Bali’ye ne zaman gidilir, Bali’de ne yapılır ve gezilecek yerler? diye sorduğumuzda öncelikle çok önemli bir detay göze çarpıyor. Bali hangi mevsim daha güzel? Buyurun tatile gitmek isteyenler için kısa bir Bali tatil rehberi.

Bali Tatil Rehberi

Eğer yaz aylarının güzelliğinden faydalanmak istiyorsanız bir ayrıntıya dikkat etmelisiniz. Nedir bu ayrıntı? Bali tatil rehberi’nin ilk kısmında kısaca bahsedeyim.

Bildiğiniz gibi uzakdoğu ve Güney Asya ülkelerine gitmek için en güzel mevsim Ekim ayı gibi başlar ve Nisan ayı sonlarına kadar devam eder. Ancak Bali bu yerlerden farklı bir konumda yer alıyor. Çünkü belirttiğim o bölgelere göre Bali, ekvatorun güneyinde yer alıyor. Bu nedenle Bali’de yaz mevsimi, bizde de olduğu gibi Mayıs ayından ve Eylül sonlarına kadar yaşanıyor.

Bali tatil rehberi

Peki bu mevsimler dışında gidilebilir mi? Elbette gidilir. Ancak kısa da olsa şiddetli yağmur geçişlerinin yaşanabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Kış mevsimi onlarda yağmur ve fırtına mevsimi olarak adlandırılıyor ve yağmurların bu bölgelerde nasıl yağdığı hakkında eminim az da olsa bir fikriniz vardır!

Eğer planınızı pırıl pırıl güneşin aydınlattığı bir sezona yaptıysanız Bali’de neler yapılır? sorusuna cevap vermeye başlayalım. Cennet tatil noktalarından biri olan Bali’de yapacak aktiviteler aslında bir hayli fazla. Bu nedenle iyi bir plan yaparak bütçeniz doğrultusunda nefis bir tatil geçirebilirsiniz.

Tanrılar Adası Bali’yi Havadan Görün

Tanrılar Adası olarak isimlendirilen Endonezya’nın bu nefis adası, kalabalık bir nüfusa sahip olmasının yanında aynı zamanda her yıl milyonlarca turist çeken bir cazibe merkezi. Bali’yi tabii ki gezip dolaşacaksınız. Ancak bir de güzelliklerle dolu bu adayı havadan görmeye ne dersiniz?

Bali tatil rehberi gezilecek yerler

Issız bembeyaz kumlarla kaplı kumsallar, kimi yerde hırçın kimi yerde turkuaz renkli okyanus suları ve alabildiğine yemyeşil tepeler havadan yapılacak bir turu inanılmaz kılabiliyor bu coğrafyada. Bali’de faaliyet gösteren bir çok tur şirketi helikopterle çeşitli turlar yapıyor. Helikopteri ister özel olarak kiralayabiliyor veya başkalarıyla birlikte tura katılabiliyorsunuz. Dilerseniz bir volkanın üzerinde helikopterle gezinebilir dilerseniz çeşitli adaların etrafını turlayabilirsiniz.

Bali’nin bu konuda faaliyet gösteren tur şirketlerinden biri de Air Bali. Air Bali çeşitli programlar ve promosyonlarda sunuyor ve buradan kontrol eebilirsiniz. Dediğim gibi Bali’de Air Bali dışında da birçok tur firmasından helikopter turları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bali’nin Kültür Merkezini Keşfedin!

Bali’ye yaz mevsiminde de gitmiş olsanız herşey elbette deniz, güneş, kum ile sınırlı değil. Çünkü Bali’de Ubud diye bir şehir var. Ubud, Bali’de Bali’den çok farklı bir şehir. Nüfusunun büyük çoğunluğu Hindu olan Ubud, az katlı evleri, yemyeşil süslü bahçeleri ve dar sokaklarıyla başka bir dünya.

Bali tatil rehberi Ubud gezilecek yerler

Sokakları el işleri satan dükkanlarla dolu. Birçok zanaatkar kendi işlerini dükkanlarda yapıp satıyorlar. O ünlü pirinç tarlalarının hemen yanıbaşında ve kahve üretimininde merkezlerinden biri. Dünyanın en kaliteli ve içimi güzel kahvelerini bulabileceğiniz gibi hani o ünlü Kopi Luwak kahvesi de yine burada üretiliyor. Hikayesini bilirsiniz. Bir kedi türü olan misk kedisine yedirilip, sindiremediği ancak belirli işlemlerden geçmesi sağlanan ve o hayvanın dışkısından alınarak yine bir takım işlemlerle piyasa verilen  dünyanın en pahalı kahvelerinden biri. Neyse ki içmek zorunda değilsiniz!

Ayrıca Ubud’da mutlaka maymun ormanına da uğrayın.

Bali gezilecek yerler ubud cevresi

Bali’yi Harley Davidson Üzerinde Keşfedin!

Dünyanın en güzel coğrafyalarından birinde dünyanın en iyisi olan motosikletler üzerinde yani Harley Davidson’larda olma fırsatını kaçırmayın.

Bali’de herhangi bir gününüzü veya günlerinizi Harley Davidson turuna ayırın. Dilerseniz bu nefis aletlerle birkaç gün tam bir vip konuk olarak tur yapın ya da günlük ada turuna katılın. En fazla on motosiklet ile yanınızda refakat aracınız ve Harley rehberinizle nefis anlar geçirebilirsiniz. Bu turlarda kaskınızdan yemeğinize herşey turu düzenleyenler tarafından düşünülmüş. Size kalan güneş kreminizi sürüp kendinizi Harley Davidson’un sesine ve rüzgara bırakmak.

bali tatil rehberiBali’den farklı anılarla dönmek için gerçekten önemli bir fırsat!

Bali’nin Tapınakları

Biliyorsunuz Endonezya’nın nüfusunun çoğunluğu müslüman. Ancak Bali adası Endonezya’dan farklı olarak ağırlıklı bir Hindu nüfusuna sahip. Bu nedenle neredeyse her yerde görüp ilginizi çekecek olan tapınaklar bir kaç gün içinde size çok olağanmış gibi gelmeye başlayacak. Görsel olarak ilginç birçok tapınağın yanında neredeyse her evin kendine ait dini bir noktası var Hindu inanışları konusunda.

bali turlari gezilecek yerler bali tatil rehberi

Ama bu kadar fazla tapınağın yanında daha mistik olanlarına da bakmak ve bu arada adanın daha başka yerlerini görmek isterseniz Bratan Gölü’ne gidebilirsiniz. En güzel fotoğraf veren tapınaklardan biri burada bulunuyor. Pura Ulun Danu Tapınağı. Buradaki havayı ve manzarayı beğendiyseniz yine en ilgi çekici tapınaklardan biri diğeri de Tanah Lot. Mutlaka buraya da uğrayın.

bali tatil rehberibali tatil rehberi

Bali’ye kadar gitmişken bu fotoğraflar çekilmeden dönülmez. Ancak siz madem dolaşmaya başladınız Bedugul’de bulunan Candi Kuning Pazarına da bir uğrayın. Bali’nin yerel yaşamına girip, kaybolun.

bali tatil rehberibali tatil rehberi

Booking.com
Önceki İçerikUcuz Tatil Nasıl Alınır? Ucuz Tatil Gerçekten Mümkün mü?
Sonraki İçerikBatum Otelleri: Batum’da Konaklamak İçin Radisson Blu Batumi
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

1 Yorum

BİR YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz