Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Seul

Cheonggyecheon Nehri’nin Gecekondu Bölgesinden Masal Dünyasına Hikayesi

Güney Kore‘ye gidenler bilir ama yine de kimi zaman gözden kaçar! Cheonggyecheon Nehri denildiğinde pek de bir şey ifade etmemiş olabilir. Ancak modern Güney Kore’nin keyifli başkenti Seul‘de belki de dünyanın en iddialı şehircilik projelerinden biri bulunuyor.

Cheonggyecheon Nehri

Cheonggyecheon Nehri

Kore savaşı‘nın ardından binlerce gecekondu ile işgal edilen, sonrasında da üzerine yollar ve otoyol köprüleri inşa edilen ve kentin içerisinde adeta unutulmaya yüz tutan Cheonggyecheon Nehri, Seul’un insan odaklı ve çevre dostu olarak yeniden yapılanmasına karar verildikten sonra yeniden yaşama döndürülerek kentin en gözde noktalarından biri haline gelmiş.

 

Betonarme yollar ile köprüler yıkılmış, otoyol geçitleri ve viyadükler sökülmüş. Yeniden projelendirilen yol ve nehrin yeni düzenlemesi için yoğun bir çalışma başlatılmış. Üstelik çok da para harcanmış.

Cheonggyecheon Nehri gece

Nehir veya dere diyebileceğimiz su yolunun üzerinde 22 köprü yapılmış ve 9 tane de çeşme görselliğine katkıda bulunmuş. Yürüyüş yolları, ışık oyunları, pırıl pırıl suyu, gölet ve şelaleleri ile Seul’u ziyaret eden turistlerin olduğu kadar Korelilerin de gözdesi haline gelmiş.

 

Kentin İklimini Değiştiren Proje

Cheonggyecheon projesi, Kore‘de önce maliyeti dolayısıyla muhalifleri aşırı derecede kızdırmış ve gereksiz bir harcama kalemi olarak nitelendirilmiş.

Cheonggyecheon Nehri festival

 

Eski halinin oluşturduğu kötü görünüm yanında Seul içerisinde adeta bir vaha haline gelen Cheonggyecheon Nehri projesinin yaklaşık 7 kilometreye varan uzunluğu ile, Seul ve çevresinde oluşan hava sıcaklığını belirli sezonlarda 1 ile 2 derece arasında değiştirdiği saptanmış.

 

Güney Kore’nin başkenti Seul hakkında gezilecek yerler arasında yer alan Cheonggyecheon Nehri‘nin eski halinden küçük detaylar da Cheonggyecheon Müzesi kapsamında sergilenmeye devam ediyor.

Cheonggyecheon Nehri Müzesi

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir