Seyahatler sırasında kitap okumak için zaman ayırmak keyifli olduğu kadar, bir kitap okuduktan sonra okuduğunuz o kitapta bahsedilen yolculuklara eşlik etmek de oldukça keyifli bir durumdur. Baldasarre’nin Yolculuğu alt başlıklı Yüzüncü Ad kitabı, Amin Maalouf’un en iyi anlatımlarından biri. Kitaba ismini veren hikayenin kahramanı olan Baldassare’nin Yolculuğu Yüzüncü Ad ile aynı zamanda kitabın anlattığı dönemde oldukça sansasyon yaratan bir efsaneyi de kovalıyor.

Baldassare’nin Yolculuğu Yüzüncü Ad Peşinde

Amin Maalouf’un ilk okuduğum kitabı olan Semerkant sonrası bir çok hikayesine memnuniyetle eşlik ettim. Keyifle tarihi hikayelere can ve tat veren Amin Maalouf ustalığı bu kitap ile de sizi gerçek bir yolculuğa çıkarıyor.

Baldassare'nin Yolculuğu Yüzüncü Ad Peşinde

Baldassare’nin Yolculuğu Yüzüncü Ad ile Lübnan’ın efsane ve hikayelerle dolu liman kenti olan Cübeyl ya da günümüzdeki ismiyle Biblos’tan başlayan ve sonrasında bir çok şehirden geçerek çeşitli efsanevi ve gerçek tarihi olaylara sahne olan bir hikayede kaybolacaksınız.

Yüzüncü Ad Kitabı Özeti

Baldassare’nin Yolculuğu Yüzüncü Ad kitabının arka sayfa tanıtımı şöyle; “doğu’daki son Cenevizlilerden, antika tüccarı Baldassare Embriaco, 1665 yılı sonlarında, soyunun yüzyıllardır yaşadığı Lübnan’dan yollara düşer. Ertesi yıl, İncil’e göre “Canavar’ın Yılı”dır. Kimilerine göre düpedüz Mahşer: Kan, ateş, yıkım ve her şeyin sonu.. Zamanın sonu!
Dünyayı ve Baldassare’yi kurtarabilecek tek şeyse, Yüzüncü Ad’dır. Kimselerin görmediği bir yazma Allah’ın, Kuran’da anılan doksan dokuz adının, sıradan ölümlülere bildirilmemiş olan yüzüncüsü..
Tanrı’nın gizli ve yüce adı..

Yüzüncü Ad’ın peşinden önce İstanbul’a uğrar Baldassare’nin yolu; oradan İzmir‘e, Sakız’a, Cenova’ya, Amsterdam‘a, sonra da Londra’ya. Konya‘da vebanın kıyımına, İzmir’de Sabetay Sevi’nin şaşırtıcı başkaldırısına, İngiltere’de büyük Londra yangınına tanık olur. Korku, şaşkınlık, düş kırıklığı, umut ve aldanma, menzil taşlarıdır bu uzun yolun. Bir de en beklenmedik anda yolcunun karşısına dikiliveren aşk. Sevincin, mutluluğun tek kaynağı aşk!..

Korku, şaşkınlık, düş kırıklığı, umut ve aldanma, menzil taşlarıdır bu uzun yolun. Bir de en beklenmedik anda yolcunun karşısına dikiliveren aşk.
Sevincin, mutluluğun tek kaynağı aşk!..”

Yüzüncü Ad Amin Maalouf

Yüzüncü Ad Nedir? Sorusunun Cevabı

Bahsedilen “Canavar Yılı” son yüzyılda yaşanan Millennium ve 2012 gibi dünyanın efsanevi yok oluşlarına benzer bir inancın tarihi olan 1666 yılına doğru geçen zamanı anlatıyor. Hikayenin kahramanlarının geçtiği şehirlerde o dönemin anlatıldığı hem olaylar hem de tasvirler oldukça ilgi çekici.

Baldassare'nin Yolculuğu Yüzüncü Ad

Kitabın isminin “Yüzüncü Ad” nedir sorusuna cevap veren bir beklenti vadetmesi oyununa kapılmadan, kurgunun nefis bir tarihi dönemde nasıl işlendiğine kendinizi bırakın.

Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlanan ve 2020 yılında yeni bir baskısı daha yapılan Baldassare’nin Yolculuğu Yüzüncü Ad kitabını çeviren isim ise Samih Rifat.

Hikayenin Başlangıcı Biblos

Yüzüncü Ad kitabının kahramanları, Lübnan’ın Beyrut kentinin kuzeyinde yer alan antik bir Fenike liman kenti olan ve şu anki Arapça adıyla Jbail(Cübeyl) isimli şehirden yola çıkıyorlar.

Kentin tarihi öylesine eskilere gidiyor ki, sadece 7 bin yıl öncesine kadar uzanan kısmı bazı bilimadamlarınca tahmin edilebilmiş. Tarih boyunca Byblosluların şehirlerini Byblos olarak adlandırmadıkları ve Gubla daha sonraları da Gebal dedikleri biliniyor. Şehrin bulunduğu sahil de ünlü Canaan(Kenan) olarak isimlendiriliyor. Lübnan ve Beyrut hakkında detaylı bir bilgi almak isterseniz adım adım Beyrut Turu ve Beyrut ipuçlarından bahsettiğim radyo programını aşağıdan dinleyebilirsiniz.

Booking.com
Önceki İçerikLikya Yolu Etapları, Hazırlıkları ve Yürüyüş Detayları
Sonraki İçerikButik Oteller Kavramınız Değişecek – Domaine de Rochevilaine
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

BİR YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz