Datça Akdeniz ve Ege sahillerini gezerken mutlaka uğranması gereken cennet köşelerden biri. Datça’da gezilecek yerler listesinde bulunan noktalardan biri de burada bulunan yalnız bir fener! Bir deniz feneri. Bulunduğu yarımadanın ismini alan “Deveboynu Feneri”.

Datça’da gezilecek yerler

Yıllarca denizcilere göz kırpan bu deniz fenerinin bulunduğu yarımadada antik “Knidos” kenti de yer alıyor. Sostratos’un da yaşadığı bu antik kentin, Karia’ya bağlı ve bilim ile ticaretin çok gelişmiş dönemin en önemli kentlerinden biri olduğu bilinir.

Şimdi aranızda “Sostratos’da kim?” diye merak edenler olabilir. Sostratos, dünyanın yedi harikasından biri olarak gösterilen “İskenderiye Feneri”nin de mimarı olan Knidos’lu bir sanatçıdır. Yani tam da buralıdır!

Coğrafi olarak sol tarafı Akdeniz, sağ tarafı Ege denizi sayılan Deveboynu Feneri’nin yolunda giderken hem kendinizi rüzgarlara veriyor, hemde tarih içerisindeki hikayelere dalıyorsunuz.

Datça'da gezilecek yerler

Kimbilir belkide Sostratos başta olmak üzere birçok Knidoslu’da bastığınız yerlere basmış ve onlarda bu tepeden hem Akdeniz’e hemde Ege’ye bakmışlardır.

Datça’ya geldiğinizde çevrede gezilecek yerlerden biri olan Deveboynu Fenerini görebilirsiniz.

Booking.com
Önceki İçerikGezgin Hayalleri: Gezi Fotoğrafları Sadece Bakmak İçin Değildir
Sonraki İçerikErikli: İstanbul’da Denize Girilecek Yerler Nefis Kumsallar
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz