Türkiyenin en iyi gezi ve yemek bloglarının yazarları ile birlikte Batum’a gittik. Gezdik, dolaştık, yedik, içtik. Gezi ve yemek bloglarının yazarları gezici ve yiyiciler Batum için neler dediler? Batum’u bir de onlardan dinleyin diye bir Batum gezisi video’su hazırladım.

Batum Gezisi

İşte bu geziye katılan blogger görüşleri kesfet.tv ‘de..

Batum gezisi

Peki Batum gezisini anlatan blog yazarlarından kimler var?

Gezimanya’dan Tuğçe ve Murat, Gezitozu Burcu, Çokgezenti Burak ve Seda (TeVe2), HarbiYiyorum Salih, Kesfetsene TaflanGezgin Ruhu Serap kesfet.tv’de hem Batum’u anlattılar hem de biraz bizi!

Batum Gezisi Video Metni

Batum’un hikayesi için şu anlatılır; (Dilden dile anlatılan ve herkesin de bildiği bir Gürcü efsanesine göre) “Tanrı dünyayı yaratmış, her millete birer yurt vererek dünyayı paylaştırmış. Ne çok soğuk, ne çok sıcak, şırıl şırıl sular akan, nehirler geçen, bereketli bir denize kıyısı olan, çevresinde karlarla kaplı dağlara sahip, meyvenin ve bitkinin her çeşidinin yetiştiği, yeşil-mavi renkler dolu cennet gibi bir bölümü de kimseye vermemiş. Gürcüler bakmış ki, her millete yurt veren ama kendilerine bir yer vermeyen Tanrı’nın huzuruna ağlaya sızlaya çıkmışlar. Her millete bir yurt verilirken neden Gürcülere bir yer verilmediği sual etmişler. Tanrı, dünyadaki bütün yerleri milletlere  dağıtırken neden ortada olmadıklarını sormuş Gürcülere. Onlar da “Biz misafir ağırlıyorduk. Haberimiz olmadı” demişler. Bu nedenle onlara sevgiyle bakan Tanrı, kimseye vermeye kıyamadığı cennet benzeri yeri onlara bağışlamış. İşte burası Gürcistan olmuş.”

BİR YORUM BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..