“Avrupa’ya ne zaman gidilir?” sorusunun cevabı her zaman benzerlikler içerir. Genel kanı, Avrupa yaz mevsiminde ziyaret edilmelidir. Peki gerçekten öyle mi?

Avrupa’ya Ne Zaman Gidilir?

Güneş ışığından fazla yararlanarak gezi zamanını uzatması, valizlerin daha hafif ve küçük ayarlanabilmesi ve titremeden sokaklarda turlanabilmesi açısından doğru bir yaklaşımdır. Ancak herkesin böyle düşünmesiyle, en hesaplı seyahatler bu mevsimin dışında yapılabiliyor.

Avrupa Yönüne Ucuz Uçak Bileti

Avrupa’ya ve Avrupa içi uçaklara baktığınızda okulların açılmasına yakın dönemde düşmeye başladığını rahatlıkla görebilirsiniz. Yani birinci periyot olarak, Ekim başından Mart sonuna kadar belirli kesin dönem ucuzlukları bulunuyor.

İkinci periyot ise yaz tatilinin başlaması ve bitmesi arasında uzayan, biletlerin yine kısmen ucuz ancak diğer döneme göre pahalanmaya başladığı aylardan meydana geliyor. Yani Mart sonu Mayıs sonu arası ve Ağustos’un son çeyreğinden Ekim başına kadar olan dönem.

avrupa'ya ne zaman gidilir

Tabii ki aralarda istisnaları yakalamanız her dönem için bir olasılık. Bayramları ve tatil günleri de bu aylara denk geldiğinde fiyatlar adeta tavan yapıyor.

Ya Otel Fiyatları?

Uçaklarda durum böyle iken aynı hareketin bir sonucu olarak da otellerin oda fiyatları da değişebiliyor. Avrupa’da şehir otellerinde kaldığınızda çok büyük bir hareketlenme genelde olmaz. Ancak resort’ların fiyat değişimleri oldukça farklar ortaya çıkarıyor. Yüksek ve düşük sezonlar, aynı ülkemizde olduğu gibi yüzde 20-25 fiyat farklıları içeriyor.

Zaten Avrupa’nın birçok şehrinde gezmek için temmuz ve ağustos gibi aylar oldukça rahatsızlık verici sıcaklara sahne oluyor. İspanya, Fransa, İtalya, Yunanistan gibi ülkeler boğucu sıcaklıklarda iyi bir seyahat süreci yaşatmıyor. Şehrin sakinlerinin şehirden kaçtığı aylarda o şehirlerde olmak da çok keyifli olmayabiliyor.

Kültürel hayatında sezonunun kış aylarına denk gelmesi Avrupa şehirleri için size bir fikir verebilir.

Not: Otel fiyatlarına göz atmak için tıklayabilirsiniz..

Booking.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz