Bergama denilince bağrımızdan koparılıp uzaklara götürülen ve Almanya‘da ismine müze açılan Bergama Antik Kenti geliyor aklıma.

Ülkemizde bulunan ya da aslında tarihinin büyük bir kısmı artık ülkemizde bulunmayan(!) Bergama.. İzmir‘e bağlı, özellikle yabancı turistlerin gözde ziyaret noktalarından doğal güzellikleri ve tabii ki Pergamon antik kenti müzesi ile konuklarını etkileyen ve Bergama.

Bergama Gezi Rehberi

Bergama Gezi Rehberi

Bergama’ya Nasıl Gidilir?

Bergama, İstanbul’a 415, Ankara’ya 660, İzmir’e 108, Dikili’ye ise yaklaşık olarak 30 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

İzmir’den Bergama’ya düzenli otobüs, minibüs seferleri bulunuyor. Bergama’ya gitmek için en yakın havaalanı ise İzmir’de.

Bergama Pergamon Tarihi

Bergama’da en önemli şey tabii ki tarih. Antik dönemin en önemli ve en görkemli kentlerinden olan Pergamon milattan önce yedinci yüzyıla dayanan hikayesiyle göz kamaştırıyor.

Bergama Gezi Rehberi

Kent Milattan önce 281 – 133 tarihleri arasında yaklaşık olarak 150 yıl süren Pergamon Krallığı’nın başkenti olmuş. Antik Pergamon kenti, kale tepesi üzerine teraslama yapısıyla kurulmuş ve tapınakları, sokakları, sosyal ve ticari meydanları ile Helenistik dönemde en gösterişli merkezlerden biri olarak sahneye çıkmış.

Zeus Sunağı, Dionysos Tapınağı, Athena Tapınağı, Demeter Tapınağı, 200 binden fazla rulo kitaptan oluşan ünlü Pergamon Kütüphanesi, tiyatro, su yolları, çeşme ve sarnıçlar Kale Tepesi’nde inşa edilmiş olan ünlü eserler arasında yer alıyor.

Bergama İsmi

Bergama ismi antik Pergamon’un değişerek günümüze gelmiş hali. Anlamı ise “Korunaklı Kale” olarak çevriliyor. “Kale Tepesi” olarak isimlendirilen yerin zirvesine konumlanan kent daha sonra yamaçlara doğru yayılmış.

Kentin yönetim merkezini oluşturan ve en yüksek noktada yer alan Akropol, bugün teleferik ile de çıkılabilen bir noktada. Yaklaşık 330 metre yükseklikte yer alan Akropol’den nefis bir manzara da seyredebilirsiniz.

Bergama Gezi Rehberi

Pergamon Krallığının ana vatanı Bergama olsa da, 1878 yılında başlayan kazılar sırasında çıkarılan en önemli eserler binlerce kilometre uzaklıkta Berlin’de bulunan Pergamon Müzesi’nde sergileniyor.

Örneğin muhteşem Zeus Sunağı Berlin’deki müzenin en önemli ana eseri. Helenistik mimarinin anıt ve heykeltraşçılık örneğinin zirvesi sayılan ve Zeus’a adanan yapıt, II.Eumenes zamanında Galatlara karşı kazanılan zaferin anısına yapılmış.

Bergama Gezi Rehberi

Bergama Gezilecek Yerler

Bergama Müzesi

Pergamon Antik Kenti kazı buluntularının yanısıra, Pitane, Myrina buluntuları da burada yer alıyor.

Almanya’nın Berlin kentindeki Bergama Müzesi ile karşılaştırılamayacak olsa da etnografik malzemeler de yine sergilenen eserler arasında yer alıyor.

Pergamon Antik Kenti

Bergama‘nın tarihi bölümünde de anlattığım denizden oldukça yüksek bir tepede Bakırçay’ın iki kolu arasında yer alan Antik Kent’in ana vatanı ve yerleşim yeri.

Antalya‘ya da ismini veren Attalos hanedanı tarafından yönetildi. Kültürel olarak oldukça ilerlemişlerdi. Döneminde Mısır’ın kağıt ambargosu uygulamasından dolayı kendi kağıtlarını ve parşömeni icat ettiler. Lucius Ampelius’un notlarında dünyanın harikaları arasında gösterilen Zeus Sunağı da işte bu dönemde yapıldı.

Bergama Gezi Rehberi

Dünyanın en eski halk ayaklanması sayılabilecek olan Aristonikos Ayaklanması, krallığın Roma hükümdarlığına bırakılması üzerine yoksul sınıflar tarafından burada başlatıldı. Kent Roma döneminde daha da görkemli bir hal aldı.

Kentte bulunan Traian Tapınağı kalıntıları o dönemde olduğu gibi günümüzde de göze çarpan eserlerden. Antik çağın en önemli şifa merkezlerinden biri olan kentin güneybatısındaki Asklepieion, sağlık tanrısı Asklepios’un kutsal alanı sayılan bir yerdi ve çokça ziyaret edilirdi.

Allianoi Antik Kenti

Buradan bahsetmek biraz saçma gibi görünse de bahsetmediğim taktirde kendimi iyi hissetmeyeceğimden dolayı bilmeyenler için bir iki kelime etmek istedim.

Batı Anadolulu bir antikçağ yazarı olan Aristides, Hieroi Logoi adlı kitabında Allianoi’nin Pergamon ve Hadrianothera arasında bulunduğunu belirtmiş ve Anadolu arkeolojisinin son yıllardaki en önemli keşiflerinden biri olarak ortaya çıkarılmıştır. Burası bir Ilıca kompleksi. Ama daha önemli olan şey üzerinin bir doğal afet sonrası kapanıp unutulduğundan tamamen korunmuş olması. Ya da “olmasıydı” diyelim. Çünkü burası artık yok. Yapılan hızlı kazı çalışmaları ve çıkarılan eşsiz mozaikler ile eserler sonrası artık baraj gölü suları altında Allianoi. Yani gezilecek yerler arasında değil. Belki ömrü 80-100 olan bir barajın tükenmesinden sonra yeni kazılarda çok sonraları yeniden gün ışığı görebilecek. Yazık gerçekten çok yazık.. Oysa ki daha 1998 yılında bulunmuştu..

Kozak Yaylası

Bergama Gezi Rehberi

Bergama‘ya kadar geldiniz ve çam ağaçlarıyla kaplı bir alanda piknik yapmak, doğaya çıkmak istediniz. Öyleyse yapacağınız şey yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan Kozak Yaylası‘na çıkmak. Nefis bir gün sizi bekliyor. İsterseniz yaylanın diğer yanından da Ayvalık‘a inebilirsiniz.

Bergama Gezi Rehberi’ni tamamlamak için eğer yolunuz Berlin‘e düşerse, Berlin’in en önemli müzelerinden olan Pergamon Müzesi’ni ve Zeus Sunağı’nı mutlaka görün.

Booking.com

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..