Ana Sayfa Marmara Sakarya İstanbul Kalabalığının Bir Adım Ötesinde Çiğdem Yaylası

İstanbul Kalabalığının Bir Adım Ötesinde Çiğdem Yaylası

0

Çiğdem Yaylası desek bilir misiniz? Sakarya, İstanbul’un yakınında yer almasına rağmen, bütün kalabalığını İstanbul’a gönderip doğasını korumayı başaran yemyeşil ve hala nefis bir gölü, ırmağı, suyu olan bir kent.

Daha çok hafta sonları İstanbul başta olmak üzere doğasına çağırdığı misafirlerine bu güzelliklerini cömertçe sunuyor. İstanbul‘un artık gerçek anlamda boğucu olan karmaşasının bir adım ötesinde yayla hayatını yaşayan Çiğdem Yaylası, bu özelliklere sahip Sakarya noktalarından sadece biri.

Çiğdem Yaylası

Çiğdem Yaylası Nerede?

Çiğdem Yaylası, Sakarya’nın Hendek ilçesi sınırlarında yer alıyor. İstanbul‘dan çıkan doğa gezileri turlarının vazgeçilmez program noktalarından olan yayla, bölgedeki diğer yaylalar gibi doğal özellikleri ve güzellikleri ile dikkat çekiyor.

Bin beşyüz metre rakıma sahip olan yayla, Dokurcan’dan yaklaşık onsekiz kilometre mesafede.

Her şeye rağmen ahşap kalmaya çalışan evlerin, artık yaşam savaşı verdiği ve sembolik hale geldiği, yaylanın yerleşim birimlerinin önünde bulunan düzlüğü kaplayan yemyeşil çimenlik alanda, temmuz ayının ikinci haftasında bir de şenlik düzenleniyor.

Çiğdem Yaylası Şenliği

Şenliğe yörede yaşayan halk kadar, çevre illerden gelenlerde büyük ilgi gösteriyorlar. Özellikle son yirmi yılda, doğa sever gezginler tarafından bölge adeta hafta sonları kalabalık bir kasaba haline gelse de, yaylanın hemen birkaç metre uzaklığında, çevresinde veya yaylada kampınızı atabilirsiniz.

Çiğdem Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Çiğdem Yaylası’na Hendek ilçesinin Dikmen köyünden ulaşabilirsiniz. Kısmen virajları olan yolu takip ederek yaylaya ulaşabilirsiniz.

YORUM YOK

BİR YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz