“Normalleşme” diye tanımlanan yeni dönem, aslında pandemi sürecinin devam etmesine rağmen hayatın alınan önlemlerle devam etmesini ifade eden bir tanımlama. Günlük yaşamın ihtiyaçlarını sürdürürken, yaz sezonunun kendini hissettirmesiyle birlikte tatil konusu da planlamalar arasında yer almaya başladı. Ancak burada herkesin aklında olan sadece “tatil değil! Tatil planlarının içerdiği güvenlik konusu. Yani “Güvenli Tatil“.

Güvenli tatil yapmak isteyen ve kalabalığa karışmadan sadece aileleri ya da güvendikleri arkadaşlarıyla bir arada olmayı tercih edenler için öneri üzerine öneriler yayınlanıyor. Yurt içi tatilleri içerisinde yer alan güvenli tatil seçeneklerinde “mavi yolculuk” da önemli bir tatil alternatifi olarak göze çarpıyor.

Bu seçeneği programlarına alan acentalar arasında bulunan Setur, mavi yolculuk turları sırasında alınan koronavirüs önlemlerini ve hijyen standartlarını şu şekilde belirledi.

En Güvenli Tatil Mavi Yolculuk

En Güvenli Tatil Mavi Yolculuk mu?

Buna göre; teknelerdeki personellerin sağlık durumları, tekneleri sağlayan yachting firması tarafından takip edilecek ve tüm tekne personeline düzenli olarak Covid-19 testleri yaptırılarak sağlık güvenliği sağlanacak. Ayrıca hizmet aldığı firmanın üyesi olduğu Türk Yat Acenteleri Birliği Derneği (TYBA)’nin aldığı ortak kararla tüm yatlarda her misafir değişiminde zorunlu hale getirilen dezenfekte ve hijyen işlemleri uygulanacak.

Mavi Yolculuk Turları Koronavirüs Tedbirleri

1- Teknelerin düzenli dezenfeksiyonu yapılıp, her tur değişimi öncesinde tam dezenfeksiyon sağlanıyor. Bu işlemlerin belgelendirilmesi, Seyir İzin Belgesi alınması esnasında liman başkanlığınca kontrol ediliyor.

2- Mürettebat tarafından maske, eldiven vb. kişisel koruyucu ekipman kullanılıyor. (Birlikte seyahat eden, birlikte konaklayan ve aynı aileden olan kişilerde aranmaz.)

3- Yat ortak kullanım alanında el dezenfektanı bulunduruluyor.

Güvenli Tatil

4- Tekne girişlerinde, misafirler temassız ateş ölçümü uygulamaları ve el dezenfeksiyon imkanı ile karşılanıyor. Talep edilmesi halinde misafirlere verilmek üzere, maske ve eldiven gibi kişisel koruyucu ekipman bulunduruluyor. Personele tur öncesinde ve gerekli hallerde ateş ölçümü yapılıyor.

5- İşletmeler tarafından, yatçı, misafir ve müşterilerden son 14 gün içerisinde bulunduğu yerlerin, varsa kronik rahatsızlıkları, COVID-19 geçirip geçirmediklerine ilişkin bilgilendirme isteniliyor ve kayıtları muhafaza ediliyor.

6- Tur başladıktan sonra tur süresince yatlara, diğer teknelerden ve karadan misafir kabul edilmiyor.

7- Hastalık belirtileri gösteren müşteri ve personele uygulanacak işlemler Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı COVID-19 rehberine göre yürütülüyor. Süreç şu şekilde işliyor; “Konaklamalı deniz turizmi araçları için; hastalık şüphesi gösteren misafir veya personel belirlenmesi halinde, yetkililere haber verilir, sağlık kuruluşu tarafından hasta devir alınıncaya kadar izole edilir, hizmetleri güvenlik tedbiri alınmış personelce sağlanır, COVID-19 teşhisi konmuş ise hizmetin sona ermesinden sonra kişinin temas ettiği bütün alanlar standartlara uygun malzeme ile dezenfekte edilir ve havalandırılması sağlanır. Tekneler tamamen dezenfekte edilmeden yeni sefere çıkarılmaz.”

8- Tekne girişinde veya dış cephesinde ve misafir ile personelin kolayca görebileceği genel kullanım alanlarında, uygulanan ve uyulması gereken COVID-19 tedbirleri ve kurallarına ilişkin yazılı ve görsel bilgilendirme panoları düzenleniyor.

Güvenli Tatil Mavi Yolculuk

 

9- Yeme içme hizmetleri mümkünse kapalı paketli olarak hijyen koşulları çerçevesinde servis ediliyor. Bu duruma servis malzemeleri (çatal, kaşık, bıçak, tabak, bardak vs.) çevreye en az zarar verecek şekilde üretilmiş tek kullanımlık ürünler kullanılarak yapılıyor, tur sonunda bunların geri dönüşüm atık ünitelerine boşaltılması sağlanıyor. Tek kullanımlık ürünlerin kullanılmaması durumunda, servis malzemeleri bulaşık makinasında yıkanıyor. Mutfak dışında aracın başka bir bölümünde mangal vb. yemek pişirme alanı oluşturulmuyor.

10- İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bilim Kurulu ve kamu kurum ve kuruluşlarının uygun göreceği diğer tedbirler alınıyor.

Seyahat acentalarının kültür turları kapsamında düzenlediği mavi yolculuk turları seçenekleri, bu süreçte tatil özlemini gidermek isteyenleri bekliyor.

Setur, kabin sayıları 3 ile 10 arasında değişen farklı boyutlardaki yat ve tekne turlarında, tüm kabinleri kapatmak koşuluyla sadece ailelerin ya da arkadaş gruplarının bir arada olduğu 7 gece – 8 gün süren özel seyahat deneyimleri de sunuyor.

Booking.com
Önceki İçerikKorona Sonrası Macerasever Dönemi Başlıyor
Sonraki İçerikBundle Yenilendi! Haberden Daha Fazlası Bundle 3.0
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz