Ana Sayfa Asya Bhutan Bhutan Gezisi: Bir Gezginin Gözünden Bhutan Gezisi

Bhutan Gezisi: Bir Gezginin Gözünden Bhutan Gezisi

4

Lotodan büyük ikramiye çıksa şunu yapardım, bunu yapardım muhabbetleri vardır.. Hani hepimiz yaparız zaman zaman. İşte o muhabbetlerde “Sen ne yapardın?” diye sorulduğunda verdiği yanıt; “Bana çıkarsa, sana öyle bir yerden kart atarım ki, neresi olduğunu google’da zor bulursun…”  diyen Çağlar Erözgen ile en son yaptığı gezilerden, Bhutan gezisi hakkında konuştuk.

Bir gezmeye, bir de kitap okumaya “vaktim yok, çok yoğunum” diyenlere hiç bir zaman inanmam. Gezmek isteyen de , okumak isteyen de ne yapar ne eder vakit bulur..

Bhutan Gezisi: Nasıl Gidilir, Bhutan Vizesi

Çağlar Erözgen kimdir?
Çağlar Erözgen 40’lı yaşlarının başında bir doktordur. İzmirlidir ama Antalyalıdır da. seyahat etmeyi ve fotoğraf çekmeyi sever. Yılda en az bir kez bir yerlere gitmezse kafayı yer. Sinemayı sever, kitap okur –arada- blog yazar. Hala Basketbol oynar. Öyle yaşayıp gider..

Neden Bhutan Krallığı?

Yıllar önce Bhutan Krallığı’ndan Shangri La diye söz edildiğini duymuştum. Shangri La İngiliz bir yazarın uzun zaman önce yazdığı Yitik Ufuklar isimli romanında tanımladığı Himalayalarda insanların mutluluk ve uyum içerisinde yaşadığı hayali bir ülke. Daha sonra bu sözcük Himalayalardaki ütopik dünya cennetlerini tanımlamak için kullanılmış, ki yeryüzünde bu tanıma en yakın ülke de Bhutan Krallığı.

Bir de gayri safi mutluluk kavramını ortaya atan, vatandaşlarının mutluluğunu, ülkenin toplam üretiminin önünde tutan bir kralları olmuş. Bunun telaffuz edilmesi bile insanı meraklandırıyor açıkçası. Nasıl bir ülke acaba? diye meraklanmadan yapamıyorsunuz.

Bhutan Gezi Rehberi
Bhutan’ın en ünlü yeri..Tigers Nest
Bhutan gezisi
Bhutan fotoğraf meraklıları için nefis sahneler sunuyor

Bhutan Vizesi Almak zor oldu mu?

Açıkçası hem zor hem de kolay. Bhutan’ın farklı bir turizm politikası var. Bir seyahat acentesi ile bağlantıya geçmeden vize alamıyorsunuz. Acente ile irtibata geçiyorsunuz, seyahat için belirlenmiş olan ücreti ödüyorsunuz, acente bunu Bhutan hükümetine bildiriyor,

Bhutan hükümeti ödemenin yapıldığını kontrol etikten sonra acenteye bir onay numarası veriyor vs. Ancak bu onay numarası ile sınırda pasaportunuza vize damgasını basıyorlar. Zor gibi görünse de sizin açınızdan bir zorluk yok aslında. Tüm bu işlemler olup biterken sizin yapmanız gereken paranızı ödeyip acentenize pasaportunuzun bir kopyasını ve bir fotoğrafınızı göndermek.

Bhutan’a Nasıl Gidilir?

Bhutan’a biz Hindistan sınırından, Phuentsholing isimli bir şehirden girişi yaptık. Çünkü öncesinde 4-5 gün de Kuzey Hindistan’da çayı ile meşhur Darjeeling’i ve Sikkim bölgesini gezdik. Ama dileyen direk havayoluyla da gidebilir. Bhutan Havayolları DrukAir’in farklı noktalardan uçuşları var…

Bhutan Gezi Rehberi
Bhutan gezisinde bir filmde gibisiniz.
Bhutan Gezisi
Bhutan’ın Buddha heykellerinden biri

Bhutan Gezisi Maliyeti Ne Kadar?

Bhutan’a gidecekseniz maliyet konusu da faklı. Bhutan Hükümeti’nin belirlediği konaklama, yemekler, transferler, rehberlik hizmetleri gibi tüm giderleri kapsayan günlük kişi başı bir ücret var. Gruptaki kişi sayısına, gittiğiniz döneme göre farklı olabiliyor. Biz giderken ücret sözgelimi kişi başına günlük 220 USD idi.

Bhutan Gezi Rehberi
Bhutan’da bir yerel festival

Bhutan Krallığı nasıl bir yer?

Bhutan Krallığı kesinlikle “farklı” bir yer. İnsanların sokaklarda hala geleneksel kıyafetleriyle dolaştıkları, tüm binaların ülkenin mimari tarzına göre inşa edildiği, muhteşem bir doğası olan, gökyüzünün daha berrak, havanın daha temiz olduğu bir yer.

Ülkenin Budist kimliğini her an hissedebiliyorsunuz. Tapınaklar, Her an bir yerden çıkıveren kırmızı giysili keşişler, dua bayrakları ya da çarkları her yerdeler. İnsanları sıcak ve güler yüzlü. Henüz turizm ile kirlenmediğinden, sokaklarda size zorla bir şeyler satmaya çalışanlar yok. Rehberiniz de sizi bir alışveriş merkezine götürmek için uğraşmıyor…

Bhutanlılar  hangi dil konuşuluyor?

Bhutan’ın resmi dili Bhutanca. Fakat komşuları Hindistan’daki İngiliz sömürge etkisinden onlar da nasiplerini almış olsalar gerek şehirlerdekiler genellikle İngilizce biliyorlar. Ayrıca yol tabelaları, binaların üzerindeki tabelalar vs genellikle İngilizce.

Peki dini inançları?

Dini inançları Budizm. Ülke nüfusunun büyük çoğunluğu Budist. Yanılmıyorsam yüzde 10, belki daha az oranda Hindu var. Bhutan laik bir ülke değil ve Budizm’i az önce de söylediğim gibi her an hissedebiliyorsunuz. Şehirlerinde Dzong denilen Kale-Manastırlar var. Bu Dzong’ların bir kısmı yerel yönetime ait, Valiler burada bulunuyor sözgelimi. Ayrıca Krallığı temsil eden diğer resmi görevliler diğer bir bölümde ise ülkedeki Budist Otoritenin (Ruhban Sınıfın) temsilcisi bulunuyor.

Bhutan’ın Ünlü Tiger’s Nest Tapınağı

Bhutan gezisi sırasında en çok ilginizi çeken yer neresi oldu?

Zor bir soru. Açıkçası tüm Bhutan ilgimi çekti diyebilirim. Gitmeden önce görmekten en fazla keyif alacağımı düşündüğüm 2 yer vardı. Bir tanesi tüm Bhutan’daki en bilinen tapınak; Tiger’s Nest. Bir diğeri de internette resimlerini görüp çok beğendiğim Punakha’daki Dzong yani Bhutan’a özgü Kale-manastır. Fakat gidince açıkçası her yerin çok ilgimi çektiğini söylemeliyim.

Tiger’s  Nest’i sanırım herkes fotoğraflardan biliyordur ama nerede olduğunu bilen çok azdır.  Oraya ulaşım başlı başına ayrı bir gezi olmuştur çok zorlandınız mı? Neler yaşadınız?

Aslında evet, herkes Tiger’s Nest’in resimlerini önceden bir yerlerde mutlaka görmüştür fakat açıkçası çok az kişi nerede olduğunu biliyor. Tiger’s Nest, Bhutan’da Paro şehrine yakın, vadiden 900 metre kadar yukarıya, bir dağın yamacına, Bhutan tarihinde önemli yeri olan bir mağaraya bitişik inşa edilmiş bir tapınak. Kutsal bir mekân, budistler için adeta bir hac mekânı. Açıkçası beklediğim kadar zorlanmadım. Toplamda ne kadar fit olduğunuza bağlı olarak bir 3 saat, belki 3,5 saat kadar tırmanıyorsunuz…

Tiger’s Nest’in hikâyesi nedir? Neden o kadar yükseğe yapılmış?

Bhutan’daki tapınakların her birinin birer masal gibi öyküsü var. Efsaneye göre; Bhutan’a Budizm’i getiren Guru Rinpoche manastırın inşa edildiği sarp kayalıkta yer alan mağaraya gerçekte Eşi Yeshe Tsogyal’ın tezahürü olan dişi bir kaplanın sırtında uçarak geliyor. Buraya gelme nedeni bölgedeki İblis Simgey Sandrup’a karşı savaşmak. Rinpoche, İblis’e karşı zafer kazandıktan sonra mağarada 3 ay süreyle meditasyon yapıyor. İşte bu yüzden yüzyıllar boyunca bu mağara kutsal olarak kabul edilmiş ve tapınak da buraya inşa edilmiş.

Gittiğiniz ülkelerden en hangisini çok sevdiniz? 

Açıkçası gittiğim her ülke benim için ilginçti, hepsini sevdim ama Bhutan faklıydı. Bhutan’ı sevdim. Onun dışında sevdiğim ülke değil ama şehirler var; mesela, Peru’da Cusco, Laos’da Luang Prabang, Ve kesinlikle Hindistan’da Varanasi..

*Söyleşide yer alan Bhutan gezisi fotoğrafları Çağlar Erözgen’e aittir.

4 YORUMLAR

  1. Çağlar bey yazınızı zevkle okudum. Bir konuda yardımınızı isteyeceğim. kasım ayında eşimle birlikte Bangladeş ve Hindistan gezisi yapacağız Ve tabi ki Bhutan a da gitmek istiyoruz. Siz giderken anlaştıgınız acente bilgilerini bizimle paylaşırsanız çok seviniriz. Yardımınız işin şimdiden teşekkürler

BİR YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz