Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Seyahat Rehberi

Balayı Tatili Önerileri

Doğrusuna veya yanlışına fazla yorum yapmadan, her evlilik başlangıcında nikah düğün sonrasında zorunlu bir hal gibi görülen bir durum var. Balayı tatili!

Bu adeta görev gibi bir hale gelmiş olan aktivite, aslında yoğun ve telaşlı günlerin ardından gelen “oldukça sağlam” bir harcama kalemi olarak “dikkat edilmesi gereken” önemli detaylar içeriyor.

Bu nedenle Balayı Tatil Rehberi, belki de size birkaç fikir verebilir diye düşündük.

balayı tatil rehberi

Balayı Tatil Rehberi

Uzun yıllar turizm satış stratejileri ve programları ile uğraşan kişiler olarak, bir balayı tatilinde dikkat edilmesi gereken detayları balayı tatil rehberi başlığıyla aktarıyoruz.

İstatistiklere göre balayı tatilleri yorucu nikah, düğün hazırlıkları ve ev kurma gibi telaşlardan sonra gerçekleştirildiğinden ötürü, daha çok deniz – güneş – kum tarzında dinlenme üzerine kurulu tatiller oluyor.

Yani balayı tatilleri, ilk tercih olarak eğlenceden çok, romantik, yavaş ve dingin bir tatil olarak hayal ediliyor.

Balayı tatili tercih oranlarına göre, deniz güneş kum odaklı balayı tatillerini, şehirlerde geçirilen balayı tatilleri ve sonrasında da macera içeren balayı tercihleri takip ediyor.

Sizler de istatistiklerde belirtildiği gibi bunlardan herhangi birini tercih edebilirsiniz. Ancak balayı tatilinize karar vermeden önce gelin beraberce birkaç küçük detaya göz atalım. Birkaçı işinize yararsa ne mutlu bize!

Balayı Tatili önerileri

1 – Balayı Önerileri Tatilinizi Düğün Yaptığınız Otelde Yapın

Balayı tatili için ayrılan bütçelerin -gönülden çok fazlası geçse de- genel olarak kısıtlı olduğunu biliyoruz. Bunun asıl sebebi de, balayı tatili öncesinde yapılan bütün evlilik hazırlıklarının neredeyse hepsinin “olmazsa olmaz” statüsünde bulunmasından kaynaklanır.

Ancak yaşadığımız bu zamanlar sisteme bizi öyle bir yem ediyor ki; hem düğünleri daha şaşalı yapmaya çalışıyoruz, hem de bunu fazlasıyla duyurmaya, reklamını yapmaya gayret ediyoruz (Üstelik bütün bunları da “Biz düğün istemiyoruz, milleti mi eğlendiricez! Zaten kimse memnun olmayacak” diye karar aldıktan sonra yapıyoruz!)

Neyse.. Gelenekleri ve sistemi eleştirmek değil amacımız. Sadece balayı tatili notlarına alınacak bir küçük detay vermek istiyoruz.

Madem evleniyorsunuz ve bir düğün yapmaya karar verdiniz ve bunu gerçekleştireceğiniz yer de bir otel olsun. İşte eğer böyle bir durumdaysanız balayınızı, paket olarak düğünü de yaptığınız otelde gerçekleştirin. Böylece otelin özel paketlerinden faydalanabilir, birkaç özel promosyonu kullanabilir ve balayı tatiliniz için ayrıca yol ücreti de ödememiş olursunuz.

2 – Balayı Tatili Paketleri Sunan Otelleri Tercih Edin

Balayı tatilinizi planlamaya başladınız. Bunu yaparken seçiminizi, genel olarak balayı otelleri veya balayı tatil yerleri olarak sınıflandırılmış destinasyon ve tesislerden seçmeye çalışın.

Kendini böyle konumlandıran tesisler, balayı çiftlerini kendilerine çekebilmek için çekici promosyonlar ve cazip balayı paketleri sunarlar. Dönem dönem turizm dönemleri gibi normal tatil gerçekleştiren misafirlere sunulan paketlerin çok daha avantajlı olanları çoğu kez balayı çiftlerine de sunulur. Bu nedenle bu tip otelleri araştırın ve tercih bu yönde olsun.

Nereye giderseniz gidin dikkat edeceğiniz en önemli konu; gideceğiniz yerin fiyatları, balayı çifti olarak tesisin size özel olarak sunduğu koşul ve promosyonları ile otelin içerisinde kullandıracakları özel aktiviteler ve oda konseptinizin içeriği olsun!

3 – İki Gönül Bir Olunca Samanlıkta Balayı Olmuyor!

Balayı tatiliniz, sizin için çok özel mi olmalı, yoksa tipik bir yaz tatili tadında da olsa idare eder mi? Önce buna karar verin. İki gönül bir olunca samanlık her zaman seyran olmuyor. Evliliğinizin ilk günlerinde almış olduğunuz kararlar nedeniyle birbirinizi kırmayın!

Bu konuya karar verdikten sonra internet üzerinde özellikle yorum sitelerinde yapacağınız araştırmalarda gideceğiniz yere ait tatilcilerin değil, daha önce aynı yerde balayı tatili yapmış yeni evlenen çiftlerin yorumlarını bulup, okumaya çalışın.

Balayı Tatili

Balayı tatili, sizin için gerçekten dinlenmek ve günlük hayat ile son dönemde yaşamış olduğunuz telaşların dışında kalmak ise aklınızın bir köşesinde mutlaka Cruise turları da olsun.

Valiz toplama, otele yerleşme, yemekler ve sonrasında çevre gezileriyle uğraşmak yerine, çok cazip şartlarda içinde eğlenceye de yer veren Cruise gemileri her zaman iyi bir alternatif olabilir.

İyi araştırın, doğru karar verin ve tatiliniz sırasında ne yapacağınızı iyi düşünün. Samanlık seyran bile olacaksa, buna önceden karar verip önlem almakta fayda var!

4 – Balayı Tatilinde Nereye Kaç Gün Gidilir?

Balayı tatili için önemli bir diğer konu da, balayı için ayırdığınız süre!

Eğer bol bol yer görmek istiyor ve şehirlerde kaybolmayı arzuluyorsanız, üç beş günlük balayı tatillerini kesinlikle tercih etmeyin.

Bu tip tatiller çok yorucu olduğu gibi, tatilden döndüğünüzde “Hiçbir şey anlamadık” diye de yorum yaptırır! Eğer en az yedi, on veya ondört gün gibi süreleriniz yoksa, içerisinde uzun süre yolculuk içeren bir programı asla ama asla tercih etmeyin!

Romantik şehirler veya aşk kentleri olarak adlandırılan pazarlama harikası marka şehirlere gitmek zorunda değilsiniz. Aşk sizin aşkınız! Her şehirde romantik ortamları sağlayabilir ve mutlaka çok keyifli alternatifler bulabilirsiniz.

Venedik, Prag, Paris gibi kentlerin albenisi bütçenizi normal zamanda etkilemese de, bu şehirlerin balayı tatiline özgü olan ve sizin de “Amaaan canım! Hayatta bir defa oluyor” diyeceğiniz etkinlikler bütçenizi sizi oldukça zorlayabilir. (Ha bu arada çoğu kez hayatta bir defa falan olduğu da yok!)

5 – Balayı Çifti Olma Avantajını Kullanın!

Balayı çiftleri dünyanın her yerinde sempatiyle karşılanır. Tatilinize bunun farkında olarak başlayın. Bu nedenle yolculuğunuza başladığınız araç da dahil olmak üzere, otellerden kafelere, restoranlardan gideceğiniz herhangi bir aktiviteye kadar heryerde balayı çifti olduğunuz belirtin.

Rezervasyonlarınızı internetten yapıyorsanız mutlaka not düşün. Bu sayede birçok yerde çeşitli ikramlar ve indirimler sizi bekliyor olacaktır. Haydi size denk geldi ve hiçbir avantaj yaratamadınız diyelim. Olsun! Siz de çok hoş dostlar edinmiş ve size gülümseyen yüzlerle karşılaşmış olursunuz.

Balayı Tatilinizi bir tur şirketi ile gerçekleştirecekseniz, yine “balayı çifti” olduğunuzu özellikle belirterek balayı turlarında uzmanlanmış tur şirketlerini tercih edin.

Bunu yapmıyor da, herhangi bir seyahat acentası ile bir balayı tatili planlıyorsanız da sürprizlere açık olun.

Ya da iyisi mi otel ve ulaşım rezervasyonlarınızı web üzerinden kendiniz yapın ve tatilinize çıkın!

Balayı Tatil Rehberi

6 – Bunlara da Dikkat Edin!

Her tatil ve seyahate çıkmadan önce olduğu gibi, balayı tatili öncesinde de mutlaka iyi bir araştırma yapın.

Gideceğiniz yerleri, görmek istediğiniz her şeyin yerini ve durumunu belirleyin. Kısıtlı olan zamanınızı yolları arayarak veya görmek istediğiniz bir yere gidip de o yerin gittiğiniz tarihte kapalı olduğunu görerek tatsız sürprizler yaşamayın.

Eğer hayatınız boyunca tüm seyahatlerinizi kendiniz organize etmediyseniz, bu kez son defa da olsa(!) bunu yine tur şirketinize yaptırın. Balayı tatilinizi herhangi şekilde bir riske atmayın. Hele ilk organize edeceğiniz seyahat eğer balayı tatiliyse, bundan mutlaka uzak durun. Eşinizle uzun yıllar boyunca “üç kuruş ucuz gideceğiz diye perişan olduk” sohbetlerini yapmak isteyeceğinizi sanmıyorum!

Yazacak belki çok daha fazla konu var ama aklımıza gelenler şimdilik bunlar. Aslında eğer mümkünse “balayı tatili” olarak isimlendirmediğiniz bir aktivite yapın diyeceğiz, ama nasıl olsa yapamayacaksınız!

Madem balayına gideceksiniz, son hatırlatmamız da “egzotik” bölgelerin balayı tatillerine çok yakıştığını hatırlatmak olsun.

balayı tatili

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
İlgili Yazılar
Seyahat Rehberi

Tur Satın Almadan ve Tatile Çıkmadan Önce Tatil Önerileri

Tatil ÖnerileriTatilin İyi Geçmesi İçin Püf Noktası: Kendinize Bir Söz Verin!Tatile…
Daha Fazla
Seyahat Rehberi

Şehirlerin Eski Yeni Halleri

Kentlerin Hayaletleri nedir bilir misiniz? Ya da buna neden olan şehirlerin eski yeni…
Daha Fazla
Seyahat Rehberi

Bayramda Nereye Gidilmez?

Bayramda Nereye Gidilmez?Bayramda Gidilmemesi Gereken 5 Yer1 Alaçatı – Çeşme2 Bodrum3 Avşa…
Daha Fazla
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir