Ayvalık, her yaz tatilinizi geçireceğiniz ve keyifli anılarla döneceğiniz ülkemizin en güzel noktalarından biri.

Edremit Körfezi’nin güney ucunda, çam ve zeytin ağaçlarıyla dolu ve yirmiden fazla adasıyla en güzel tatil yerlerinden biri olan Ayvalık, gezilecek yerler bakımından da dolu dolu alternatifler sunuyor.

Bozcaada ve Assos‘dan sonra Ayvalık ile Ege güzelliklerine bakmaya devam ediyoruz.

Ayvalık’ta Güneş Bir Başka Batıyor

Ayvalık Gezi Rehberi

Ayvalık’ın Tarihi

Ayvalık, antik çağ ve tarihi kaynaklarda Cisthna, Taliani ve Kydonia gibi çeşitli isimlerle anılıyor.

Ayvalık Gezi Rehberi

Ayvalık‘a ilk yerleşenler Misya’lılar olarak kabul edilmiş. Sonrasında Makedon, Roma ve Bizans hakimiyetinde kalmış olan Ayvalık, korsan saldırılarından dolayı göç ederek buraya yerleşen adalılarla birlikte gelişmeye başlamış.

Hemen karşısında bulunan Midilli adasının Fatih Sultan Mehmet tarafından alınmasıyla beraber korsan saldırıları da kesilince Ayvalık‘ta Türkler ve Rumlar içiçe yaşamaya başlamışlar.

Ayvalık Gezi Rehberi

Ayvalık’a Nasıl Gidilir

Nefis bir denizin kıyısında su yollarıyla çevrili olan Ayvalık‘a maalesef deniz yoluyla bir toplu ulaşım yapılmıyor.

İstanbul‘a 489, Ankara’ya 675, İzmir‘e ise 156 kilometre mesafede bulunan Ayvalık‘a en uygun ulaşım tabii ki karayolu ile sağlanıyor.

İstanbul’dan İzmir seferi yapan ve Ayvalık’a da uğrayan otobüsler bulunuyor.

Ayvalık Gezi Rehberi

Ayvalık Gezi Rehberi

Ayrıca Balıkesir Koca Seyit Havalimanı veya İzmir Adnan Menderes Havalimanı ile de Ayvalık‘a ulaşmanız mümkün.

İstanbul’dan Ayvalık‘a gitmek için Bandırma Balıkesir, Ankara’dan Ayvalık’a gitmek için ise Eskişehir ve Bursa güzergahlarını izleyebilirsiniz.

Ayvalık’ta Gezilecek Yerler

Ayvalık‘taki gezilecek yerler bölümünü yazmak için bir ayrım yapmak durumundayım. Çünkü Ayvalık‘ın gezilmesi gereken yerlerini yazarken Cunda‘yı ayrı bir bölümde yazmak gerekiyor.

Benim Ege sahillerinde ya da belki de Türkiye’de en sevdiğim yerlerden biri olan Cunda‘yı burada ismiyle bahsedip ona başka sayfalarda yer ayıralım.

Ayvalık Gezi Rehberi

Şimdi gelelim Ayvalık’ın gezilecek yerleri listesine.

Sarmısaklı Plajı

Ayvalık ilçe merkezine sekiz kilometre uzaklıkta bulunan ünlü Sarmısaklı Plajı‘nın kumsalı yedi kilometre boyunca uzanıyor.

Plaj dediğime de bakmayın. Aslında burası başlı başında bir tatil bölgesi. Birçok konaklama tesisi ve deniz ürünleri bulabileceğiniz restoran Sarmısaklı Plajı’nda bulunuyor.

Çamlık

Ayvalık merkezine sadece 3 kilometre uzaklıktaki Çamlık‘a ulaşım için Ayvalık içinden kalkan belediye otobüslerini kullanabilirsiniz.

Çamlık’ta konaklama tesisleri yanında kamping ve restoranlar bulunan bir alan.

Ayvalık Gezi Rehberi

Şeytan Sofrası

İsmi kayalıklar üzerinde yer alan yuvarlak bir sofra görünümündeki tepeden alan Şeytan Sofrası Ayvalık‘ta gün batımı izlenecek adreslerden biri.

Cunda (Alibey) Adası

Cunda dediğim gibi bambaşka bir yer. Ayvalık‘ın en güzel köşelerinden biri. Daha önce yazılarını yazmama rağmen yeni bir tane daha eklemek için can attığım enfes huzur adası.

Önceden ada olan ancak karayolu bağlantısı yapılmasıyla yarımada şekline gelen Cunda, plajları, nefis havası ve doğasıyla ihmal edilememesi gereken yerlerden biri.

Ayvalık Gezi Rehberi

Kozak Yaylası

Ayvalık, deniz ve su sporları dışında, serin ve bol oksijeni çam ağaçlarının arasında alabileceğiniz ve çam fıstığının bolluk saçtığı Kozak gibi bir yaylaya da sahip. Kozak Yaylası Ayvalık gezisi için farklı bir alternatif olabilir.

Ayvalık aynı zamanda 1850 civarında tescilli eser barındıran bir açık hava müzesi. Zeytin ağaçlarının ve çam ormanlarının denizle kucaklaştığı sahilleri ile denizaltı dünyası da düşünüldüğünde, görülmeye değer şeyleri sıralamanın büyük zaman alacağını söyleyebilirim.

Ayvalık gezi rehberi cunda

Ayvalık’ta Ne Yenir Ne İçilir?

Ayvalık tabii ki yemeklerin zeytinyağlı pişirilmesiyle ünlü.

Zeytinyağılı dolması, kuzu etiyle yapılan marasası, arapsaçı, deniz börülcesi, turp otu, radika, istifno, kabak çiçeği dolması, fava, lor tatlısı seçeneklerden birkaçı. Her şey zeytinyağıyla güzel tabii.

Ayvalık gezi rehberi cunda

Ayrıca Ayvalık, deniz ürünleriyle de ünlü. Cunda’da en ünlü balık Papalina isimli hamsi benzeri deniz ürünü.

Ayvalık‘ta yine çok ünlü olan Ayvalık tostu kahvaltı seçeneklerinden biri.

Ayvalık gezi rehberi ayvalık

Ayvalık’ta Denize Girilecek Yerler

Ayvalık‘ta denize girilecek pek çok yer bulunuyor. Patriça bunların en gözdelerinden biri. Ayrıca Ayvalık’ta bulunan Cunda hariç 23 ada çevresinde 40’dan fazla dalış noktası yer alıyor.

Ayvalık gezi rehberi patriça

Ayvalık adalarında günübirlik turlarla tur tekneleri ile ulaşabilirsiniz. Ayvalık meydanının hemen karşısından hareket eden bu turlar, Tavuk Adası’ndan geçerek, Karaada, Yellice ve Pınar adalarında yüzme molaları veriyor.

Maden Adası’na da hava şartları doğrultusunda turlar düzenleniyor.

Ayvalık gezi rehberi

Yine Cunda Adası’nda Ada Piknik isimli tesisin bulunduğu plaj denize girilecek en güzel yerlerden biri.

Ayvalık’ta Konaklama

Ayvalık, konaklama tesisleri açısından zengin bir yer. İrili ufaklı çok sayıda tesis yeterli sayılabilecek hizmetleri çeşitli standart ve bütçelerde veriyor. Ancak benim önerim Ayvalık‘ta Cunda adasında konaklama yapmak yönünde.

Yine Ayvalık‘ta bir tatil planlıyorsanız, büyük otellerden çok küçük ve butik Ayvalık otelleri sizi daha mutlu edecektir diye düşünüyorum.

Çünkü Ayvalık gibi böylesine gezilecek yerleri bol olan bir yerde otele kapanıp bir tatil gerçekleştirmek bana çok cazip gelmiyor.

Ayvalık gezi rehberi

Ayvalık Gezi Rehberi Fotoğraflar : Ömer Şancı – Erkut Özen

Detaylı ve güncel bilgi için : Ayvalık Turizm Danışma Bürosu

Booking.com
Önceki İçerikNasuh Mahruki Akut Kurucusu ile Söyleşi
Sonraki İçerikAvusturya Havayolları ve Uçak Yolculuğu
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz