Batı Karayipler turu ile gezen bir arkadaşımızın aldığı notları okuyacağız bu defa. Batı karayipler Turu yani aslında Cruise turu gerçekleştiren Hamit Kuk, neredeyse bütün geziyi bir seyir defteri haline getirmiş.

Batı karayipler turu konusunda nefis bir kaynak / hatıra olan bu içeriği, gemi turlarıyla özellikle Karayiplere gemi ile seyahati düşünen, tatil planları yapanlara sunuyoruz.

Dünyanın En Güzel Cruise Gemileriyle Batı Karayipler Turu

Düşünsenize; gözlerinizi birkaç saniyeliğine kapatıyorsunuz ve denizin üstünde yüzen lüks bir otelde hatta küçük bir şehir içinde dünyanın en güzel denizlerine, en güzel kentlerine yolculuk ettiğinizi hayal ediyorsunuz. İşte gemi tatili en kısa bu şekilde özetlenebilir.

Biz gemi yolculuğuna katılanlar, tatillerimizi koca bir dünyayı sığdırıp, unutulmaz anlar yaşadık. Bavul açma-kapama derdi olmadan her gün başka bir limanda uyandık. Üstelik büyüleyici bir atmosferde, her türlü konfor ve eğlence içinde dinlenirken yol alarak eşsiz manzaraların tadını çıkarttık.

02 Şubat  Akşamı Antalya-İstanbul–Roma–Miami hattı seyahati  başladı. Antalya’dan 18:45 de Onur Air ile İstanbula uçup İstanbulda WOW otelde konakladık.

Önce Miami

03 Şubat sabahı de Atatürk Havalimanından Alitalia Havayollarının, AZ 703 N no.lu seferi ile saat 06.15’da Roma’ya hareket ettik.

Yerel saat ile 07.55’de Fiumicano (FCO) Roma’ya varış. Burada yapılacak kısa bir aktarmanın ardından yine Alitalia Havayollarının, AZ 630 N no.lu seferi ile saat 09.10’de Miami’ye uçtuk.Yeri gelmişken söylemeliyim; Alitalia havayolları servisi bir felaketti. İstanbuldan itibaren yaklaşık 14 saat süren yolculukta sadece bir kez yemek servisi alabildik. Uçakta yiyecek bir şeyleri parayla bile satın alınabilecek imkan dahi bulamadık. Allahtan Antalya’dan yola çıkarken yanıma almış olduğum yarım kilo fındık vardı. Nerdeyse tüm seyahatte onunla idare ettik.

Burada özellikle belirmeliyim ki; bu seyahate çıkmak isteyenlerin bilmesi gereken şeylerden bir tanesi de; Uçak yolculuğu esnasında her yolcunun uçağın bagajına vermek kaydıyla yanına 1 adet valiz alabilme hakkına sahiptir. (Bavul başına kilo sınırlaması bilet tipi ve havayoluna göre değişiyor. Bizimkisi kişi başı 23 kg. ). Bunun yanı sıra güvenlik sebebiyle uçak içerisine alınması yasak olan eşyaların güncel halini seyahat şirketinden öğrenmeniz gerekir.

03 Şubatta ABD yerel saat ile 14.55’de Miami ye varıp Miami Hilton Airport otelimize yerleştık. Akşam Oteldeki Hertz araba kiralama firmasından kiraladığımız bir araçla 20 dakika uzaktaki şehir merkezine gezintiye çıktık. Aracımızda GPS vardı ve biz her yere gidebiliyorduk. Miami’nin eğlence bölgesi olan South Beach’e gidip bu bölgedeki barlarda geç saatlere kadar hem müzik dinleyip hem de içkilerimizi yudumladık. Gece geç saatte otelimize geri döndük.

 

Miami’ye Kadar Gelmişken

04 Şubat sabah tekrar Miami şehir merkezinin yolunu tuttuk. South Beach’i gündüz gözü ile de görüp şehri kiralık aracımızla birlikte akşama kadar dolaştık.

Koca bir güne Havalimanı yakınlarındaki Dolphin Mall isimli alışveriş merkezine ve Miami’ye yaklaşık bir saat uzaktaki FORT LAUDERDALE de ki Sawgrass Mills isimli büyük alışveriş merkezini de sığdırdık. Sawgrass Mills derken bir parantez açalım; Miami’ye geldiğiniz zaman eğer alış veriş diyorsanız,birbirinden farklı mağazaların ve ürünlerin bulunduğu alışveriş merkezleri cazip fiyatlarıyla size bu imkanı da sunmaktadır. Amerika’nın en büyük outlet mağazalarından Sawgrass Mills burada. Belli markalarda, ki bunlara Tommy Hillfiger, Levi’s, Docker’s, bilimum spor markaları, Calvin Clein ve Diesel dahil, Amerika’da fiyatlar Türkiye’dekinin çok çok altında. O nedenle böyle alışveriş merkezleri Türkler açısından her zaman cazip olur. Biz bunu bizzat denedik. Akşam çok geç saatte tekrar Miami’de ki otelimize geri döndük.

Bu arada şunu unutmadan söyleyeyim; Gün içinde bir ara Şehir turu yapan bir tramway a binip yaklaşık 1,5 saatlik bir gezi yapıyoruz. Sonradan öğreniyoruz ki, Miami’ de ücretsiz olan ender şeylerden biriymiş. Miami’ye giderken oldukça detaylı bir çalışma yaptım ve bunu bir kitapçık haline getirdim. Uçağa bindiğimiz andan itibaren ailem ve gezide beraber olacağımız arkadaşlarımız, Miami ile ilgili ne, nerede ve nasıl sorularını bu kitapçığı okurken öğrendi. Gerçi ben Kitapçığı hazırlarken her şeyi ezberlemiştim.

Cruise Seyahati Öncesi Miami Gezisi

Yeri gelmişken hem gezip gördüklerimizden ve hem de bu kitapçıktan yararlanarak Miamiden kısaca bahsedelim.Miami, Florida eyaletinin ikinci büyük şehri, Amerika’nın 45. büyük kenti olan Miami, Florida Everglades ile Biscayne Bay arasında bulunmaktadır. Miami, 28 Temmuz 1896 yılında resmen bir şehir olarak kurulmuştur.

Miami, Amerika’nın diğer şehirlerinin klasik yapısına oranla daha farklı görüntülere ve kültüre sahip tri-ethnic bir şehirdir. Halkın çoğunluğu Hispanik olarak adlandırılan Kübalılardan, Haitililer ve Karaiplilerden oluşmaktadır. Şehirde konuşulan ağırlıklı ikinci dil İspanyolca’dır. Miami nehri etrafında kurulmuş olan şehir, mükemmel kumsalları, 24 saat gece hayatı ve dünyaca ünlü gemi seyahatlerinin (cruise) merkezi olması gibi özelliklerden dolayı Amerikalılar tarafından Magic City (Sihirli Şehir) olarak isimlendirilmiştir. Kısaca Miami, farklı kültürlerle kaynaşmak, çılgın gece hayatı, beyaz kumsallar, alışveriş, tarihi yerler, mükemmel gün batımı manzaraları ve tüm yıl boyu güneş isteyenler için ideal bir yerdir.

Miami’de tropikal bir iklim hakimdir. Yazları sıcak ve nemli, kışları ise ılık geçmektedir. Miami genelde sıcak olan tropikal iklimin etkisi nedeniyle özellikle Haziran ve Eylül ayları arasında bol bol yağmur yağmaktadır. Haziran-Ağustos arası ayları kasırga veya fırtına sezonudur. Kış aylarında sıcaklık 15 – 24 derece, yaz aylarında ise 24 – 35 derece arasında seyretmektedir. Gezmek için gelenlere tavsiyemiz Ocak – Mayıs aylarında gelmeleri. Yaz aylarını tercih ederseniz hem bunaltıcı sıcaklar hem de ikindin yağmurlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.  

Değişik mutfakların yemeklerini tatmak isteyenler için Miami’de her ülkenin mutfağına özgü yemeklerin sunulduğu çok sayıda restoran bulunmaktadır. Bu arada Miami’de de Hard Rock Café’ye gidip bulabildiğiniz her fırsatta kalamar yeyebilirsiniz. Buranın kalamarı güzeldir.Miami çok turistik bir bölge olduğu için şehirde her bütçeye uygun çok sayıda otel bulunmaktadır. Greater Miami ve Miami Beach bölgesindeki oteller aileler için idealdir. Coral Gables bölgesindeki oteller genelde Avrupa stilini yansıtan otellerdir. Key Biscayne bölgesi ise lüks otelleri ve eşsiz okyanus manzarasıyla rağbet gören bir bölgedir.Miami sene boyunca ılıman ve kış mevsimini hemen hemen yaz gibi geçiren bir şehir olduğundan dolayı, yanınızda devamlı yazlık kıyafetler ve serin akşamlara karşı da hafif hırkalar yanınızda bulundurmanız önerilir. Yaz aylarında yağmurlara ve tropikal hava koşullarına karşı, yağmura dayanıklı kıyafetler ve şemsiye bulundurmanız tavsiye olunur.

Miami’de ulaşımı sağlamanın en iyi yolu araba edinmektir. Miami’de toplu taşıma sistemi olarak Metrobus, Metromover ve Metrorail sistemleri mevcuttur.Miami turistik şehir olması vesilesi ile gezilecek o kadar yeri var ki buraları gezmek için en az 3-4 güne ihtiyacınız vardır. Bizim o kadar zamanımız yoktu ve biz çok kısa turlarla buraları 2 günde gezmeye çalıştık. Detaylı olmamakla beraber kısa  turlar halinde gezdiğimiz yerlere Miaminin batısında bulunan havaalanı yakınlarındaki otelimizden başlayıp ilk olarak Miami’nin doğusunda Biscayne Körfezine gittik, Sonra güneyinde Carol Gables bölgesine doğru inip oradan bir U dönüşü yaparak kuzeyinde ise küçük kasabaları dolaştık. Kısaca şehrin en popüler yerleri olan Little Havana, Little Haiti, Coconut Grove, Key Biscayne ve Miami Beach bölgelerini kiralık aracımızla birlikte dolaştık. Miaminin merkezi sayılan Dowtown da sokaklarda yürüdük  Zaman o kadar hızlı aktıki öğle yemeğini ancak Miami saatiyle 17 civarında South Beach sahilinde bulunan ve bizim Marmaris-Bodrum gibi yerleri andıran restaurantlardan birinde yiyebildik. Burada ki restaurantlarda ki sistem o kadar tanıdık geliyor ki kendimizi bir ara Türkiye’de hissettik. Kaldırıma kadar uzanmış masalar ve sizi kendi restaurant’ına davet eden garsonlar, Türkiye deki turistik yerleri aratmayacak kadar pahalı yemekler ( Birer adet yemek ve içecekler 4 kişi 100 USD ödedik) görüyorsunuz.

..ve artık gemiye geçme vakti geldi.

batı karayipler turu

Booking.com
Önceki İçerikKapadokya Otelleri Arasında Özel Bir Seçenek Cappadocia Cave Suites
Sonraki İçerikZürih Pahalı Ama Zarif Bir Kent
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

5 YORUMLAR

 1. Çok teşekkür ederim şuan internetten o kadar çok araştırıyorum ki ama gidip görmüş birinin söylediği bilgilere net ulaşamıyorsunuz sadece araştırmayla, her şey muallakta kalıyor bir nevi.Planlarımızı daha net yapmak adına, verdiğiniz bilgiler çok yardımcı olacaktır. Umarım balayımız aklımız ve gönlümüzdeki gibi olur…tekrar teşekkürler..

 2. Merhaba önümüzdeki sonbahar balayı olarak böyle bir tura katılmayı düşünüyoruz 2 kişi. turun hangi acentayla yapıldığını ve yaklaşık maliyeti ile ilgili bilgi verebilir misiniz? (vize,gemi içi & adalardaki harcamalar vs. ayrıntılı lütfen)

  • Merhaba,

   İlgili gezi yazisi misafir yazarimiza ait olan kendi gerceklestirdigi bir program. Bu nedenle kesfet.tv olarak yardimci olamiyorum. Sanirim kendisi size cevap verir ve yardimci olacaktir. İlginize tesekkur ederim.

   Kesfet.tv

  • merhaba,
   sorunuzu yeni gördüğüm içinancak cevaplayabiliyorum.
   turu adığımız acentenin irtibatı aşağıdadır;
   Anker Turizm, Cruise Departmanı,
   TEL: (212-216-232-312-532) 444.4364
   Dahili Hat: 120 Songul hanım
   http://www.gemiturlari.com
   http://www.feribot.net
   http://www.ucakbiletisor.com
   songul@gemiturlari.com & songul@ankertravel.net
   burdaki songul hn cok yardımcı oldu.

   iki kişi olarak bu tur bize yaklaşık 4300 euro ya mal oldu. 2100 eruo Cruise e verdik. yaklaşık 1000 euro ayt-ist-miami gidiş dönüş ödedik.Miamide 3 güm kaldık otel rant a car yeme içme vs. 600 euro harcadık. Gemide extra lar ve hediyelikler için 400 euro harcadık. Ayrıca ugradığımız yerlerde ki geziler için 200 euro harcadık.
   11 günlük okyanus otesi bir tatil.3 gün miami ve 7 gün dünyanın en buyuk gemisi ile seyahat. Bu nedenle biz biraz fazla para harcadık.ama siz isterseniz tatili daha kısa tutup harcamalarıda azaltarak bunu 3-3,5 e kadar dusurebılırsınız. Ayrıca biz tatili 6 ay öncesinden alarak erken rezervasyon indiriminden faydalandık.
   Amerikan vizesini biz kendi imkanlarımızla aldık. Ankaradaki vize işleri ile ugraşan aracı firma yardımı ile aldık.

   kesinlikle tavsiye edebileceğim bir tur. turla ilgili tek pişmanlığım çocuklarımızı da yanımızda götürmemek oldu. Çünkü gemi her yaşa hitap ediyor. tekrar yapmayı düşünüyorum. Ama bu kez Dogu karaibler olacak.
   gideceklere şimdiden iyi eğlenceler.

 3. abi super bir yazi olmus:) en cokta 45 dakikalik kosudan sonra aksam yemeginde pizza hosuma gitti:))…galiba esimle biz de gidecegiz ama isterdimki biraz daha uzun olsun gitmisken..;)…yorumlarin cok faydali oldu…sevgiler…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz