Bakmak görmek arasında fark var mı? Yollara bakmıyoruz, etrafımıza göz gezdirmiyoruz, insanlarını görmezden geliyor ve mutsuzluğu yapıştırıyoruz yüzümüzün tam ortasına. Yahu hakikaten niye böyleyiz biz? Neden bakmak ve görmek arasında kalıyoruz? Ya da farkında mı değiliz?

Hep söylediğim bir şey var. Keşifler yapmak için öyle çok uzaklara seyahat etmek, çok büyük fedakarlıklar yapmak gerekmiyor. Bazen yaşadığımız yerde bile öylesine fazla gözlerimiz kapalı yaşıyoruz ki, sanki orada bulunmamızın hiç bir amacı yokmuş gibi boşluğa bırakıyoruz kendimizi.

Bakmak Görmek

Yaşadığımız yerden, evimizden işe giderken yürüdüğümüz yolda, nefes almanın bile mutluluğunu yaşayamadığımız şehirde o kadar çok hayatlar yanıbaşımızda yer alırken biz kendimizle yalnızlığı yaşıyoruz.

Belki farkında değilsin hala ama emin ol sen de onlardan birisin!

“Hayat mücadelesi işte” diye kestirip atıyorsun. O mücadeleyi yaptığın yerde, soluduğun şehirde her an her saniye olanlara gözünü kapatıyorsun.

Yahu hepimiz hakikaten neden böyleyiz?

Oysa ki; Seyret dünyayı, keşfet, anlamaya çalış, kendinle de mücadele et. Hayatın mücadelesini yapanlara göz gezdir, yerleştir onları kendi dünyanın köşelerine. Farklı gözlerle bak. Farkları gör ve keşfe çık, nefes aldığın şehirde soluklan, hisset.

Hey! Zamanı olmayanlar size diyorum, kulak verin bana.

Proust benzer bir durumu çok güzel açıklıyor ; “Gerçek bir keşif yolculuğu yeni topraklara ulaşmak değil, eski olanı yeni gözlerle görmek demektir.”

Bakmak görmek arasında hadi artık karar ver.

Karaköy iskelesinde çektiğim fotoğraftaki gibi, kimine göre sanat, kimine göre ekmek parası, kimine göre ise deniz kenarında bir fotoğraflık zaman arası olan bu sahne gibi, kendi sahnenizin sizin için ne anlama geldiğine de siz karar verin..

bakmak görmek

Her gün önünden geçtiğiniz her bir şeye yeniden bakıp, görmeye çalışın. Bakalım farkedebileceğiniz şeylerden keyif alacak mısınız?

Booking.com
Önceki İçerikOldenburg: Almanya’da Bir Şehirde Sonbahar Fotoğrafları
Sonraki İçerikUçak Rötarları: Uçak Gecikmelerinde Yolcu Hakları ve Dahası
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz