Müzik hayatınızda önemli bir yer tutuyor ve Belçika‘ya gitmek için bir bahane arıyorsanız harika bir haber var. Belçika’nın başkenti ve Avrupa Birliği’nin de merkezi şehri olan ve caz kulüplerinin çekiciliği ile ünlü Brüksel kenti, Brüksel Caz Haftası için hazırlanıyor.

Müzik festivallerinin bahar ayları ile başlayıp yaz boyu ve hatta sonbaharda da devam etmesine alıştığımız Avrupa şehirlerinde, pandemi nedeniyle sekteye uğrayan birçok etkinlik ile her yerden melodiler yükselmeye başlıyor.

27, 23 ve 24 Mayıs 2022 tarihlerinde Brüksel şehri tam üç gün boyunca caz müziğinin öğelerini yine bir araya getirecek. Anlayacağınız eski ismiyle Brüksel caz maratonu şimdiki haliyle Brüksel Caz Hafta Sonu ( Brussels Jazz Weekend ) başlıyor.

Brüksel JazzBooking.com

Brüksel Caz Haftası

Brüksel Caz Maratonu ile başlayan Brüksel Caz Hafta Sonu olarak devam eden organizasyon ile harika bir hafta sonu geçirme fırsatı elinizde!

Brüksel caz müziğin Avrupa’daki kalbi olarak biliniyor ve çeşitli etkinlikler ile de bu ünvana sımsıkı sarılıyor. İşte bu nedenle dünyaca ünlü olan bu festivale dünyanın dört bir tarafından caz severler başta olmak üzere müzik severler akın ediyor. Brüksel caz hafta sonu sırasında hem açık hem de kapalı mekanlarda oldukça yoğun, eğlenceli ve bir o kadar da müzik dolu programlar gerçekleştiriliyor.

Brüksel'de caz günleri

Brüksel Caz Haftası olarak da isimlendirilen günler bu kez Mayıs ayının son hafta sonuna denk geliyor. Avrupa’nın en büyük caz festivali olarak tanımlanan etkinlik ile bir kez daha Brüksel ve caz müziğine doyacaksınız.

Brüksel Caz Haftası Toots Thielemans Anısına

Brüksel’de düzenlenecek olan festivalin bu seneki teması caz efsaneleri arasında gösterilen ve eğer yaşasaydı bu yıl 100 yaşına girecek 2016 yılında kaybettiğimiz büyük usta Toots Thielemans.

Brüksel Caz “Toots 100”

Brussels Jazz Weekend başlığıyla Brüksel’de keyif ve macera dolu bir gezi ve de gerçekten unutulmaz melodilerle dolu müzikli bir keşif yolculuğu yapmak isterseniz bu şehir festivalini kaçırmayın. Brüksel, Toots’un (müzikal) mirasıyla bağlantılar kurarak Brüksel Caz Haftası boyunca ünlü Grand Place’de tamamen Toots Thielemans’a adanan etkinliklerle gerçekleştirilecek. Brüksel Caz Haftası tam kadro ve programı ise önümüzdeki günlerde açıklanacak.
Brüksel Belçika gezisi

200’den Fazla Konser – Üstelik Ücretsiz

2021’deki alternatif festivalden sonra, Brüksel Caz Haftası bu kez orijinal haliyle geri dönüyor. Organizasyonun yetkilisi BRU JAZZ WE ekibi, Brüksel’deki dört meydan ve çok sayıda kapalı mekanda 200’den fazla ücretsiz konser gerçekleştirecek.

Festival Podcast’i Jazziness, Toots’u Konuşacak

Brüksel Caz Haftası’nda Toots temasının bir parçası olarak, festival podcast Jazziness‘i bu konuyla genişletecek. Caz tarihçisi ve gazeteci Frederik Goossens, Ellen Leemans ile konuşacak. İkili birlikte Toots’un müziğini, yaşamını ve mirasını anlatacaklar. Hem uzmanlar hem de keşfedenler için hem eğlenceli hem de tarihe not düşecek bir podcast olan Jazziness’i buradan dinleyebilirsiniz. (tabii ki fransızca)

Hem ünlü hem de yeni birçok caz müzisyeni ve grubunu Brüksel meydanlarında dinleme fırsatı bulabilir, Brüksel’in o harika havasını nefis bir müzik eşliğinde soluyabilirsiniz.

Brüksel Caz Haftası

Brüksel Caz Haftası, Brüksel’i görmek için harika bir zaman! Dilerseniz otel fiyatlarına da hemen booking.com üzerinden bakabilirsiniz.

 

Brüksel otelleri için rezervasyon 

Booking.com
Önceki İçerikBir Tren Yolculuğu: Tren ile Endülüs’e Doğru
Sonraki İçerikAvrupa Gezi Rehberi: Avrupa’ya Ne Zaman Gidilir?
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz