Havalar soğudu, yaz günlerine dönelim de içimiz ısınsın istedim. Bisiklete ilk binmeye başladığım günden itibaren, Antalya‘nın en güzel yerlerinden biri olan Karaöz tarafına bir bisiklet rotası ile tura gitmenin hayalini kuruyordum.

Nihayet yazın son günlerinde fırsat bulabildim. Bisikletle Karaöz Gelidonya etabını gerçekleştirdim.

bisiklet rotası

Karaöz – Gelidonya Bisiklet Rotası

Tüm günü değerlendirebilmek için sabahın erken saatlerinde yola çıktık. Göynük’de güzel bir kahvaltı yaptık. Sonrasında Karaöz’e doğru yola devam ettik.

Karaöz, Antalya Körfezinin batısında yer alan burnun (yarımadanın), Finike Körfezine bakan batısında yer alan küçük bir köy. Ana ulaşım yollarının üzerinde olmadığından ve de kendi özel yolunun en sonunda bulunduğundan insan trafiği çok az.

Turizme henüz açılmamış olmasından dolayı hala bakirliğini koruyor. Karaöz’e vardığımızda hemen bisikletleri indirip turumuza başladık.

bisiklet rotası Evrim Çetiner

Gelidonya Feneri yoluna girdiğimiz anda gördüğümüz orman ve deniz manzarası bizi büyüledi. İlk durağımız Gemioturağı Koyu oldu, deniz her zaman ki gibi pırıl pırıldı. Dayanamayıp hemen kendimizi denize attık.

Daha sonra Korsan Koyu‘na doğru devam ettik. Korsan Koyu ufak ama çok güzel bir koy. Üst tarafında Melainippa antik kenti var. Likya döneminin en küçük ancak en zengin ve etkili kentlerinden birisiymiş. Dünyanın en değerli parası burada basılmış. 3 bin senelik kale surlarının kalıntıları hala görünüyor.

Bisiklet rotaları antalya

Korsan Koyu’nda belediye, plaj kullanımı için çeşmeler, duş ve tuvaletlerde yapmış. Hafta sonu çok kalabalık oluyor ama hafta içi sessiz ve sakin. Kamp yapmak içinde ideal bir yer. Kalabalık bir güne denk geldiğimiz için orada denize girmeyip devam ettik.

Likya Yolu‘nu yürümeye çıkmış birçok kişiyle karşılaştık. Bisikletlerle o yola giremeyeceğimiz için Gelidonya Feneri’ne çıkmadık. Yolun sonuna kadar takip edip yolun bittiği yerde ormana girdik. Ormanın içinde çok eğlenceli bir sürüş yaptık, sonrasında da aynı yoldan tekrar Karaöz’e döndük.

Gelidonya karaöz bisiklet rotası

Kısa bir parkur olmasına rağmen çok keyifli bir gün oldu.

BİR YORUM BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..