Cordoba’da Pazar gününün sakinliğinde bir gün geçirmeme rağmen, sanırım Madrid’de yaptığım uzun yürüyüşler ve sonrasında yaptığım yolculuk ile iki şehir arasında yaşadığım hava sıcaklığı değişikliği beni yormuş olacak ki deliksiz uyumuşum. Uyandığımda bir anlık yaşadığım “Neredeyim? Hangi şehirdeyim?” akıl karışıklığıma Cordoba’dasın cevabını veren iç sesim beni bir rahatlattı. En azından birkaç gün yolculuk yok. Kenti hissedip yaşama zamanı. Cordoba gezilecek yerler diğer yazılarda da bahsettiğim gibi hem sihirli hem de hikayeler dolu.

Cordoba Gezilecek Yerler Cordoba Sokakları ile Başlar!

Otelden çıkıp hemen ara sokağın karşısında bulunan tam olarak hangi sınıfa sokacağımı bilemediğim, cafe, restoran, pastane, bar karışımı dükkana yöneldim.

Dün akşamın sakinliğinden sonra sabah saatlerinde gerçekten bu ara sokaktaki dükkan oldukça kalabalık. Ne yiyebilirim diye birkaç saniye baktıktan sonra kafa karıştırmaya gerek kalmadan ve şansımı da fazla zorlamadan içerdeki çoğunluk gibi bende Pan Con Tomate söyledim. Bu benim Endülüs yöresindeki favori kahvaltım.

Biliyorum pek fazla albenisi görünmüyor ama inanın lezzetli ve oldukça doyurucu. Ayrıca fazla zaman kaybettirmiyor. Hani reklam gibi! Ye ve Çık!

Pan Con Tomate ile kahve içmek zorunda kaldım zira etrafımdaki birçok kişi birayla bu işi geçiştiriyor. Bu nedenle içecek alternatifim bu mekanda pek fazla bulunmuyor. Pan con Tomate’ye (Yani kızarmış iki parça şeklindeki endülüs ekmeği, gerçekten lezzetli olan domates püresi (konserve veya paket değil, büyük bir fıçı benzeri yerden servis ediyorlar) ve yine yöresel şişede zeytinyağ ve kahveye ödediğim ücret ise 2 Euro. Bu konuyla ilgili ayrıntıları Endülüs Kahvaltım yazısında yazdım. Ancak burada servis edilen malzemelerin paket ve hazır olmaması lezzete lezzet katmış gerçekten.

pan-con-tomato cordoba
İşte Endülüs gezimin ana kahvaltı menüsü

Kahvaltı işini hallettikten sonra ilk durağımı Mezquita olarak planladım. Zira diğer belirlediğim noktalarda birbirinden pek fazla uzakda değil. Ancak Mezquita’nın günübirlik Cordoba turu yapanlar ile Endülüs rotasında tur gerçekleştirenlerin uğradığı Cordoba’da ilk gidecekleri yer olması sebebiyle kalabalıktan çekinmiyor da değilim.

Bu nedenle yapının bulunduğu sokaktan sola doğru dönüp, merkezi alışveriş sokağı olan Calle Concepcion boyunca San Nicholas Kilisesini de sağda bırakarak yürümeye devam ettim. Dün gündüz gözüyle boş olarak gördüğüm bu sokaklardaki kalabalık oldukça şaşırttı beni. Yolun sağına doğru kıvrılan birçok yoldan eski şehir merkezine doğru gidebilirsiniz ancak ben önce Las Tendillas meydanına uğramak istediğimden düz yolu takip ederek (Calle Conde de Gondomar) devam ettim.

Las Tendillas meydanı dün geldiğimden beri beni etkileyen bir yer oldu. Meydanlara ait olmayan bir huzur var burada. Gerçekten farklı bir his kaplıyor içimi burada. Anlayacağınız boş değilim bu meydana karşı!

Geldiğim sokaktan Las Tendillas’a girer girmez sağa doğru devam eden sokaktan yürüdüm.. Hani gitar çalan hamile bir kadın vardı “Sokak Müzisyeni” yazımda. İşte o sokaktan (Calle Jesus Maria) devam ederek kendinizi bırakın gitsin.Booking.com


Yol üzerindeki insan hareketliliği sizi eski şehir merkezine getirdiği gibi Mezquita yani Kurtuba camiinin yanıbaşına çıkaracak. İşte bundan sonrası tam anlamıyla yine başka bir dünya. Toledo’da bıraktığım hisler yine yanıbaşıma doluştular. Beni bir zaman boşluğuna çekmelerine izin verdiğim duygularımla Cordoba’nın Kurtuba zamanına alıp götürdüler.

Cordoba Gezilecek Yerler

Başım dönüyor gibi hissettim. Bu hissi veren sıcaklar mı yoksa bastığım yerlerdeki taşların bir oyunu mu bilemiyorum!

Sarı duvarlı, korunma hissi veren bir mimari ile yapılmış heybetli görüntünün kocaman kapısının dışından içeriye doğru bakıyorum. Çok da yabancısı olmadığım bir resim veriyor bana ama bildiklerimden farklı bir yanı var.

Cordoba Gezilecek Yerler

Henüz bulamadım bunun ne olduğunu ancak yavaş yavaş başlayan turist kalabalıklığına rağmen sessiz, sakin ve huzurlu görünüyor. Duvarın dibinde akan çeşmeden yüzümü ıslatıp bir süre duraksıyorum.

Gökyüzüne doğru yükselen ağaçlar ve aralarında sarı bir kule yükseliyor. Bir zamanlar Kurtuba Camii minaresi olan şimdiki Mezquita’nın çan kulesi.

Cordoba Gezilecek Yerler

Kendimi bırakma vakti geldi. Cordoba’yı da diğer şehirlerimde yaptığım gibi hissederek, ondan biriymişçesine ve yavaş yavaş yaşadığımdan vaktimde çok, yazacaklarımda.

Şimdi Kurtuba camiinden başlayarak Guadalquivir nehrinin iz bıraktığı Cordoba’da nefes alma zamanı.

Az sonra Mezquita ismi verilen Kurtuba Camiine gireceğim. Hadi beraberce bahçesine adım atalım.

Booking.com
Önceki İçerikSunExpress Havayolları ile Ucuza Uçmak
Sonraki İçerikSeyahat Kitapları: Yoldan Çıkartan Kitaplar
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz