Bayramda Nereye? sorusu en trend sorulardan biri haline geldi. Bayrama çok az kaldı. Gerçi bu bayram olmazsa diğerine diye bazen planların da ertelendiği döneme girdik. Siz de bayram tatilinizi nasıl geçireceğinize henüz karar vermediniz ise ve bazı şartlarınız(!) varsa; Yani bayramda hem ailenizden ayrı kalmak istemiyor, hem de koca bir tatil fırsatını yakalamışken evde oturmak istemiyorsanız, size ister aileniz ile birlikte, ister sevdiğiniz arkadaşlarınızla bir bayram tatili kaçamağı programı lazım. Bakalm mı “Bayramda nereye gitsek” sorusunun cevaplarına?

Sahi Bayramda Nereye Gitsek?

1 Tatil Varsa Cunda da Var

Tatil ve Ege denilince herkesin aklına başka yerler gelebilir ama benim aklıma ilk gelen yerlerden biri Cunda.

Normalde bir Ayvalık adası olan Cunda, bana her daim nefis bir adres olarak seçeneklerimin ilk sırasında yer alıyor. Kendine özgü mimarisini oluşturan taş evleri, daracık sokakları, huzurlu ve naif dokusu, deniz ve damla sakızı kokan lezzetleriyle tatil denildiğinde mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biri.

Bayramda Nereye Gitsek

Cunda‘nın gönülden(!) bağlı olduğu Ayvalık ve çevresinde de, deniz keyfi yapmak için öyle çok alternatif var ki! Örneğin Sarımsaklı, gündüzleri sizi denizinin kıyısında saatler geçirmeniz için bekliyor olabilir. Unutmadan en güzel günbatımı da tam oralarda oluyor. Benden söylemesi..

Haa bu arada Taş Kahve mi? Elbette Cunda’ya kadar gidildiğine göre uğranılacak yerlerden biri olacaktır..

Cunda Adası Bayramda Nereye Gitsek

2 Aile ile Tatil Denilince Marmara Adası

İşte benim ilk tatillerimin adası. Ne güzel günlerdi veya ne kadar güzel günlermiş diye andığım (Çoğunluğunu hatırlamıyorum çünkü) benim ve aile anılarımın adası artık daha da gözde!

Bayramda Nereye Gitsek marmara adası harita

Türkiye’nin Gökçeada’dan sonra ikinci büyük adası olan Marmara Adası, Özellikle Marmara denizine kıyısı olan yerlerde yaşayanların aileleri ile birlikte gidip, tatillerini geçirdiklerini bir yer olarak çok ön plana çıkıyor. Birçok güzel yerin olduğu gibi Marmara Adası’nın da müdavimleri var. Ben de çok ihmal ettiğime inandığım Marmara Adası‘nı bir ara (yıllar sonra da olsa) ziyaret planıma almalıyım.

Bayramda Nereye Gitsek marmara adası

Marmara Adası’na sürekli olarak tarifeli deniz seferleri var. İstanbul, Tekirdağ, Erdek ve Silivri’den yaz boyunca deniz ulaşımı sağlanıyor. Konaklama için birçok küçük ve butik otel yanında ekonomik pansiyon seçenekleri de bulunuyor.

Peynirli patlıcan nedir bilir misiniz? Cevabınız hayır ise; Marmara Adası’nı mutlaka görün..

3 Bir de Karşı Kıyıda Erdek Var

Aile ile tatile çıkmak dedik madem, öyleyse Marmara Adası’ndan ulaşımın pek de zor olmadığı bir tatil beldesine doğru kıvrılalım öyleyse.

Çünkü orada benim çocukluğumun bir diğer tatil adresi olan Erdek var. Çok eğlendiğimi hatırladığım Erdek şimdilerde öyle güzel bir yer oldu ki!

Bayramda Nereye Gitsek erdek

Bayram tatilini bahane edip Marmara Bölgesi’nden çok fazla uzaklaşmayı düşünmeyenler ve bu ekonomik kriz esnasında daha hesaplı bir tatil arayışında olanlar için Erdek gerçekten iyi bir seçim.

Erdek’te de konaklama tesisleri seçeneklerle dolu. Otel veya daha ekonomik pansiyon alternatifleri bulunuyor. Denizi seviyorsanız Erdek plajlarında keyifli bir zaman geçirebilirsiniz.

Bayramda Nereye Gitsek

Daha sessiz ancak “yazlıkçı” ağırlıklı yerleşimlerden olan Ocaklar veya Narlı Erdek yakınlarında diğer alternatif noktalarınız olabilir.

4 Rüzgarlarıyla Gökçeada Ferahlık Veriyor

Marmara Adası‘nı anlatırken “Türkiye’nin ikinci büyük adası” cümlesini kullandım. Çünkü ondan bir büyük adamız daha var. Gökçeada.

Bayramda Nereye Gitsek gökçeada

Türkiye’nin en büyük adası Gökçeada tatilinizi geçirmek için harika bir seçeneklerden biri. Neden mi? Çünkü, yakınlığı, doğal güzelliği ve şirinliği dışında etkinlikleri ile de dolu bir tatil beldesi burası. Gökçeada’da yapılacak öyle çok şey var ki..

Rüzgarlarıyla ünlü Kefalos koyunda windsurf ve kitesurf yapabilir, tarihi ile hikayelerle dolu olan Rum köyleri Dereköy ve Zeytinliköy’de keyifli bir gezi yapabilir, denizin tadını çıkarıp Ege’nin sunduğu deniz mahsullerinin tadına bakabilirsiniz.

Bayramda Nereye Gitsek gökçeada kaleköy

Anlatırken benim de canım çekti şimdi. Gökçeada’ya mı gitsek acaba tatilde?

5 Olmadı Karadeniz’de Keyif Çatalım! Amasra

Marmara ve Ege çevresinde dolanırken Karadeniz’i unuttum sanmayın! Karadeniz sahillerine alışıp kopmamak ve bu coğrafyayı farklı bir şekilde hissetmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biri Amasra.

Bayramda Nereye Gitsek amasra

Yine yakın yerlerden biri aslında. Batı Karadeniz’de Bartın’ın bir ilçesi burası. Hiç gitmeyenler için belirteyim; tarihi hikayesi, doğal güzelliği dışında denizi, plajları ve deniz mahsulleri sunan restoranları ile ünlü Amasra‘da, bol bol taze balık da yiyebileceksiniz.

Sır dolu güzel koylarının tadını çıkarıp tekneyle yakın koylara gitmeyi unutmayın.

Amasra Gezi Rehberi Bayramda Nereye Gitsek

Haydi şimdi bir daha soralım. Bu bayramda nereye gitsek?

Booking.com
Önceki İçerikAntik Dünyanın Gizemli Noktası Didim Hakkında Her Şey!
Sonraki İçerikVenedik Karnavalı 2019 İçin Hazırlıklar Başlasın!
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz