PAYLAŞ

Cordoba Gezi Rehberi tek bir yazı değil elbette. Cordoba gezisine ait diğer yazı ve fotoğrafları Cordoba Gezi Rehberi içerisinden linklerle gezebilirsiniz.

Cordoba Gezi Rehberi

Cordoba Gezi Rehberi Başlıyor

Mezquita’dan yani Kurtuba camii’nden çıkıp meydana doğru sola doğru kıvrılıp, burayı gezmeden önce duraklayıp gölgesinde dinlendiğim duvarların dibine tekrar çöktüm.

Cordoba Gezi Rehberi

Çantamdaki termosumda bulunan suyumdan bir kaç yudum aldığımda Türkçe konuşan bir kalabalık gördüm. Onbeş günden fazladır bu toprakları adımladığımdan ve birileriyle Türkçe konuşmak fikri pek cazip geldiğinden “kolay gelsin”  kelimeleri döküldü birden ağzımdan. ETS tur ile Endülüs turu yapan Muğla ve İzmir ağırlıklı gruptan birkaç kişi, oturduğum yerin gölgesinin cazibesiyle koşarak yanıma gelip çöktüler.Booking.com


Bana hangi turla geldiğimi sorup, herhangi bir turla gelmediğimi ve yalnız başına Endülüs yolculuğu yaptığımı öğrenince pek de garipsediler! Sadece gruptan ileri yaşlarda biri “En güzelini yapıyorsun oğlum, hatta hiç dönme yerleş buralara” dedikten sonra “Şimdiki aklım olsaydı yıllar önce bu yolculuğu senin gibi yalnız başına yapar ama yalnız bitirir miydim? bilmiyorum!” diye ekledi.

Cordoba Gezi Rehberi

Gülüştükten ve birkaç dakika daha sohbet ettikten sonra beş günlük bir Endülüs rotası izlediklerini ve benim ters istikametimde yol aldıklarını belirttiler. Onların başlangıcı Sevilla sonrası Cordoba, Granada ve Barcelona’ymış. Ancak Cordoba’da sadece üç saatlik bir tur yaptıktan sonra konaklama yapmadan Granada’ya geçeceklermiş. Turun hızı ve İspanya’da gezilecek görülecek yerlerin hızlı geçiştirilmesinden şikayet ederek yollarına koyuldular. Birbirimize iyi seyahatler dileyerek ayrıldık.

Cordoba Gezisi Büyüleyici

Dinlendikten sonra amacım kendimi ara sokaklara vurmak ama öncesinde hemen yakınımdan geçen Guadalquivir nehrini ayıran Puente Romano yani Roma Köprüsü’nü görmek istiyorum.

Cordoba Gezi Rehberi

Puente Romano yaklaşık 330 metre uzunluğunda ve 16 ayağa sahip iyi korunmuş bir Roma köprüsü. Köprünün şehir tarafında bir kapı bulunuyor. Puerta del Puente.

Cordoba Gezi Rehberi

Puerta del Puente, köprüye açılan bir kapı olduğu gibi aynı zamanda şehre gelişin de kapısı. Cordoba’da 20.yüzyıla kadar bütün ulaşım bu köprüden sağlanıyormuş. Şehre bu kapıdan girdikten sonra Plaza del Triunfo yani Triunfo meydanından kalabalığa karışabiliyorsunuz.

Cordoba Gezi Rehberi

Şehrin kapısı Puerta del Puente ve meydanı Plaza del Triunfo ile birlikte Roma köprüsü Puente Romano Cordoba’nın bu bölgesinde aynı anda görülebilecek üç önemli nokta.

Puente del Romano’dan karşıya geçip eski şehrin fotoğraflarını çekmek için ideal açılar var. Şehir sanki size poz veriyor Guadalquivir’in karşı kıyısından.

Cordoba Gezi Rehberi

Cordoba Nasıl Gezilir?

Cordoba’da da diğer kentlerde olduğu gibi CitySightseeing araçları ile turlar bulunuyor. İki ayrı rotada ve araçların giremediği sokaklara göre ayrılmış güzergahlarda gerçekleşen turlar, Cordoba’nın gezilecek görülecek yerlerinin neredeyse tamamına ulaşmanızı sağlıyor. Cordoba’da üç gün kaldığımdan ve zamanımın çok olmasından dolayı ben kullanmadım ama yine de bilgi vermek gerekirse içerikler şu şekilde.

Cordoba Gezi Rehberi

Cordoba Panoramica ve Cordoba İntima isimli rotalar bulunuyor. Panoramica’da otobüsler çalışırken, İntima’da minibüsler ile turlar gerçekleşiyor. Bunun nedeni daha önce de belirttiğim gibi araçların sokaklarda rahat ilerlemesiyle ilgili.

Cordoba Gezi Rehberi

Fiyatlar bir günlük ve iki günlük olarak hazırlanmış. 1 günlük 17 Euro iken 2 günlük 21 Euro. Çocuk fiyatları ise 5-12 yaş arası 1 günlük 10 Euro, 2 günlük 12 Euro. Kış tarifesinin farklı olduğunu da belirtmeliyim. Yine her zaman olduğu gibi dilediğiniz durakta inip bir sonraki araçla devam edebiliyorsunuz.

Cordoba’da iyi bir seyahat ve gezi anısı bırakmak için yapacağınız bir diğer önemli aktivite de fayton turları olabilir. Özellikle Mezquita çevresinde ve Alcazar civarında oldukça fayton bulunuyor. Pazarlık yapın elbette!

Cordoba Gezisi ve Meydanları

Cordoba’da gezilecek yerler arasına eklemeniz gereken yerlere “küçük meydanları” mutlaka öneriyorum. Belki de bu meydanlar onlara göre büyüktür! Ancak sevimli, tarihi ve karizmatik oldukları kesin.. ve elbette bir de hikayeleri.

Cordoba Gezi Rehberi

Şehir merkezindeki Plaza de las Tendillas’dan bahsetmiştim. Burada zaten mutlaka vakit geçireceksiniz. Avrupa’dan ve İspanya’nın çeşitli şehirlerinden alıştığımız bir meydan. Şehirdeki önemli bir başka meydan ise küçük ama çok ünlü. Don kişot’dan aşina olduğumuz Plaza del Potro. Cervantes’in romanda bahsettiği Don Kişot’un konaklama yaptığı ünlü han da burada. Meydanın ortasında bir at heykeli de küçük bir havuz ile buraya simge olmuş.

Cordoba Gezi Rehberi

Cordoba Gezi Rehberi

Meydanlarından bahsederken Plaza de Corredera’dan bahsetmemek Cordoba’yı eksik bıraktırır. Birçok İspanyol şehrindeki dikdörtgen meydanlardan biri burası. Benzerleri gibi Corredera’da eski boğa güreşlerinin ve festivallerinin yapıldığı alanlardan biri olarak kullanılmış yüzyıllarca. Şimdi yenilenen görüntüsü ile kafeler, sokak çalgıcıları ile Cordoba’ya simge olmaya devam ediyor.

Cordoba Gezi Rehberi

Endülüs ve Cordoba Gezisi

Meydanlarına hayranım Endülüs coğrafyasının. Daha birçok, “küçük” denilemeyecek boyutlarda, ancak dar sokakların açıldığı insanlara nefes aldıran ve kente anlam katan açıklıklar, alanlar bulunuyor Cordoba’da. Aynı diğer Endülüs şehirlerinde olduğu gibi.

Cordoba Gezi Rehberi

Sokaklarını gezmeye devam ediyorum Cordoba’nın. Birkaç durağım daha var şehirde ama önceliğim şimdi kenti hissetmek, sokaklarında ayak seslerimi duymak.

Adım adım Cordoba‘yı yazmaya, resimlemeye ve paylaşmaya devam ediyorum. Böylece Cordoba ve Endülüs seyahati için iyi bir gezi ve seyahat rehberi ortaya çıkıyor. Tamamlandığında Endülüs seyahat rehberleri arasında her zaman olduğu gibi özgün, güncel ve yararlı bir kaynak olacak.

Cordoba Gezi Rehberi

Booking.com

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..