PAYLAŞ

İki gün boyunca fazlasıyla etkilendiğim, Kaz dağlarından aldığı mis gibi rüzgarını yüzüme çarparak dingin havasına ve duruşuna eklediği heyecanı ve özlediğim sıcaklığı bulduğum Cunda Adası‘na ve bu yazıyla Cundalılara sadece bir selam etmek istedim. Cunda Adası gezisi ve Ayvalık hakkında birçok yazar paylaşırız. Ama bu defa sadece içimden geldiği yazıyorum.

Kimisinin Piri Reis’in ünlü Kitab-ı Bahriyesinde “Yund” ismini verdiği adaların bölgesinde olduğunu söylediği, bazılarının Alibey diye adlandırdığı, Türkiye’nin Ege bölgesinde sahip olduğu en büyük dördüncü ada olmasına rağmen karaya yakınlığı ve “Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü” nedeniyle “ada” ünvanının ismindeki kadar gerçek olmadığı Cunda Adası’ndayım.

Cunda Adasi

Cunda adası, köprüyle bağlı olduğu Ayvalık’a hem çok yakın hem çok uzak.

Ayvalık gezi rehberi’ni buradan okuyabilirsiniz.

Çok yakın, çünkü adanın en önemli hayat kaynağı olan ulaşımı Ayvalık üzerinden sağlanıyor. Çok uzak olmasının nedeni ise, yanıbaşında bulunan ve aslında birçok şeyi tam yapamamışken büyümeye başlayarak başlıbaşına bir şehir haline gelmiş olan Ayvalık’ın dibinde olmasına rağmen, kendini -şimdilik ve kısmen de olsa- koruyabilmiş olması.

Cunda Adası Böyle Kalsın

Çevrecilik ve yapılaşma konusunda bilgelik taslamak istemiyorum ama Cunda Adası en azından “bu kadar kalsın” istiyorum.

Daha başka çivi bile çakılmasın. Hatta, artık yol da yapmayın, elektrik de vermeyin, imara da yeni yerler açmayın. Cunda olduğu gibi kalsın. Büyümesin! Bebekliğini sevemedik, çocukluğunu kaçırdık, gençliğini belki o yaşayamadı ama bırakın olgunlaşmışken böyle kalsın.

cunda adası

Çünkü Cunda Adası gerçekten farklı bir yer. Cunda bir Bodrum değil, bir Çeşme hiç değil. Hatta yanıbaşındaki Ayvalık’a bile hiç benzemiyor. Cunda başka, bambaşka bir yer. Bozulmaya uğraşılmasına rağmen hala “başka” kalabilen bir yer.

Cunda hakkında internet dünyası başta olmak üzere birçok yerde çok fazla sayıda bilgi, resim ve yorum bulabilirsiniz. Ben de buna benzer yorumlar yapıp, tanıtmak istediğim güzelliklerden bahsedip, iyi hizmet veren, memnun olarak ayrıldığım bazı işletmelerden de bahsedeceğim. Ama burada benim sizlere anlatmak istediğim kısa ve bir kaç küçük nokta var.

cunda adası gezisi

Cunda Şaşırtabilir!

Eğer Cunda’ya daha önce gelmediyseniz ve çok fazla sayıda yer geziyor, güncel ve trend olmuş bölgelerde zaman geçiriyorsanız burada sizi şaşırtacak birçok şey var.

Öncelikle bu adada kalabileceğiniz çok güzel, şirin, keyifli konaklama alternatifleriniz bulunuyor. “Ne var canım!..Bu heryerde var!”  dediğinizi duyar gibi olduğumdan hemen eklemek gereği duyuyorum. Evet en az o dediğiniz her yerde olanlar kadar kaliteli olan Cunda konaklamaları, dekorasyon ve işletme taktikleri ile aklınızı karıştırıp cebinizi anlamsız bir fiyatlandırma ile boşaltmıyor. Cunda Adasının küçük ve butik otelleri aklı başında fiyatlandırmalarla nefis hizmet veriyorlar.

Evet burası da turizm açısından sezonu kısa olan bir bölge ve aslında çok da ucuz değil. Hatta son zamanlarda Alaçatı başta olmak üzere, son dönemlerin popüler tatil noktalarına özenmiş duraklar burada da bulunuyor. Ancak bir çok yerde, benim kendi açımdan en önemli kriterim olan  “aldığım hizmet ve ödediğim fiyat orantısı”nı mantığınıza oturtuyor. (Unutmayın, bu kriterin en önemli noktası “ilgili orantıyı satın alanın kurmasıdır”.)

Cunda’da merkeze gittiğinizde bir restoranın önüne araçla yanaşma ve aracı valelere yüzlerce liralara teslim etmenize gerek yok. Çünkü araçların belirli saatlerde giremediği merkezin hemen girişinde bulunan otoparkların sabit bir fiyatı var. Herkes için aynı! Ne kadar harika bir uygulama. Şekil yapma(!) şansınızı elinizden alıyorlar!

cunda adası gezi rehberi

Türkiye’nin bir çok turistik tatil yöresinde -hele ki yerli turistin daha fazla ilgi gösterdiği yerlerde- bulunduğu gibi Cunda’nın da küçük bir çarşısı var. Bu küçücük çarşıda öylesine mütevazi fiyatlarla, öylesine keyifli ve güzel hediyelik eşyalar, elişleri ve süs eşyaları alma şansınız var ki, bazı fiyatları duyduğunuzda kulaklarınıza inanamıyorsunuz.

cunda adası ayvalik

Benim gibi çok gezenlerdenseniz, karşılaştırma yaparak bir önceki gittiğiniz yerde bulunan çarşılardan yaptığınız alışverişlerle kıyaslayabilir ve bana hak verebilirsiniz. Bunun yanında esnafın inanılmaz şirinlikteki tezgah ve dükkanlarına gösterdikleri ilgi ve heyecan ise beni bile motive etti. Herkes sıcakkanlı, alışveriş yapsan da yapmasan da herkes hoş sohbet. Önüne gelen bir şeyler ikram ediyor.

Cunda Adası birçok defa daha bıkmadan uğranabilecek harika bir yöre.

Booking.com

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..