tatil merkezlerinde olduğu gibi yüzde 25 ile yüzde 65 arasında hatta kimi zaman çok daha fazla yükselebilir.

Zaten Avrupa’nın özellikle Güney Avrupa’nın birçok şehrinde gezmek için temmuz ve ağustos gibi aylar oldukça rahatsızlık verici sıcaklara sahne oluyor.  Özellikle İspanya, Fransa, İtalya, Yunanistan gibi ülkeler boğucu sıcaklıklarda iyi bir seyahat süreci yaşatmıyor. Şehrin sakinlerinin şehirden kaçtığı aylarda o şehirlerde olmak da çok keyifli olmayabiliyor.

Kültürel hayat sezonunun da kış aylarına denk gelmesi Avrupa şehirleri seyahati için size bir fikir verebilir.

Not: Otel fiyatlarına göz atmak için tıklayabilirsiniz..

Booking.com
Önceki İçerikBrüksel’de Müzik Var! Brüksel Caz Haftası
Sonraki İçerikBahaneler Sardı Dört Bir Yanımı: Gezmekten Korkmak
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz