Adriyatik denizi kıyısında konumlu Puglia bölgesi liman kentlerinden bir diğeri ise Brindisi’dir. Bu ufak liman kenti geçmişte Yunanistan ile önemli bir ticaret kapısı oluşturmuş olup günümüzde ise birçok feribot şirketinin uğrak limanı konumundadır. Yunanistan’ın Patras limanından hareket eden ya da Patras’a varacak olan bir feribot ile seyahat ettiğinizde Brindisi gezisi için İtalya ‘da ilk veyahut son ayak bastığınız nokta olma ihtimal oldukça yüksektir. Bu şirin liman kentinden İtalya’nın diğer bölgelerine rahatlıkla devam edebilir hatta vaktiniz var ise şehri gezip konaklama da yapabilirsiniz.

Brindisi Gezisi

Ben Puglia gezim süresince her türlü kapris ve huysuzluğuma katlanan 25 yıllık kardeşim Fatih ile beraber Brindisi’ye bir gün ayırdım ve Bari‘den tren ile geçtim. Şimdi size Brindisi hakkında bilgiler vermeye ve gözlemlerimi aktarmaya gayret edeceğim.

brindisi gezisi

İtalya Brindisi ‘ye Nasıl Gidilir ?

Uçak + Tren

THY ‘den İstanbul – Bari uçak bileti alınır. Yaklaşık 1 saat 30 dakika süren bu uçuş için Türk Hava Yolları internet sitesinden bilet alternatif ve fiyatlarını kontrol edebilirsiniz.

Trenİtalia‘dan alacağınız bilet ile Bari – Brindisi arasını keyifli bir yolculukla  geçebilirsiniz. Yaklaşık 1 saat 10 dakika süren bu yolculuk için yine “trenitalia.com” adresinden bilet alternatif ve fiyatlarını kontrol edebilirsiniz.

Roma aktarmalı olarak,

Alitalia havayolları ile İstanbul – Roma uçuşunu yapıp akabinde Roma – Brindisi aktarması ile Brindisi ‘ye ulaşabilirsiniz.

İstanbul-Roma yaklaşık 2 saat 35 dakika sürüyor. Roma – Brindisi (Aeroporto del Salento) yaklaşık 1 saat 10 dakika sürmektedir. Aeroporto Del Salento‘dan Brindisi merkez yaklaşık 5,5 KM’dir.

Alitalia uçuşları içinde yine firmanın web adresinden bilet ve fiyat alternatifleri konusunda fikir edinebilirsiniz.

Feribot ile Brindisi

Yunanistan Patras‘tan Feribot ile de Brindisi’ye ulaşabiliyorsunuz. Feribot alternatifleri konusunda da yine web üzerinde oldukça fazla fikir edinebileceğiniz kaynak bulunuyor.

brindisi-puglia-gezi-rehberi-piazza-duomo

Brindisi’de Ne Yapılır?

Eğer geçiş rotanız üzerinde ve vaktiniz var ise 1 gün ayırmak yeterli olacaktır. Brindisi keyifli bir şehir olup keşif gezisi yapılabilir ardından ise deniz kenarı lokantalarda güzel bir akşam yemeği yenilebilir. Eğer farklı bir şehirde konaklama yapıyorsanız günübirlik bir tur sanırım yeterlidir ki biz de aynen bu şekilde yaptık. Lakin dönüş tren saatlerini iyi takip etmelisiniz aksi halde geceleme yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Brindisi Gezilecek Yerler

Cattedrale Di Brindisi

Colunne Romane

Centro Storico

Lungomare

Porto Di Brindisi

Museo Archeologico

Ayrıca uygun mevsim ise Brindisi yakınındaki harika Adriyatik plajlarına gidilebilir.

Brindisi’yi Gezerken

Tren’den indikten sonra tam karşımızdaki cadde Corso Umberto’yu ve daha sonra Corso Giusebbe Garibaldi’yi takip ederek sahile Lungomare’ye kadar vardık. Oradan sola saparak Lungomare boyunca devam edip Colunne Romane‘nin bulunduğu merdivenlere ulaştık.

brindisi-puglia-gezi-rehberi-piazza-duomo-2

Colunne Romane ‘yi inceledikten sonra Brindisi Museo Archeologico‘yu (Giriş ücretsiz) dolaşıp merdivenlerden tekrar yukarı çıkarak Piazza Duomo‘yu ve Catedrale Brindisi‘yi gezip Centro Storico ‘da dar ve tarihi sokaklarda İtalyan mimarisini hayran hayran izleyerek gezindik.

Kahve ve bir şeyler atıştırma ihtiyacımızı gidermek için ise Corso Giuseppe Garibaldi ‘de Caffé Ausonia‘da kahve içip panino, cornetto yedik ve çok memnun kaldık. Zaten genel olarak İtalya’da kahve ve Cornetto konusunda başarısız bir yere rastlamak çok düşük bir ihtimal. Eğer öğlen saatlerine denk gelmişseniz diğer Puglia şehirleri gibi Brindisi‘de kesinlikle tam bir hayalet şehir durumuna geliyor. Siesta en vazgeçilemeyen uygulama ve de Dünya yıkılsa umurlarında değil.

brindisi gezisi seyahat rehberi

Brindisi gezisi sırasında hissedeceğiniz ilk şey Brindisi’nin diğer Puglia ve Adriyatik kıyısı şehirleri gibi sakin bir havaya sahip olması. İnsanlar slow motion hareket ediyorlar. Yukarıda da dediğim gibi Dünya yıkılsa umurlarında değil. Restorantların önlerinde sizi içeri çekmek için bağıran çağıran garsonlar yok sanki adamların para kazanmak gibi bir kaygısı da yok. Kafe‘ye oturduğunuz zaman siz istemeden Wi-Fi şifresini söylemeleri ise paha biçilmez.

Seyahat ettiğim yerlerde yerel halkın oturduğu ve turistik olmayan bir park veyahut meydanda oturup etrafı gözlemlemek çok hoşuma gider. Burada da bir meydanda oturup etrafı izlediğimde hayattan umudunu kesmiş yada hayata tutunmaya çalışan bir çok insan gözlemledim. Pakistanlı ve Afrikalı göçmenler boş boş parklarda oturuyorlar. (Bu durum tüm Puglia’da genel olarak bu şekilde) Boş oturan İtalyanlar da var ama onlar nihayetinde kendi ülkelerinde, diğerleri ise neleri göze almış ve ne umutlar ile kendilerini buralara kadar atmışlar? “Belki de ilk olarak haberlerini üzülerek izlediğimiz mülteciler gibi kaçak tekneler ile boğulmayı göze alarak çoluk çocuk Bodrum’dan Kos’a geçmişlerdir’’ diye düşünüyorum. Şimdi bu Adriyatik kıyısında hayatlarını daha mutlu hale getirecek ve kendilerini daha insani yaşatacak şartları sağlayacak olan sihirli değneği bekliyorlar. Kaybedecek hiçbir şeyleri kalmamış. Gerçekten çok acı.

Brindisi gezisi italya gezi rehberi

Brindisi Gezisi için Konaklama

Biz geceleme yapacak olsak Hotel Palazzo Virglio‘da konaklama yapmayı düşünmüştük. Otelin internet sayfasından gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Yazmaya gayret etmiş olduğum Puglia yazıları ile Bari, Lecce ve Brindisi hakkında sizlere bir nebze fikir verebildim ve olası seyahatleriniz konusunda küçücük de olsa yardımcı olabilmeyi başardım ise ne mutlu bana.

Başka bir yazıda buluşmak üzere ile şimdilik hoşça kalın.

Brindisi gezisi puglia

Booking.com
Önceki İçerikYunan Adaları: Yunan Adaları Hakkında İflah Olmaz Diyaloglar
Sonraki İçerikYurtdışında Maraton Koşmak Hakkında Her Şey
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

19 YORUMLAR

 1. Sevgili Can,
  Bizler emekli 2 aileyiz.Her yıl bahar aylarında değişik ülkeleri 15 günlük bir süre ile olabildiğince ekonımik olarak geziyoruz.Bu yıl programımızda PUGLİA var.15 günlük programımızı aşağıya çıkartıyorum.Tüm otellerimizi booking comdan iptal haklı aldım.Değiştirmemizi önereceğiniz bir durum için tedbirliyim.
  19 Nisan 2018 08.30 Atatürkten THY ile hareket ve 09.55 te Napoliye varış.(1.100 tl 1 kişi gidiş dönüş)
  Napoli havaalanından kiralık aracın alınması ve Pompei yolundan Salernoya hareket.Salernoda kahve molası ve Bari üzerinden Brindisi/Ostuni de Masseria çiflik evi otelimizde 4 gün B&B konaklama.(gecesi 54 eurox4=216 Euro)
  Bu 4 günün ilk günü Brindisi-Lecce-Otranto-Santa Ceserea Terme-Castro
  ikinci günü Taranto-Matera-Bari-Polignano a mare-Monopoli-Fasano-Torre canne
  üçüncü günü Ostuni-Casalini-Locorodonto-Martina Franca-Alberebello
  dördüncü günü Lecce-Nardo-Gallipoli-Tavaino-Ugento-Santa maria di leuca-Tricase gezilerini yaparak 23 Nisan günü Sicilya Catania da 3 gün konaklama.(140 m2 4+1 bahçe katı dairede B&B 3 gün için 270 Euro iki aile aynı evde kalacağız aile başına 135 Euro)
  Bu üç gün içinde Siracusa,Taormina ve Agrigento dahil doğu Sicilya gezilecek
  26 Nisan günü Palermoya hareket ve 2 gece konaklama( geceliği 45 Euro olan B&B)Başta cefalu olmak üzere batı Sicilya gezilecek
  28 Nisan günü Sicilyadan kuzeye hareketle bir gece Falernada Lion Hotelde mola.cataanzaroyu gezi.
  29 Nisan günü Salernoya hareket ve 2 gün konaklama.Tüm Amalfi kıyılarını tekne kiralayarak gezi.(Luıcının teknesi günlüğü 100 eurodur) Positano dahil tüm kıyı köylerini gezi.Vakit kalırsa Capri adasını gezi.
  1 Mayıs günü Napoli merkeze hareket.3 gün Napoli de konaklayıp merkezi ve çevreyi gezip THY ile 11.00 de dönüş.
  Programın eleştirilerini bekliyorum.
  Saygılarımla.(Bütçe :15 gece konaklama+Araç kirası+ Benzin ve otoyol masrafları +THY uçuşları+Akşam yemekleri= Aile başına 10.200 tl dir.

   • Editor’un notu:
    Mehmet Bey,
    Can bey gezi rehberi kesfet.tv ‘de bulunan içeriklerini konuk yazar olarak yayınladığından belki gönderdiğiniz yorumlar kendisine ulaşmamış olabilir.
    Seyahatiniz keyifli geçeceğini umarak şimdiden iyi eğlenceler diliyoruz.
    Selam ve sevgilerimizle,

 2. Faydalı yazılarınızın devamının geleceğini umut ediyorum.Brindisi ‘de 3 gün kalmak çok mu olur acaba ? Bir Puglia programı çıkartmak için yardımınızı isteyeceğim galiba.Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba,
   Birdeniz tatili değilse 3 gün gerçekten çok gelecektir.Puglia bölgesi seyahati yapıldığında Brindisi ‘de 1 gece konaklama yapmak yeterli gelecektir.Güzel yorumlarınız için de ayrıca çok teşekkürler.

 3. Can Bey ellerinize sağlık,her yazınız da sanki keyifli bir roman okuyor gibi hissediyorum ve anlattığınız yerin kokusu insanın burnuna kadar geliyor adeta….Puglia yı hiç görmemiş olmama rağmen,artık seviyorum galiba,
  Bir mimar gözüyle ..fotoğraflar da oldukça iyi..devamını bekliyoruz,

  • Öncelikle sizin gibi bir görsel uzmanından bu övgüyü almak bizi çok memnun etti.Resimleme konusunda heyecanımı arttırdı.Puglia’ya duyduğunuz ilgi ise bizi dahada mutlu etti.Sizi önümüzdeki günlerde yapacak olduğumuz Puglia destinasyon tanıtım sohbetimize de davet etmek isteriz.

   • Haftaya New Jersey institute of Technology üniversitesinde bir seminere katılacağım,mümkünse 15 ekim sonrası yapalım,
    iyi çalışmalar dilerim.

  • Merhaba, o zaman yapacağımız bir programa sizi de bekliyoruz. Umarım hep burada kalır ve destek olmaya devam edersiniz. Çok teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz