Gezilerimde çok zaman mesafelerin de uzak olmasıyla uçak kullanma zorunluluğu ortaya çıkıyor. Her ne kadar bende sevimli ulaşım araçları gibi bir his uyandırmasa da, kazandırdığı zaman ve konfor, tercih etmeme yol açıyor. Havayolları firmaları da bu nedenle seyahatlerimde büyük önem taşıyor. Avusturya Havayolları ile karşılaşmam da böyle bir zamanda oldu.

Şu Havaalanı Çilesi

Evet uçak yolculuğu fazlasıyla avantajları olan bir seyahat şekli. Ancak eziyetleri de yok değil! Benim için uçağa binmenin zorluklarının başında, uçuş deneyimi dışında havaalanlarında yaşananlar geliyor.

Yani öncelikle havaalanına ulaşımla başlayan zorluklar, havaalanlarının bitmek tükenmek bilmeyen güvenlik kontrolleri, c/in sırasındaki sıra beklemeyle başlayan ve yer hizmeti veren şirketlerin “lütfen” iş yapan kontuar görevlileri ile, hele bir de eğer yurt dışına çıkıyorsanız pasaport sırası ve kontrolü eklendiğinde iyice sıkıntılı oluyor!

Size de oluyor mu bilmiyorum ama ben havaalanlarında devamlı bir geç kalma psikolojisi içindeyim. Hatta bir de bağlantılı bir uçuşum varsa dengem iyice bozulabiliyor.

Bu yüzden daha uçuşun başlamasına saatler kala başlayan eziyet, uçağa geçince (eğer zamanında kalkış verilmiş ve herhangi bir gecikme yoksa) son buluyor. Bütün o yaşananları unutup, koltuğa kurulmamla (Tabii low-cost uçakların koltuk aralıkları bu “kurulma” kısmına engel olabiliyor) aklım sadece gideceğim yer ile ilgili düşüncelere takılıyor.

Havayolu Firmalarının Çekişmeleri

Havayolu firmaları ile ilgili yorum yaparken, elma ile armut’u karıştırmadan değerlendirme yapmanın önemli olduğuna inanıyorum. Yani sadece havada uçup bizi bir yerden bir yere götürmesi her havayolunun aynı kulvarda yer aldığını göstermiyor.

Eskiden sadece sayılı havayollarının değerlendirmesi, karşılaştırılması yapılırdı. Sonrasında tarifeli sefer yapan ve çoğunluğunu devlet destekli havayollarının aldığı bir konfor değerlendirmesi aldı sırayı. Ardından da charter seferler gerçekleştiren firmalar araya girdi.

Avusturya havayollari kabin

İlk başlarda devlet adına uçuşlar yapan konforlu, “kar etmek” ana düşüncesi olmadan devletin prestiji için yapılan uçuşlar vardı. Sonrasında özel havayollarının da tarifeli seferler yapmasıyla, hem servis hem de karlılık bakımından adeta yarışa yöneldiler. Baktılar ki pabuç zor, hizmet ve fiyat dengeleri konuşmaya başladı.

Ucuz maliyetli low-cost havayolları tüketicinin ilgisini çekerken, bir de servis durumlarını ve fiyat dengelerini çeşitli boyutlara taşıyan charter firmalarla rekabet zinciri tamamlanmış oldu.

Derdim havayolu taşımacılığının tarihini anlatmak değil elbette. Kullandığımız havayolları içerisinde tavsiye niteliği taşıyan birkaç öneri yapmak sadece. Bunlardan birinden yani yazının başında da bahsettiğim Avusturya Havayolları hakkında bir kaç kelime etmek istiyorum.

Avusturya Havayolları Deneyimi

Önce sonucu söyleyeyim! Yeni deneyimlediğim Avusturya Havayolları’ndan çok memnun kaldım.

Güler yüzlü, hayli bakımlı ve çok profesyonel davranışlar içinde bulunan bir uçuş personeli uçağın içine girdiğiniz andan itibaren bakışınızı olumlu yöne çeviriyor zaten.

Avusturya Havayolları

Uçağın içindeki temiz hava, koltukların şıklığı, iyi ve kaliteli bir servis, güzel bir sunum ve lezzetli yemekler ile sürekli yapılan içecek ikramı dikkat çekici özellikler! Ancak her şeyden önemlisi işinden zevk aldığını belli eden, mutlu ve güler yüzlü bir personel. Bunun servis sektörlerinde ne kadar önemli olduğuna bu kadar yakından şahit olduğumda her defasında daha da fazla etkileniyorum.

Ne kadar iyi bir hizmet verseniz de, personel her zaman bu işin lokomotifi. Her şeyi bir anda berbat edebileceği gibi, kötü giden bir çok şeyin de anında üzerini örtebilir.

Avusturya Havayolları

Avusturya havayolları‘nı (Austrian Airlines) başarılı işletmesinden dolayı tebrik ediyorum. Belirli noktalarda Türk Hava Yolları‘ndan bile tercih edilebilecek noktalar sergiliyor.

Sıkı bir yarış ve iyi bir rekabet daha iyiye ulaşmak için iyi bir yoldur!

Rakibin iyi ise sen de iyi olmak zorundasın!

Booking.com
Önceki İçerikGüneşin En Güzel Battığı Yer Ayvalık
Sonraki İçerikÜsküp’ten Ohrid’e Nasıl Gidilir? Üsküp Ohrid Otobüs Yolculuğu
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz