Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Bolu

Kartpostallardan Çıkma Bolu Gölcük Tabiat Parkı

Bolu, Türkiye’nin gezilecek yerleri bakımından en çekici şehirlerinden biri. Bir yanda yemyeşil ormanlar, diğer bir yanda büyüklü küçüklü göller ile -İstanbul’a yakın olmanın da avantajıyla- her mevsim ziyaretçilerle dolup taşıyor. Bolu’da ilk görülecek yerlerden biri tabii ki herkes için masal diyarı Abant. Ancak Abant‘a kadar gitmişken yakınlarda bulunan Gölcük’e uğramamak olmaz! Hatta Gölcük’e uğramazsanız, Bolu’nun bir yanı eksik kalır derler! Bolu Gölcük gezisi yapmadan önce gelin detaylara bir bakalım.

Bolu Gölcük’e Nasıl Gidilir?

Hala gitmeyen var mı bilemiyorum ama ben yine de İstanbul’dan veya Ankara yönünden Bolu Gölcük’e nasıl gidilir? konusundan kısaca bahsedeyim.

Eğer kendi aracınızla yola çıkacaksanız, bu cennet köşesine gitmek için iki şehirden de TEM karayolunu tercih etmenizde fayda var. İstanbul’dan yola çıkıp otobana girip İzmit, Sapanca, Arifiye üzerinden devam edip, Bolu otoban çıkışından çıkıp Bolu şehir merkezine doğru ilerlerken, Seben-Kıbrısçık yönüne ve Gölcük tabelasını gördüğünüz kavşaktan sonra dümdüz devam ederek yaklaşık olarak 17 kilometre kadar sonra Gölcük’e varabilirsiniz.

Ankara’dan gidecekler de yine TEM üzerinden Bolu çıkışı ve sonrasında İstanbul’dan gelenlerle benzer yolu tabelaları takip ederek kullanabilirler.

bolu gölcük gezisibolu gölcük tabiat parkı

Bolu Gölcük, milli park olduğundan dolayı giriş ücretli. Araç tipine göre ücret ödeniyor.

Bolu’ya bir şekilde geldiniz ve buradan Gölcük’e gitmek isterseniz Bolu Belediyesinin sefer sayısı az da olsa uyguladığı tarifeli otobüsleri ile yaklaşık yarım saat gibi bir süre de Gölcük’e ulaşabiliyorsunuz. Ancak gün içerisinde sadece birkaç kez yapılan bu seferler için gitmeden önce mutlaka bilgi alın. Şehir içinden taksiler de yine Gölcük milli tabiat parkına gelmek için bir başka yöntem.

bolu gölcük gezilecek yerler

Bolu Gölcük Tabiat Parkı

Gölcük Tabiat Parkı, aslında birçoğunuzda göz aşinalığı olan bir fotoğrafın ana sahnesini barındırıyor. Ne zaman bir Bolu Abant fotoğrafı diye internette arama yapılsa, sonuçlarda en çok çıkan göl kenarında bulunan nefis bir ev oluyor. İşte bu fotoğrafta yer alan ev Abant’da değil Gölcük’de bulunuyor. Bu karışıklığın nedenini bilemiyorum ama birçok kişinin burayı Abant diye gezdiğinden kuşku duyuyorum.

Bolu Gölcük tabiat parkı gezisi

Gölcük oldukça yüksek bir noktada yer alıyor. Öyle ki burasının rakımı -yani denizden yüksekliği- tam 1217 metre!

Göknar, kayın, gürgen gibi karakterli ağaçların çevrelediği enfes bir göl ve çevresinde keyifle gezilecek harika bir yürüyüş yolu ile piknik alanları var. Tablo gibi, kartpostal gibi derler ya hani! işte burası gibi falan değil bildiğin kartpostalın içindesiniz.

Gölcük Tabiat Parkında Ne Yapılır?

Gölcük tabiat parkında elbette ilk yapacağınız şeylerden biri bol bol içinde bulunduğunuz kartpostalın(!) resmini çekmek! Sonrasında gölün etrafını bir yürümeye başlayın. Öylesine keyifli bi yol ki bu! Aynı zamanda da sizi hiç yormayacak kadar kısa sadece 1,3 kilometrelik bir mesafe. Ama bu mesafede öyle güzel açılar yakalayacaksınız ki, Gölcük her taraftan sizi sarıverecek.

bolu gölcük hafta sonu gezisibolu gölcük gölüBolu Gölcük

Böylesine güzel bir yere yıllardır çok turist gelmesinden ötürü yürümek istemeyenler dilerlerse çeşitli araçlar ile gölün çevresini gezebiliyorlar. Golf aracı olarak bildiğimiz Buggy ile bir gezinti yapmak oldukça ucuz. Olmadı ginger ve benzeri 3 tekerlekli elektrikli araçları da kiralayarak yine göl çevresinde keyifli maceralar yaşayabilirsiniz.

Gölcük Tabiat Parkı’na geldiğinizde ister çevrede bulunan iki restorandan birine uğrayabilir veya kendi piknik çantanızla göl kenarında belirtilen alanlarda piknik yapabilirsiniz.

Bolu Gölcükbolu gölcük gezi rehberi

Benim tavsiyem Pazar günü Gölcük Tabiat Parkına gitmemeniz yönünde. Çünkü öyle kalabalık ve yukardaki fotoğrafta görülen hatta “Mangal Yapılmaz” diye yazan tabelaların altı bile öylesine duman oluyor ki, insanın pek bir keyfi kaçıyor. Sonbahar’da ve kış aylarında ayrı bir güzelliği olduğunu da özellikle hatırlatmakta fayda var.

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
İlgili Yazılar
Bolu

Bolu’yu Keşfedin: Doğanın, Tarihin ve Lezzetin Buluştuğu Yer

1- Abant Gölü2- Gölcük Tabiat Parkı3- Yedigöller Milli Parkı4- Kartalkaya Kayak Merkezi5-…
Daha Fazla
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir