Avrupa ortaçağ karanlığını yaşarken, ışığıyla bu kadim kıtanın güneyini aydınlatan kentler arasında en önemlilerinden biri olan Cordoba (Kurtuba), Endülüs‘e 5 asır boyunca başkentlik yapmış ve bu döneminden ihtişamından hala eserler saklayan İspanya’da gezilecek yerler arasında ön sıralarda yer alan bir şehir.

Cordoba Gezi Rehberi

İspanya Turları ve Endülüs Turları şeklinde internet üzerinde bir arama yaptığınızda karşınıza çıkacak programları incelerseniz, Endülüs‘ün simge kenti Cordoba‘nın, bu turlar sırasında sadece geçiş noktası olarak kullanılan ve kısa bir zaman geçirilen bir ara durak olduğunu göreceksiniz.

Ama siz Cordoba‘yı hissetmek istiyorsanız, adım adım yapacağımız Cordoba gezisine bir göz atın!

Cordoba Hakkında Kısa Bilgiler

Cordoba veya Kurtuba, yaklaşık olarak 330 bin kişinin yaşadığı ve günümüzde İspanya’nın Andalucia (Endülüs) eyaletinin bir şehri.

Cordoba Nerede, Nasıl Gidilir?

Guadalquivir Nehri‘nin geçtiği vadinin ortasında bulunan ve sınırlarını Sierra Morena dağ silsilesinin belirlediği Cordoba, tarihi, yaşanmışlıkları, hikayeleri ve tabii ki gezilecek yerleri ve La Mezquita yani Kurtuba Cami ile ön plana çıkıyor.

Yüzyıllarca kullanılan ve bölgenin hem gelir hem ihtiyaç bakımından gereksinimlerini karşılayan kömür, kurşun, çinko maden yatakları da Cordoba’nın etrafında bulunan Sierra Morena ve çevresinde yer alıyor.

Cordoba Nerede Nasıl Gidilir?

Barcelona‘ya 850, Madrid‘e 400, Sevilla‘ya 140, Granada‘ya 200, Valencia‘ya ise yaklaşık 550 kilometre mesafede bulunan Cordoba’ya şehirlerarası otobüs, tren ve kiralık araç ile gitme imkanı bulunuyor. Cordobaya nasıl gidilir? sorusu dışında İspanya turları ve İspanya ulaşım hakkında yolculuk bilgilerini gezi rehberi kesfet.tv‘de detayları ile bulabilirsiniz.

Cordoba tur rehberi Erkut Özen İspanya

Cordoba Tarihi

Cordoba tarihi çok ama çok eskilere dayanıyor. İlk çağ yerleşimleri de dahil olmak üzere şehirde her dönem bir yaşam belirtisi bulunmuş.

Cordoba gezi rehberi meydan

Kurtuba isminin Fenikeliler tarafından söylenen “Kart-uba” yani Uba Şehri anlamına gelen kelimelerden türediği konusunda yaygın bir görüş var. Kartaca dönemini geçiren şehrin Romalılar tarafından ele geçirildiği ve General Claudius Marcellus emriyle Baetica eyaletinin başkenti yapıldığı da tarihi kayıtlarda yer alıyor.

İspanya Turu Rehberi Erkut Özen

Bu dönemde pek çok Romalı üst düzey kişi Cordoba‘ya büyük bir saygınlık kazandırmış ve şehire Colonia Patricia ismi verilmiş. Vandalların bölgeye hakim olmasıyla yakılıp yıkılan şehir 552 – 572 tarihleri arasında Doğu Roma, sonrasında da Vizigotların yönetimi altına girmiş.

Cordoba, 711 yılında Tarık bin Ziyad‘ın komutanlarından Mugis er-Rumi komutasındaki Emevi ordusu tarafından fethedilmiş. İkinci vali olan Hür b. Abdurrahman es-Sekafî tarafında da Endülüs’ün Başkenti olarak ilan edilmiş.

Kent, İspanya’da Hristiyanların İber yarımadasını Müslümanlardan temizlemek için adlandırdıkları Reconquista yani “Yeniden fetih” hareketleri sırasında 1236 yılında Kastilla-Leon Hanedanı III. Fernando tarafından geri alınmış.

Cordoba Gezilecek Yerler

Yüzlerce yıllık tarihi böyle kısaca özetlesek bile bu tarihi yazanlardan kalan birçok eser Cordoba’da hala ayakta bulunuyor. Ancak Cordoba‘da dolaşırken artık eski pırıltısından ve ihtişamından uzak kalmak isteyen ve sessizliğe bürünmüş bir kent hissi alıyorsunuz.

Çünkü son yıllarda artan kalabalığına rağmen, Cordoba’nın dünyanın en gözde kentleri arasında sayıldığı yıllar artık çok gerilerde kalmış.

Cordoba Gezi Rehberi genel

Puente Romano – Roma Köprüsü

Cordoba‘ya girerken ilk dikkatinizi çekecek şey Guadalquivir üzerinde bulunan Roma Köprüsü veya İspanyolca ismiyle Puente Romano.

Milattan Önce 1. Yüzyılda inşa edildiği sanılan köprünün ilk halinin ahşap olduğu düşünülüyor. 247 metre uzunluğundaki köprü tam 16 adet Roma temeli üzerinde yükseliyor.

Cordoba Roma Köprüsü

Genişliği yaklaşık 9 metre olan köprü, 20.yüzyıl başlarında San Rafael köprüsü yapılana kadar Cordoba’nın tüm yükünü taşımış. Birçok kez yeniden yapılan Puente Romano’nun Puerta del Puente tarafından sayıldığında 14. ve 15. kemerlerin orijinal olduğu biliniyor.

Köprünün ortasında bulunan Cordoba’nın koruyucu azizi Raphael heykeli buraya 1651 yılında dikilmiş. Cordoba’da 20.yüzyıla kadar bütün ulaşım bu köprüden sağlanıyormuş.

Cordoba Aziz Raphael

Calahorra Kulesi

Calahorra Kulesi Roma Köprüsünün eski şehire uzak kalan kısmında yer alan şehirdeki en eski savunma binası sayılabilir.

Cordoba‘nın saldırıya uğramaması için Muvahhidler tarafından yaptırılan Calahorra Kulesi 1369 yılında onarılıp güçlendirilmiş. Roma Köprüsü’nün girişinde bir kale gibi duran kule, 1931 yılından beri İspanya’da Ulusal Anıt olarak sayılıyor ve günümüzde Cordoba Müzesi olarak kullanılıyor ve girişi ücretli.

Köprü Kapısı

Roma Köprüsünün bir ayağında Calahorra Kulesi ‘nin olduğundan bahsettik. Köprünün diğer ayağaı tarafında yani eski şehir merkezine giren kısmında da Puerta del Puente bulunuyor. Yani Köprü kapısı.

Cordoba Gezi rehberi Puerta del Puente

Aslında şehri çevreleyen surların bir parçası olan kapı, 1571 yılında günümüzdekine benzer bir şekilde görkemli bir planla inşa edilmeye başlanmış.

Kapının üzerinde Roma döneminde kentin koruyucusu olan Tanrı Venüs heykelinin bulunduğu sanılıyor. Magrip döneminde ise şehrin ana kapısı olarak kullanılıyor.

Bu dönemde kapıya birçok isim veriliyor. Köprü Kapısı, Nehir Kapısı ve Heykel Kapısı, bu isimler arasında yer alıyor.

Cordoba Gezi rehberi Kapı

Puerta del Puente, II. Felipe’nin kenti ziyareti dolayısıyla 1571 yılında yeniden yapılıyor. Ancak bu inşaat çeşitli sebeplerden uzun bir süre alıyor. Üzerinde İspanyol kraliyet simgesi kalkan ve savaşçıların yer aldığı kabartmalar bir alınlıkla taçlandırılmış.

Kapının üzerinde ise Kutsal Katolik Krallar’dan İkinci Felipe’ye adandığı ile ilgili bir yazı bulunuyor.

Cordoba gezi rehberi kapı

Kapının şehre giriş kısmında sol tarafta uzun bir anıt-sütun dikili. Bu da yine Cordoba şehrinin koruyucu azizi Raphael’i simgeliyor.

Cordoba gezi rehberi rafael

Puerta del Puente, Cordoba’ya girişi sağlayan köprüye açılan kapı olmasından dolayı hem görkemli hem de şehire girildikten sonra ilk meydana sahip. Bu meydanın ismi Plaza del Triunfo, yani İspanya’nın birçok şehrinde bulunan benzer meydanlara verilmiş ismiyle “Zafer” anlamına geliyor.

Böylece bu meydanda hem şehrin önemli kapısı Puerta del Puente’yi hem Roma Köprüsü Puente Romano’yu hem de Aziz Rafael heykelini aynı anda görebiliyorsunuz.

Cordoba Meydanları: Las Tendillas Meydanı, Corredera Meydanı, Potro Meydanı

Cordoba’da gezilecek yerler arasına “küçük meydanları” eklemenizi mutlaka öneriyorum.

Cordoba gezi rehberi sokaklar

Belki de bu meydanlar zamanında yaşayanlara göre büyüktü! Ancak günümüzde; sevimli, tarihi ve karizmatik oldukları kesin! Ha bir de mutlaka ve mutlaka bu meydanların hikayelerini de dinlemelisiniz. Bunun için de Cordoba’da konaklama yapmalı ve bir rehber ile gezmelisiniz.

İspanya rehberi Erkut Özen

Cordoba, turistik bir yer olmasına rağmen daha çok yol üzerinde ve günübirlik uğranıldığından dolayı konaklama için uygun bir şehir. Cordoba otelleri, İspanya otelleri arasında hem daha ucuz hem de daha merkezi konumda yer alıyor.

Booking.com

Cordoba şehir merkezinin en önemli ve popüler meydanı “Plaza de las Tendillas” olarak söylenebilir. Eğer Cordoba’da bir veya birkaç gece geçirecekseniz buraya zaten mutlaka uğrayacaksınız. Las Tendillas, Avrupa’da ve İspanya’nın çeşitli şehirlerinde görmeye alışık olduğumuz bir meydan. Modern ve capcanlı.

Cordoba gezi rehberi las tendillas

Cordoba’nın meydanlarından bahsederken “Plaza de Corredera“dan bahsetmemek Cordoba’yı eksik bıraktırır. Bu meydan birçok İspanyol şehrindeki dikdörtgen meydanlardan biri. Benzerleri gibi Corredera da, eski boğa güreşlerinin ve festivallerinin yapıldığı, idamların gerçekleştirildiği alanlardan biri olarak kullanılmış yüzyıllarca. Şimdi yenilenen görüntüsü ile kafeler, sokak çalgıcıları ile eski şaşalı günleri olmasa da Cordoba’ya simge olmaya devam ediyor.

Cordoba gezi rehberi Corredera

Eski şehirdeki küçük ama önemli bir başka meydan ise yine hikayesi ile ünlü. Don Kişot romanından aşina olduğumuz Plaza del Potro.

Cordoba gezi rehberi plaza del potro

Aslında küçük meydanın ortasında yer alan tay heykeli yüzünden tay meydanı anlamına gelen Plaza de Potro ismi verilmiş. Cervantes’in ünlü romanı Don Kişot’da meydana ve bir binaya atıfta bulunarak bahsettiği ünlü han da burada yer alıyor. Han bugün, güzel sanatlar ve Cordobalı ressam Julio Romero de Torres müzesi olarak hizmet veriyor.

Cordoba gezi rehberi don kişot meydanı

Çiçekli Sokak

Cordoba bütün İspanyol kentlerinden farklı bir şehir. Bunu gittiğinizde hissedebiliyorsunuz.

La Mezquita yani günümüzdeki ismiyle Cordoba Katedrali’nin çıkış kapısının karşısına düşen sokaklar size bunu çok daha iyi anlatacak. Daralan ve neredeyse bir geçit haline dönen sokaklardan biri pek de küçük olmasına rağmen çok ama çok ünlü. Burası Calleja de Las Flores yani çiçekler sokağı.

Cordoba gezi rehberi çiçekler

Çiçekli Sokak olarak ünlenen ve instagram fotoğraflarının gözde mekanı tam da burada bulunuyor. Bu dar sokağa girdiğinizde üzerinize sarkan çiçekler ve mavi saksıları öyle güzel ki! Sokağın sonunda ortasında bir havuz bulunan küçücük bir avlu meydan yer alıyor. İşte en iyi fotoğraflar da buradan çekiliyor çünkü mezquita’nın çan kulesi ile çiçekli sokak aynı kadraja burada giriyor.

Cordoba gezi rehberi Çiçekli sokak

Ancak buradan size bir ipucu vereyim; Cordoba’nın en ünlü çiçekli sokak fotoğrafları buraya ait ama kentin tek çiçekli sokağı burası değil! Sokakları turlamaya devam öyleyse. Çünkü daha bahsetmediğimiz çok şey var Cordoba sokaklarında.

Cordoba gezi rehberi çiçek sokaklar

Alcazar Hristiyan Kralları

Cordoba’da gezilmesi gereken yerlerden biri de Hristiyan Krallar Sarayı Alcazar Los Reyes Cristianos. Cordoba’nın Alkazar’ı da, aynı Cordoba’nın evleri gibi bahçeleriyle adından çok söz ettirmiş ve görülmesi gereken bir yapı.Cordoba gezi rehberi alkazar

Ancak ona burada küçük bir yer vermek olmaz. Cordoba Alcazar’ı ayrı bir yazıda. Buradan okuyabilirsiniz.

Mezquita Kurtuba Cami veya Cordoba Katedrali

Cordoba gezisi yaparken en önemli görülecek yer tabii ki Mezquita yani Kurtuba Cami veya şimdiki ismiyle Cordoba Katedrali.

Cordoba gezi rehberi Kurtuba cami

Ancak dünya üzerinde bulunan en etkileyici hikayeye ve görüntülere sahip bir yapıdan da yine Alcazar’da olduğu gibi burada kısa bir şekilde bahsetmek olmaz. Cordoba Katedrali Mezquita’nın Kurtuba Cami’sinin hikayesini buradan okuyabilirsiniz.

Cordoba Gezisi için İpuçları

Cordoba’da da diğer kentlerde olduğu gibi City Sightseeing araçları ile turlar bulunuyor. Cordoba’da iki ayrı rotada ve araçların giremediği sokaklara göre ayrılmış güzergahlarda gerçekleşen turlar, Cordoba’nın gezilecek görülecek yerlerinin neredeyse tamamına ulaşmanızı sağlıyor.

Cordoba gezi rehberi turlar

Bu araçların Cordoba Panoramica ve Cordoba İntima isimli rotalar bulunuyor. Panoramica’da otobüsler çalışırken, İntima’da minibüsler ile turlar gerçekleşiyor. Bunun nedeni daha önce de belirttiğim gibi araçların sokaklarda rahat ilerlemesiyle ilgili.

Cordoba gezi rehberi rotalar

Cordoba City Sightseeing araçlarında hala Türkçe dili bulunmuyor ancak 11 dilde anlatım mevcut. Cordoba konaklaması yapacaksanız ve zamanınız az ise bu araçları mutlaka kullanın. Daha detaylı bilgiyi ve fiyatları buradan alabilirsiniz.

Cordoba gezi rehberi

Cordoba, geceleri de oldukça hareketli bir şehir. Dönem dönem farklı güzergahlar popüler olsa da Corredera ve çevresi ile buradan eski şehire giden ara sokaklarda ve kentin yeni merkezinde birçok keyifli mekan bulunuyor.

Cordoba’nın keyfini çıkarmanın gerçek anlamda kenti, yaşanmışlıkları ve tarihi hissetmekle ilgisi olduğunu düşünerek; şehri mutlaka rehber eşliğinde gezmenizi tavsiye ediyorum. Herhangi bir Büyük İspanya Turu ile Cordoba’ya gidiyorsanız zamanınız yeterli gelmeyebilir. Ancak Cordoba konaklamalı turlar ve rehber eşliğinde bu kentin tadına varabilirsiniz.

Cordoba’da yine Mezquita çevresinde bulunan faytonlar ile de keyifli bir gezi gerçekleştirebilirsiniz.

BİR YORUM BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..