Datça Akdeniz ve Ege sahillerini gezerken mutlaka uğranması gereken cennet köşelerden biri. Datça’da gezilecek yerler listesinde bulunan noktalardan biri de burada bulunan yalnız bir fener! Bir deniz feneri. Bulunduğu yarımadanın ismini alan “Deveboynu Feneri”.

Datça’da gezilecek yerler

Yıllarca denizcilere göz kırpan bu deniz fenerinin bulunduğu yarımadada antik “Knidos” kenti de yer alıyor. Sostratos’un da yaşadığı bu antik kentin, Karia’ya bağlı ve bilim ile ticaretin çok gelişmiş dönemin en önemli kentlerinden biri olduğu bilinir.

Şimdi aranızda “Sostratos’da kim?” diye merak edenler olabilir. Sostratos, dünyanın yedi harikasından biri olarak gösterilen “İskenderiye Feneri”nin de mimarı olan Knidos’lu bir sanatçıdır. Yani tam da buralıdır!

Coğrafi olarak sol tarafı Akdeniz, sağ tarafı Ege denizi sayılan Deveboynu Feneri’nin yolunda giderken hem kendinizi rüzgarlara veriyor, hemde tarih içerisindeki hikayelere dalıyorsunuz.

Datça'da gezilecek yerler

Kimbilir belkide Sostratos başta olmak üzere birçok Knidoslu’da bastığınız yerlere basmış ve onlarda bu tepeden hem Akdeniz’e hemde Ege’ye bakmışlardır.

Datça’ya geldiğinizde çevrede gezilecek yerlerden biri olan Deveboynu Fenerini görebilirsiniz.

BİR YORUM BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..