PAYLAŞ

Cordoba’dan ayrılmadan önceki son günümdeyim. Giderek yükselen sıcağın da etkisiyle artan yorgunluğum nedeniyle gölgeleri takip etmeyi tercih ediyorum. Cordoba Gezisi Rehberi artık bu yazıyla son buluyor. İspanya gezisinin en güzel duraklarından Endülüs gezilecek yerler sıralamasında nefes kesici hatıralar bıraktığım Cordoba’ya veda zamanı.

Cordoba Gezisi Rehberi: Cordoba’ya Veda Zamanı

Bu notları aldığım yer Alcazar de Los Reyes Cristianos yani Hristiyan Kralların Sarayı’nın önündeki parkta bulunan bir bankın üzeri..

Ağaçların gölgesinin serinliğinde, sarayın yaklaşık elli metre uzağında köşede bulunan büfeden aldığım dondurmanın lezzetini katarak dinleniyorum. Sabahtan beri yaptığım Cordoba sokaklarını keşif turunda oldukça yoruldum.

Cordoba Gezilecek yerler Alkazar

Cordoba hakkında yazdığım diğer yazılar gibi dinlenmelik bir aradan bahsetmemek imkansız oluyor bu mevsimde Endülüs gezisinde. Sıcak her geçen gün kendini fazlasıyla hissettirmeye devam ediyor. Yine de Endülüs rotasının izlenebileceği ideal mevsimlerden biri bu aylar.

Cordoba sokaklarını çok anlatmak istemiyorum. Çünkü kelimeler beni tatmin etmeyebilir. Okuyanlar için de “Aman canım.. Dar sokaklar, eski evler işte!” şeklinde algılanabilir.

Evet dar sokaklar, “La Juderia” ismi verilen eski yahudi yerleşim bölgeleri, beyaz badanalı sarı pencere ve balkonlu evler (Mezquita çevresinde bu renkler mavi ağırlıklı), sokakları ıssız gibi görünen ama hala yaşayan mahalleler..

cordoba gezisi

Bunlar La Juderia’yı anlatacak bir kaç kelime sadece. Siz hissettiklerinizle, buralar hakkında okuduğunuz hikayeleri hayalinizde resmettikçe ve anlamak için bazen benim de yaptığım gibi soluklanmak için durduğunuzda, detaylara boş boş bakarken çıkan sesleri duymak için dikkat kesildikçe, daha bir yakınlaşacaksınız sokaklarına ve tabii ki Cordoba’ya.

Evlerin güzelliklerine yarışmalar düzenlendiği avlularını görme şansınız da olursa, işte o zaman daha bir şanslı hissedebilirsiniz kendinizi.

Cordoba gezi rehberi fayton

Endülüs’ün Işıl Işıl Kenti

Cordoba -doğruyu söylemek gerekirse- günümüzde ışıl ışıl değil. Ama Eski Cordoba’dan, bu güzel sokaklarının her yerinde geceleri yanan lambaları nedeniyle “Endülüs’ün ışıl ışıl kenti” diye bahsedilirmiş.

İşte dün gece bunu tatmak için yaptığım gece yürüyüşünde az önce de dediğim gibi bunu pek hissedemedim. Belki de o dönemin ışıltılarıyla bu yüzyılda bizim anladığımız ışıltının farklı olmasıbeni yanıltıyor olabilir. Yine de gündüz gezmek daha güzel göründü gözüme. Balkonlardan sarkan rengarenk çiçeklerin, bahsedilen ışıltıyı gündüzleri vermek istercesine adeta parladıklarından bahsetmeden de geçmek istemem. Biraz fotoğraflara bakın, kalanını da hayallerinize bırakın..

cordoba gezi rehberi calle santa isabel

cordoba gezisi

Cordoba Bir Başlangıç, Alkazar ise Bir Son

Cordoba Gezisi Rehberi ile size bir kaç yazıda bir çok yeri anlatmaya çalıştım. Şimdi de sırada Alcazar var.

Az sonra tam karşımda duran ve bahçeleriyle ünlü Alkazar için oturduğum banktan kalkmayı düşünüyorum. Sanırım az ötede taşın üzerinde tüneyen ve bana doğru bakan iki turist ben kalkınca bankı kapacaklar. Cordoba gezisi rehberi’nin son gününde bankı onlara bırakıp, Alkazar’a benden çok çok yıllar önce başlayarak aynı kapıdan giren tarihi karakterleri düşünerek saraya doğru yürüyeceğim şimdi.

Cordoba, Endülüs coğrafyasının benim için başlangıcı ise, Cordoba Alcazar’ını bu durağımın son anlarına saklamak iyi oldu düşünceleriyle yeni bir hikayeyi dinlemeye başlıyorum.

Alcazar de Los Reyes Cristianos – Hristiyan Kralların Sarayı

Cordoba’nın Alkazar’ı aynı Cordoba’nın evleri gibi bahçeleriyle adından çok söz ettirmiş bir yapı.

cordoba gezisi

İki katlı binanın ortasındaki avluyu gördüğünüzde bahçesi bu mu? diye kendi kendinize sorarken yan tarafa açılan bahçe, birbirine su yollarının devam ettirildiği havuzlar, fıskiyeleri ve çevre düzenlemesiyle bahçe içerisinde oluşturulan yürüyüş yolları ve Kristof Kolomb’un Isabel ve Ferdinand ile yaptıkları görüşmenin canlandırma heykeli oldukça gösterişli duruyor.

cordoba gezisi

Kristof Kolomb Isabel ve Ferdinand ile Konuşuyor

Heykelin etrafında birkaç dakika geçirirseniz ünlü kaşif ve saraya isimlerini veren Hristiyan Krallarının aralarında ki konuşmayı duyabiliyorsunuz. Çünkü konuşma canlandırma şeklinde hoparlörlerden sesli olarak veriliyor.

cordoba gezisi

Bu sohbeti hayalinizde canlandırırken gerçekleşen ses yayını oldukça ilgi çekici duruyor. Heykelin etrafında bir kaç kere döndüm. Alkazar’ın bahçelerine ve heykele doğru gelirken süslenmiş ağaçların açıları ve düzenlemeleri ziyaretçileri bu noktaya çekiyor. Onlara bir yol ve yol gösterici oluyor adeta.

cordoba gezisi

Yine bahçeyi gezerken fıskiyelerin ve yayılan müziğin ahengi de oldukça etkileyici. Bahçeye ve gördüklerinize sanki bir fon müziği yapmışlar gibi.

Bahçede bir kaç tur atttıktan sonra sarayın içerisinde gezen turist kalabalıklarının aksi yönünde hareket edip kendime her zamanki gibi bir yer açma planı yaptım. Böylece kulelere çıkıp hem şehrin hem de bahçenin kuşbakışı olmasa bile Cordoba için yukardan sayılabilecek bir noktadan görünüşlerini izleyip, fotoğraflamak istedim. Bu yol her zaman tutuyor. Böylece her yeri fotoğraflamak için insan kalabalığından bir süre de olsa uzaklaşmış oluyorsunuz.

cordoba gezisi

Binanın içini de bu sırada turladım. Şimdi müze olan odalar, salonlar ve koridorlar sakladığı tarihe hep güzel ipuçları verecek şekilde dizayn edilmiş. Koltuklar, masalar, yüksek arkalıklı sandalyeler ve sanki hala kullanılıyormuş hissi veren düzenlemeler bulunuyor sarayın odalarında.

Koridorların duvarları sarayda bulunan eserlerin sergilendiği panolar olmuş. Düzenli, ahenkli, dikkatli ve sade bir düzenleme yapılmış.

Cordoba seyahati alkazar

Cordoba turu Alkazar

Alkazar’da Eksiklik Var Gibi

Alkazar’da gezerken Endülüs rotasıyla ilgili yazdığım onca yazının içeriğinde bulunan, bölgede tarih boyunca yaşanan akıl tutulmalarına ait birşey kalmamış gibi. Ya saklıyorlar ya da unutmak istiyorlar hissine kapılıyorsunuz. Bu defa da biraz samimiyet eksikliği çıkıveriyor ortaya. Tarihin güzel yönlerini saklamak, kaçmak gibi birşey.

cordoba gezisi

Geçmişle yargılama ancak günümüz fikirleriyle olacağından en hatalı davranışlardan biri olsa gerek bu. Koşullar ve zaman denen olguları özümseyen toplumların tarihte yaşananlar ile bugünü yargılamalarını ve hatta yadırgamalarını pek anlamamışımdır zaten.

cordoba gezisi

Neyse ne hukuk ne tarih ne de felsefe şu anki konumuz. Cordoba’nın bana verdiği hisleri aktarmaktan başka bir amacım yok.

Cordoba gezisi surlar

Cordoba turu genel

XI. Alfonso tarafından yaptırılan Alcazar de Los Reyes Cristianos surlarının kulesine çıkıp Cordoba’nın “sarı” renkli manzarasını görmek burada yapılacak güzel şeylerden biri.

İspanya’da gezilecek yerler neresi diye sorulduğunda, Endülüs’ü ayrı tutmak bundan sonra yapacağım önemli davranışlardan biri olacak. Endülüs’ün gezilecek yerlerini yazarken de her zaman yaptığım gibi hikayeler sıkıştırılmış şehirlere ait hislerimi içtenlikle aktaracağım noktalardan biri de Cordoba olacak tabii ki.

cordoba gezisi Rehberi alkazar avlusu

İşte şimdi o şehre, sarı renkli taşların, güzel balkonların, hayran kalınacak avluların ve yaşanan acıları saklayan mahallelerin şehrine, Cordoba’ya bakıyorum yine. Bu defa biraz yüksek, kulelerle aynı açıdan ve zamana karşı koyarak.

Cordoba’nın sokakları, Alkazar sarayının içi, bahçeleri ve düzenlemeleri akılda dipdiri izler bırakıyor.

cordoba gezisi Rehberi

Cordoba’da Alcazar’ın Gece sürprizi!

Cordoba Alcazar’ında saraya giriş için aldığınız bilet 7 Euro. Ancak bu bilet ile belirli günlerde Alkazar’da geceleri düzenlenen “The Light Show” gösterisine de girebiliyorsunuz. (Ben pazartesi kullandım. Gitmeden önce tekrar kontrol edin.)

Almış olduğunuz bilet ile girerken bir tarafını deliyor ve size geri veriyorlar, akşam 22:30’da gerçekleştirilecek olan gösteriye de aynı biletle tekrar girebiliyorsunuz.

cordoba gezisi Rehberi

Ben de akşam olunca Alcazar de Los Reyes Cristianos’u aynı gün ışık gösterisi için tekrar ziyarete geldim. Sarayın önü bir hayli kalabalıktı. İçeri girdikten sonra bizi önce avluya aldılar. Avluyu çeviren beyaz duvarlar üzerinde yerlere oturarak harika bir ortamda Cordoba’nın tarihini anlatan duvarlara uyarlanmış bir dijital film gösteriliyor.

cordoba gezisi Rehberi

cordoba gezisi Rehberi

Müzikle desteklenen bu filmden sonra sizi yönlendirerek fıskiyelerin ışık ve müzikle yaptığı dans gösterisine alıyorlar. Bahçede karanlıkta geziyor ve çevreden gelen su seslerine eklenen harika melodiler ve rengarenk ışıklarla büyüleniyorsunuz. Cordoba’nın son gecesinin harika sürprizi de bu oldu bana. Cordoba Gezisi Rehberi de böylece bitti ama endülüs daha henüz yeni başladı.

cordoba gezisi

İspanya’yı gezmek, Endülüs’e seyahat etmek istediğinizde Cordoba’yı asla birgünde geçmeyin. Madrid‘den sonra Toledo ve Cordoba’yı ziyaret ettim. Sırada Granada var. Sonrası hala Endülüs..

Cordoba’da konaklama yeri arıyorsanız en iyi alternatiflere buradan gözatabilirsiniz.

cordoba gezisi

Booking.com

4 YORUMLAR

 1. 11.10.2015 tarihinde gideceğim 8 günlük İspanya gezisi hakkında bilgi toparlamak için girdiğim bilgisayarımda, sizin sitenizi bulunca adeta İspanya’yı yaşadım. Artık geziye gitmesem mi acaba? diye düşünüyorum 🙂 Harika bir yorum, müthiş bir gözlem ve detaylar ve adeta yaşatan fotoğraflarınız için sonsuz teşekkürler. Çok faydalandım, İspanya’da hiç zorluk yaşayacağımı sanmıyorum, emeğinize sağlık… 06.10.2015 – Çanakkale

  • Deniz, değerli yorumun için çok teşekkürler.. Beni çok mutlu etti. İspanya’da eminim çok daha fazlasını görüp, hissedeceksin. Kaçırdıklarım varsa onu da senden dinleriz 🙂 Şimdiden iyi yolculuklar, yol açık olsun..

 2. Cordoba ile ilgili yazılarınızı okudum.Sizi kutluyorum.Yazılarınız hem bilgiyi hem duyguyu çok güzel veriyor.

  Bir küçük hatırlatma yapmak istiyorum izninizle. Geziyi gerçekleştirdiğiniz tarihi her yazının başına koyarsanız okurken hangi ayın hangi günlerindeki sıcaktan bahsettiğiniz daha iyi anlaşılmış olacak.

  Teşekkür ederim.

  • Değerli yorumunuz için teşekkür ederim a.akçay. Haklısınız uyarınızı dikkate alacağım.
   Bu arada yazıda geçen sıcakların yeni başladığı ama etkisini hissettirdiği dönem Mayıs ayı. Selamlar..

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..