Eskiden beri Cruise turlarının gazete ilanlarına baktığımda ‘’Türk halkının İtalya seyahatlerinde pek ön planda olmayan fakat hemen hemen tüm Cruise gemilerinin uğramakta olduğu İtalya‘nın Adriyatik kıyısı Liman kenti‘’ Bari gözüme çarpardı.  Ayrıca sıkı bir SERIE A takipçisi olarak Kırmızı Beyaz Bari Calcio İtalya liglerinin asansör takımı olarak beynime kazınmıştı. Türkiye‘den Bari ‘ye direkt bir uçuş olmaması da, Bari seyahatimi geciktiren nedenlerden biriydi. Sonunda Türk Hava Yolları Bari‘ye direkt uçuş başlatınca bu sıkıntı ortadan kalkmış bulundu ve Bari gezisi programlamasına başlamış bulundum. Bari gezi rehberi.

Bari Gezi Rehberi Çizmenin Topuğu

Öncelikle Bari’nin telaffuzu biz Türkler tarafından yanlış yapılıyor. Bari ‘’Gidelim bari, olsun bari, yapalım bari..‘’ gibi telaffuz ediliyor, yani “a” uzatılarak.

İtalya haritasında çizmenin topuğuna denk gelen Bari Puglia (Pulya) bölgesinin en önemli liman şehri. Şehirde  İtalyan, Yunan, Malta karışımı bir hava ve yapılaşma var. Liman, balıkçı barınakları, uzun bir kordon boyu, yelkenli  tekneler, balıkçı tekneleri, kürekçiler, palmiyeler, feribot şirketleri ile tam bir Liman kenti.

İlla bir yere benzetmemiz gerekir ise ki -bizim zaten böyle bir hastalığımız var – biraz İzmir, biraz Selanik, biraz Valletta gibi.

Bari Gezi Rehberi sokaklar

Bari Gezi Rehberi – Bari Havaalanından Merkeze Nasıl Gidilir?

Bari’nin ufak bir havalimanı var. Havaalanının ismi Karol Wojtyła. Pek zorlu geçmeyen pasaport işlemlerinden sonra havalanın içindeki tren logolarını takip ederek Bari merkeze gidebileceğimiz trene ulaşıyoruz.

Ferrotramviaria ile Aeroporto – Bari Centrale arasını 20 dk gibi bir sürede geçip merkeze varıyoruz. Daha detaylı olarak buradan bakabilirsiniz

Bilet fiyatı 5 Euro civarı (Makinadan almak çok kolay fakat güçlük çekerseniz yardımcı olacak görevlilerde var ve yaygın olan kanı gibi “İngilizce konuşmuyorlar diye bir durum yok” ) ve Bari de indiğiniz yer tam merkez.

Bari merkezde İki ayrı Istasyon var. Biri Bari tren İstasyonu biri de Havaalanına gidip gelinen ve Bari Nord’a gidilen ayrıca bizim de havalimanından gelirken kullandığımız Ferrotramviaria merkez İstasyonu. İkisi de Aldo Moro meydanında ve birbirleri ile hemen hemen yanyana konumdalar.

Ayrıca otobüs ile de Havalimanı – Bari Merkez arası gidilebilir. Ancak biz tercih etmedik.

Bari’de Nerede Kalınır?

Hemen merkezde birkaç otel var fakat fiyatları pek uygun değil. Sırtınızı tren istasyonuna verip Aldo Moro meydanının sol tarafından devam etmeye başlayıp ikinci sola saptığınız zaman Via Domenico Nicolai caddesine giriliyor ve bu caddede hemen sol kolda Universita Degli Studi Di Bari Aldo Moro‘nun yerleşkesi var.

Otelimiz bu yerleşkenin tam çaprazında Hotel Victor. Resepsiyonist hasta İnter taraftarı olup bizim de elimizde İtalyanca konuşma imkanı olunca, muhabbet feci bir boyuta geldi ve adamla 20 dk’lık muhabbet sonunda kanka olduk. Bu kankalık bizim 9.katta yeni restore edilmiş şahane bir odaya artı ücret ödemeden upgrade olmamızı sağladı.

Otelin güncel fiyatlarına ve doluluk durumuna buradan bakabilirsiniz.  

Bari Gezilecek Yerler

Eğer çok ekabir değilseniz, şehirde gezmek için herhangi bir araca gerek yok. Bari Nord tarafına gitmek isterseniz zaten havalimanından merkeze gelirken kullanmış olduğumuz Ferrovienordbarese ile bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Bari Gezi Rehberi Veccia bolgesi

Bari Vecchia

Bari  yürüyerek dolaşması kolay bir şehir. Bari Vecchia mutlaka gezilmesi gereken bir bölge. İnsanlar resmen evlerinin kapıları açık yaşıyor, her evin kapısında İsa ve Meryem tasviri ve mum yakılacak küçük bir yer var. Kapıların önünde makarna kesip-paketleyip satıyorlar ki, böyle bir lezzeti başka makarnada bulma imkanınız yok.

Orecchiette bölgenin en özel makarnası ya da İtalyanca olarak pastası. Mutlaka yenmeli, alınmalı ve evdekiler bu lezzetten mahrum edilmemeli!

Bari Vecchia’da dolaşırken kesinlikle 40, 50 hatta 60 sene öncesinde geziyor gibi hissediyorsunuz kendinizi. Siyahlar giymiş yaşlı kadınlar evlerin önünü yıkıyor, siliyor, iplere çamaşırlar asıyor, çocuklar top oynuyorlar. Yani filmlerdeki İtalya burada tamamıyla karşınıza çıkıyor. Surlarla çevrili olan Bari Vecchia bölgesi, surların dışında kalan Modern şehirden bambaşka bir dünya .

Bari Gezi Rehberi Balık Pazarı

Balık pazarı şehrin ortasında sahilde birden karşınıza çıkıyor. Sabah saatlerinde satışlar felaket ve herkes alışveriş peşinde .Balıkçılar bağırıyor, pazarlıklar yapılıyor, ahtapotlar dövülüyor, balıklar temizleniyor.

Bari Gezi RehberiBalık pazarı yaklaşık öğlen saatlerine kadar çok canlı. Akşamları ve akşamüzerleri ise gençlerin bira içme mekanına dönüşüyor. Hatta ucuza bira içilebilecek çok sıradan bir bar dahi var.

Balık Pazarı Bari’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Lungomare

Bari şehrinin Kordon boyu. Burada  deniz manzarası eşliğinde banklarda oturup bir şeyler yemek, içmek ve uzun uzun yürüyüşler yapmak gerçekten çok keyifli.

Sabahları koşu yapanlar ile dolu olan Lungomare hareket dolu bir yer. Eğer spor yapma merakınız var ise, mutlaka Lungomare’de bir sabah koşusuna çıkmanızı tavsiye ederim.

Bari Gezi Rehberi kurek

Bari’de Ne Yenir Ne İçilir?

Pizz , Sandviç (Panini) ve Kruvasan ‘ı (Cornetto), sokaklarda büfelerden (Pizzeria ve İl Bar) bolca alıp tükettik.

Gerçekten fiyatlar İtalya ‘nın diğer bölgelerine nazaran çok daha ucuz.Trattoria La Bussola isimli restoran’da bir kez yemek yedik ve gayet başarılıydı. “Deniz ürünlerine meraklıysanız pişman olmazsınız!” Restoranın adresi şöyle.. Via Lamas, 17/25, 70042 Mola di Bari . Ayrıca yine öneriler doğrultusunda not aldığım diğer mekanlar da ; La Uascezze, Osteria Le Arpie, Terranima..

Bari’de Başka Nereleri Görmeliyim?

Bari’de diğer gezilecek ve görülecek yerleri şu şekilde listeleyebilirim.

Basilica Di San Nicola

Catedrale San Sabine

Teatro Petruzzelli

Castello Svevo

Stadio Di San Nicola

Bari Gezi Rehberi bari futbol

Bari’ye Gitmişken Uğranılacak Yakın Yerler

Barletta – Bari’den sadece 15 durak uzaklıkta bulunan  Barletta’ya  FerroTramviaria ile FR1’i kullanarak 30 dakika gibi bir sürede gidebilirsiniz. (Yaklaşık 5 Euro)

Brindisi – TrenItalia ile Bari Centrale’ den ile 1 saat 5 dk. kadar sürüyor (10 Euro Civarı / tek yön ).

Normal Regionale denilen tren ile gidiliyor ve bu hat için hızlı tren yok. Biletinizi İstasyondaki makinalardan alabileceğiniz gibi gişeden de alabiliyorsunuz. Eğer makinadan alırken yanlışlık yaparım diye bir çekinceniz var ise gişeden almanızı tavsiye ediyorum. Gerçi makinalar çok anlaşılır, ingilizce menü mevcut ve mutlaka yardım edecek yetkili bir kişi de makinalar etrafında bulunuyor.

Aldığınız bilet üzerinde saat olmuyor ama bilet 6 ay geçerli. Siz ekrandan bakıp binmek istediğiniz trene giderken biletinizi makinaya okutup trene geçiyorsunuz. Makinaya okuttuktan sonra ilk trene binmeniz lazım. Okutmadan binmenizi ise kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Bari Gezi Rehberi Bari centrale

Brindisi tren istasyonundan şehir merkezine 20-25 dk keyifli bir yürüyüş sonrası varmak mümkün.

Lecce  Yine TrenItalia ile Bari Centrale‘den ile 1 saat 25 dk. ile 2:00 saat arası kadar süren bir yolculukla Lecce’ye gidebilirsiniz (11 Euro -18 Euro arası değişiyor / tek yön Regionale ile), Bu süre farklı trenlerin tipinden kaynaklanıyor. Brindisi için yazmış olduğum bilet bilgileri aynı şekilde Lecce için de geçerli.

Lecce tren istasyonundan şehir merkezine 25-30 dk keyifli bir yürüyüş sonrası varmak mümkün. Tren istasyonu önünden şehir merkezine kalkan otobüsler var. Fakat pek gerekli değil. Biz yürüyerek gayet keyifli bir şekilde vardık.

Not 1 : Aynı gün içinde Bari – Lecce / Lecce – Brindisi / Brindisi – Bari yapmak mümkün. Eğer bu tür bir program yapılır ise Lecce – Brindisi arası (3 Euro civarı / Regionale ile..), Brindisi – Bari arası (9 Euro civarı / Regionale ile.. )

Not 2 : Lecce – Brindisi arası tren gerçekten çok tenha idi . Bizden başka turist yoktu. Yolculuk eden tipler ise gerçekten ürkütücüydü! Bu nedenle tarafımca bu parkurda her ne kadar çok kısa da olsa (30 dk kadar) gece yolculuğunu tavsiye etmiyorum.

Not 3 : Ayrıca Albarobello Ve Poligana a Mare’ye Tren, otobüs, yürüyüş şeklinde gidilme imkanı var. Ancak bir araba kiralayıp gitmek çok daha mantıklı.

Booking.com
Önceki İçerikLeipzig: Leipzig Şehir Merkezinde Gezilmesi Gereken 5 Yer
Sonraki İçerikLecce Gezi Rehberi: Yağmurda Günübirlik Lecce İtalya Gezisi
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

7 YORUMLAR

  1. Yazınızı keyifle okudum tesekkürler.. Yakın zamanda ben de bari’ye gidecegim. Bari havalanına indiğimde gümrük polisi cok soru soruyor mu sıkıntı cıkarıyor mu ? Öğrenciyim turistik seyahat yapıcam.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz