PAYLAŞ

Mevsimin de uygunluğu ile doğa yürüyüşü trekking başta olmak üzere bir çok doğa etkinliği özellike hafta sonları planları arasında yer alıyor. Doğa da olmak her ne kadar büyük bir keyif veriyorsa da belirli kurallara uymadan büyük tehlikeler içerebiliyor.

Doğada keyfili bir vakit geçirmek için özellikle alınması gereken önleyici tedbirlere harfiyen uymak başınıza gelecek tehlikeleri minimuma indirmeye yardımcı olacaktır. Kimi zaman hayati derecede sıkıntılar yaşatabilecek olan küçük detayları aklınızda tutmanıza yardımcı olacak bir liste hazırladım.

Unutmayın doğanın şakası yoktur ve kuralları daima o belirler!

Doğa Yürüyüşü ve Diğer Aktiviteler Sırasında Akıldan Çıkarılmaması Gereken Öneriler

1 – Doğada olmanın ilk kurallarından biri “Her şeyi biliyorum” dememektir. Yaşamın her aşamasında olduğu gibi daima öğrenilecek şeyler vardır. Doğa yürüyüşü veya kampçılık ile ilgileniyorsanız mutlaka konuyla ilgili kulüp ve/veya derneklerin düzenlediği eğitimlere katılın.

2 – Doğada asla tek başınıza bir etkinlik gerçekleştirmeyin. Modern kent hayatında büyük sorun olmayacak bir ayak burkulması ile bile günlerce doğada yalnız başınıza kalabileceğinizi unutmayın. Özellikle grup halinde olun.

doğa yürüyüşü

3 – Beraber gittiğiniz grupta mutlaka bölgeyi bilen bir veya birkaç kişi bulunsun. Bilmediğiniz bir bölgeye rehbersiz / lidersiz gitmeyin. Daha önce beraber bir doğa etkinliğine katılmadığınız kişilerle ciddi programlar planlamayın. Plansız bir rotada doğa yürüyüşü yapmayın. yürüyüş süresi rotalar, ekipmanın yeterliliği ve uygunluğu konularına azami dikkat gösterin.

4 – Doğayla asla ama asla yarışa girmeyin. Mücadele etmeyin. Dağcılıkta ve doğa sporlarının tümünde aşılan zorluk derecelerinin doğayı sınamak değil, kendi sınırlarımızla mücadele etmek olduğunu unutmayın.

6 – Hangi mevsim olduğuna bakılmaksızın yanınızda mutlaka yedek kıyafet ve yağmurluk bulundurun. Meteorolojik bilgileri ve gideceğiniz bölgenin coğrafi özelliklerini araştırmadan yola çıkmayın.

7 – Gideceğiniz yer ile ilgili yanınızda basılı harita, gps cihazı ve mutlaka ama mutlaka pusula bulundurun. Pusula ile haritayı kullanmayı öğrenin.

8 – “En kestirme yol bildiğim yoldur” kuralı doğada asla bozulmaması gereken kurallardandır. Asla kestirme olarak tahmin ettiğiniz bir yola girmeyin.

9 – Doğaya asla zarar vermeyin. Yolu kapatan ağaç dallarını kırmayın, çalıları koparmayın. Çevrede bulunan canlılara zarar vermeyin.

10 – Kamp yerini seçerken kaya diplerini tercih etmeyin. Çadırınız üzerine düşecek taşlar olabilir. Rüzgarın yönünü mutlaka hesaplayın. Çadırın ağız kısmının rüzgarın esme yönünün tersine gelmesini sağlayın.

11 – Kamp kurduğunuz yer ormanlık bir bölge ise kesinlikle ateş yakmayın. Ateş yakmak için asla ağaç kesmeyin ve dal koparmayın. Ateşin söndüğüne emin olmadan uyumayın ve kamp yerini terk etmeyin.

12 – Kamp yapmanın en büyük sorunlarının başında bulaşık ve çöp gelir. Yanınızda deterjan götürmeyin. Granül sabun bulundurun. Az yağlı yiyecekler bulundurun. Sıcak su, kum, yosun veya toprak da bulaşıklarını temizlemenize oldukça yardımcı olacaktır.

13 – Özellikle yürüyüş veya kamp sırasında aşağı bölgelere taş yuvarlamayın. Aşağıda sizin bilmediğiniz bir rotada yürüyüş veya tırmanış etkinliği yapan birileri olabilir.

14 – Doğa yürüyüşü ve kamp bölgeleriniz popüler yerlerse çevrede bir takım teknik ekipman bulabilirsiniz. Bunları kesinlikle kullanmayın. Ya zaten işe yaramadıkları için orada bırakılmıştır ya da doğada kaldıkları sürede zarar görmüşlerdir.

15 – Hedefinize varmak üzereyseniz bile çok yorulduysanız veya hava koşullarında beklenmedik bir değişim oluyorsa hiç düşünmeden hemen vazgeçip geri dönün.

16 – Gücünüzü kullanmayı ve etkinlik süresine dağıtmayı öğrenin. Dönüşü de düşünün. Önemli kazaların çoğunun dağlardan dönüş sırasında olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Booking.com

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..