[vc_row][vc_column][td_block_big_grid category_id=”5990″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][td_block_4 category_id=”5990″ limit=”9″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Doğa Yürüyüşü Nedir?

Doğa yürüyüşleri, farklı coğrafyalarda, zorluk dereceleri birbirinden ayrı ve farklı sürelerde gerçekleştirilen aktivite yürüyüşlerine verilen isimdir.

Doğa yürüyüşü, isminden de anlaşıldığı gibi doğada ve/veya doğal güzelliklerin bulunduğu alanlarda gerçekleştiriliyor. Bu yürüyüşlerin yapıldığı yerler, gerçekleştirilen yürüyüşün türüne göre değişiklikler gösteriyor.

Doğa yürüyüşü dendiğinde hiking ve trekking terimleri karşımıza çıkıyor. Aslında bu iki terim birbirinden farklı. İngilizce’deki “trek” (yolculuk, göç etmek) kelimesinden türeyen trekking terimi yerine; hem günübirlik doğa yürüyüşünü (hiking) hem de uzun doğa yürüyüşünü (trekking) kapsayan doğa yürüyüşü terimi kullanılabilir.

Günübirlik doğa yürüşleri ve uzun doğa yürüyüşleri, birbirlerinden yürüyüşün gerçekleştirildiği süre, zorluğu ve kullanılan malzemeler olarak ayrılıyor.

Günübirlik Doğa Yürüyüşü ( Hiking )

Günübirlik doğa yürüyüşü (hiking), aynı gün içerisinde tamamlanan ve belirli rotaların, patikaların takip edildiği doğa yürüyüşlerine verilen isim.

Günübirlik doğa yürüyüşlerinde başlangıç ve bitiş noktası farklı olabileceği gibi, bu iki noktalar aynı da olabiliyor. Günübirlik doğa yürüyüşleri, fiziksel olarak hazır ve rota bilgisine sahip kişiler tarafından, ormanlarda, vadilerde, önceden belirlenmiş ve başlangıç ile bitiş noktası belli olan patika veya parkur rotalarında gerçekleştiriliyor.

Uzun Doğa Yürüyüşü ( Trekking )

Uzun doğa yürüyüşü (trekking), belirli bir patikası olan veya olmayan alanlarda, bir günden daha uzun süren yürüyüşlere verilen isim olarak biliniyor. Günübirlik doğa yürüyüşünün aksine uzun doğa yürüyüşü, daha çok el değmemiş doğal güzelliklerin arasında, yüksek irtifada veya dağlık bölgelerde de gerçekleştirilebiliyor. KJimi zaman kat edilen yol ise yüzlerce kilometreyi bulabiliyor. Genellikle belirli bir noktadan başlayan uzun doğa yürüyüşü farklı bir noktada da sona erer.

Uzun doğa yürüyüşleri (trekking) patikası bulunan ya da bulunmayan dağlık bölgelerde, yüksek irtifada veya yürümenin tek ulaşım seçeneği olduğu bölgelerde gerçekleştiriliyor.

Uzun doğa yürüyüşleri daha geniş ve farklı coğrafyaları kapsadığından daha ciddi bir hazırlık içeriyor. Uzun doğa yürüyüşü bir geceden uzun sürdüğünden dolayı bir kampta veya yol üzerindeki çeşitli konaklama noktalarında gecelemeyi gerektiriyor. Etapların ve coğrafyaların zorluğu ile yürüyüşün zorluğu da değişiyor. Bununla birlikte uzun doğa yürüyüşü farklı ekipman, malzeme, donanım ve beceriler gerektiriyor. Bu aktivitenin gerçekleştirilmesinde motivasyon, organize olmak, temel kampçılık, coğrafya ve tırmanış bilgileri bu maceralara atılacak kişiler tarafından sahip olunması gereken beceri ve bilgiler arasında yer alıyor.

Uzun doğa yürüyüşleri, deneyimli kişiler tarafından tek başına gerçekleştirilebileceği gibi gerekli fiziksel kondisyonu ve donanımı sağlayan ekipler, topluluklar tarafından bir rehber veya grup eşliğinde gerçekleştirilebilir.

Doğa Yürüyüşleri Ne Zaman Yapılmalı? 

Her doğa yürüyüşü rotası, bulunduğu coğrafyaya bağlı olarak en uygun sezon veya sezonları içeriyor. Sıcak iklimlerde bu sezon genellikle ilkbahar ve sonbahar ayları olarak belirleniyor. Bu mevsimlerde hava daha serin ve nem de daha az olduğu için doğa yürüyüşü için uygun bir ortam sağlanıyor. Bu mevsimlerin bir diğer artısı da, doğa yürüyüşü rotalarının en güzel ve rengarenk doğa manzaralarıyla süslendiği zamanlara denk gelmiş olması. Yaz aylarında yürümeyi tercih edenlerin ise güneşten zarar görmemek için yürüyüşlerini kısa aralıklara bölmeleri ve öğle saatlerinde yürümemeleri öneriliyor. Bu noktada, yürüyüş yapılacak bölgenin çok yağış aldığı ayları öğrenmek faydalıdır. Bir diğer önemli nokta ise yürüyüşü planlama aşamasında hava durumunun kontrol edilmesi ve ekipman hazırlığının da bu şartlara ona göre yapılmasıdır.

Doğa Yürüyüşleri İhtiyaçları?

Doğada yapılan pek çok aktivitede olduğu gibi doğa yürüyüşleri de kimi temel deneyim ve becerileri gerektiriyor. Bu deneyim ve becerilerin, seçilen doğa yürüyüşü rotasının gerektirdiği fiziksel ve mental yeterlilikler ile örtüşmesi önemli noktalardan biri. Bu noktada, doğa yürüyüşü yapmak isteyen kişilerin kendilerini kısa mesafeli doğa yürüyüşleriyle test etmeleri ve seviyelerinin farkına varmaları önemlidir. Gerçekleştirilen doğa yürüyüşünün zorluğuna ve süresine göre değişebilmekle birlikte, kampçılık, yön bulma, doğru ekipman seçimi, kamp malzemeleri ile birlikte uzun mesafeler yürüyebilme, farklı hava şartlarına uyum sağlayabilme ve doğada ilk yardım bilgisi ve deneyimleri doğa yürüyüşü için dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”20247″ img_size=”694×694″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_3d”][/vc_column][/vc_row]