İki gün boyunca kaldığım ve gerçekten fazlasıyla etkilendiğim, Kaz Dağları‘ndan aldığı mis gibi rüzgarını yüzüme çarparak, dingin havasına ve duruşuna eklediği heyecanı ve özlediğim sıcaklığı bulduğum Cunda Adası hakkında sadece içimden gelenleri yazıyorum.

Cunda Adası 

Kimisinin Piri Reis’in ünlü eseri Kitab-ı Bahriye’sinde Yund ismini verdiği adaların bölgesinde olduğunu söylediği, kimisinin de Alibey diye adlandırdığı, Türkiye’nin Ege bölgesinde sahip olduğu en büyük dördüncü ada olmasına rağmen, karaya yakınlığı ve “Türkiye’nin İlk Boğaz Köprüsü(!)” nedeniyle, artık “ada” ünvanının ismindeki kadar gerçek olmadığı Cunda Adası.

Cunda Adası

Cunda Adası, köprüyle bağlı olduğu Ayvalık’a hem çok yakın hem de çok uzak!

Çok yakın; çünkü adanın en önemli hayat kaynağı olan ulaşımı Ayvalık üzerinden sağlanıyor.

Çok uzak; çünkü yanıbaşında bulunan ve aslında birçok şeyi tam yapamamışken(!) büyümeye başlayarak, başlıbaşına bir şehir haline gelen Ayvalık’ın tam dibinde olmasına rağmen, kendini -şimdilik ve kısmen de olsa- koruyabilmiş olması.

Cunda Adası Böyle Kalsın

Çevrecilik ve yapılaşma konusunda bilgelik taslamak istemiyorum ama Cunda Adası en azından “bu kadar(!) kalsın” istiyorum.

Artık bir çivi dahi çakılmasın Cunda Adası‘na. Hatta, artık yol da yapmayın, elektrik de vermeyin, imara açılacak yeni yerler de belirlemeyin. Turizm geliştirme projeleri de olmasın artık burada.

Cunda Adası, olduğu gibi kalsın. Büyümesin.. Bebekliğini sevemedik, çocukluğunu kaçırdık, gençliğini belki o yaşayamadı ama bırakın olgunlaşmışken böyle kalsın.

cunda adası

Çünkü ne derseniz deyin, Cunda Adası gerçekten farklı bir yer. Cunda bir Bodrum değil. Şükür ki, bir Çeşme hiç değil!

Hatta aslına bakarsanız, yanıbaşındaki Ayvalık’a bile hiç benzemiyor. Cunda Adası başka, bambaşka bir yer. Bozulmaya uğraşılmasına rağmen hala “başka” kalabilen ender yerlerden biri.

Cunda Adası hakkında birçok kaynakta çok fazla sayıda bilgi, resim ve yorum bulabilirsiniz. Hatta bizim sayfalarımızda da bir dolu bilgi var. Ama burada anlatmak istediğimiz kısa ve bir kaç küçük nokta bulunuyor sadece.

cunda adası gezisi

Cunda Şaşırtabilir!

Eğer Cunda’ya daha önce gelmediyseniz ve çok fazla sayıda yer geziyor, güncel ve trend olmuş bölgelerde zaman geçiriyorsanız burada sizi şaşırtacak birçok şey var.

Öncelikle bu adada kalabileceğiniz çok güzel, şirin, keyifli konaklama alternatifleriniz bulunuyor. “Ne var canım!..Bu her yerde var!”  dediğinizi duyar gibi olduğumdan hemen eklemek gereği duyuyorum.

Evet haklısınız! Her yer de var onlardan. Ama en az o dediğiniz “her yerde olanlar” kadar kaliteli Cunda Otelleri, dekorasyon ve işletme taktikleri ile aklınızı karıştırıp cebinizi anlamsız bir fiyatlandırma ile boşaltmıyor! Cunda Adası‘nın küçük ve butik otelleri aklı başında fiyatlandırmalarla nefis hizmet veriyorlar.

Evet! Cunda‘da turizm açısından sezonu kısa olan bir bölge ve aslında çok da ucuz değil. Hatta son zamanlarda Alaçatı başta olmak üzere, son dönemlerin popüler tatil noktalarına özenmiş duraklar aynen burada da bulunuyor.

Ancak bir çok yerde, benim kendi açımdan en önemli kriterim olan  “aldığım hizmet ve ödediğim fiyat orantısı”nı mantığınıza oturtuyor. (Unutmayın, bu kriterin en önemli noktası “ilgili orantıyı, ürünü satın alan kişinin kurmasıdır”.)

Cunda‘da merkeze gittiğinizde bir restoranın önüne araçla yanaşma ve aracı valelere yüzlerce liralara teslim etmenize gerek yok. Çünkü araçların belirli saatlerde giremediği, merkezin hemen girişinde bulunan otoparkların sabit bir fiyatı var. Herkes için aynı! Nefis bir uygulama. Şekil yapma(!) şansınızı direkt elinizden alıyorlar!

cunda adası gezi rehberi

Türkiye’nin bir çok turistik tatil yöresinde -hele ki yerli turistin daha fazla ilgi gösterdiği yerlerde- bulunduğu gibi Cunda‘nın da küçük bir çarşısı var.

Bu küçücük çarşıda öylesine mütevazı fiyatlarla, keyifli ve güzel hediyelik eşyalar, el işleri ve süs eşyaları alma şansınız var ki, bazı fiyatları duyduğunuzda kulaklarınıza inanamıyorsunuz.

cunda adası ayvalik

Benim gibi çok gezenlerdenseniz, karşılaştırma yaparak bir önceki gittiğiniz yerde bulunan çarşılardan yaptığınız alışverişlerle kıyaslayabilir ve bana hak verebilirsiniz.

Bunun yanında esnafın inanılmaz şirinlikteki tezgah ve dükkanlarına gösterdikleri ilgi ve heyecan ise beni bile motive etti!

Herkes sıcakkanlı burada. Alışveriş yapsan da yapmasan da herkes hoş sohbet. Önüne gelen bir şeyler ikram ediyor.

Cunda Adası birçok defa daha bıkmadan uğranabilecek harika bir yöre.

Booking.com
Önceki İçerikTatil ve Seyahat Hayalleri
Sonraki İçerikİstanbul’dan ve Çocukluğumdan Aklımda Kalan Mısır Çarşısı
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz