Ana Sayfa Ülkeler Avrupa En Güzel Şehirler: Avrupa’da Kışın Görülmesi Gereken 5 Büyüleyici Şehir

En Güzel Şehirler: Avrupa’da Kışın Görülmesi Gereken 5 Büyüleyici Şehir

0

Yazın şehirlerini dolaşıp keyifle kırsallarında yol aldığım Avrupa’nın çeşitli kentleri, kış aylarında karlarla kaplandıklarında muhteşem yerler haline dönüyorlar. Hele ki Avrupa’da bir yılbaşı tatili veya sömestre geçirmek istiyorsanız bu manzaraların olduğu şehirleri bir gözden geçirin derim. En güzel şehirler Avrupa’da kışın görülecek 5 muhteşem yer ziyaretçilerini bekliyor.

Kış tatilleri genelde pahalı tatiller olarak görülüyor. Ancak kış tatili yaparken de tasarruf yapabilirsiniz. İpuçlarının olduğu yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Kışı güzel hale getiren, kartpostallara sığdıran ve hayallere daldıran şeylerin başında kar yağışı geliyor. Bembeyaz karlarla örtülü yerlerin her biri bir kartpostal olup çıkıyor. Hani ilkokulda mevsimler anlatılırken hayallerimize yerleşen o güzel kış görüntüleri vardır ya! İşte onlar pek de hayal sayılmazlar aslında.

Avrupa’nın, kış mevsimlerinde çok soğuk olduğundan gezmesi ve dolaşması pek zor olan coğrafyasından içleri ısıtacak ve bambaşka diyarlara götürecek, “Avrupa’da Kışın Görülecek 5 Muhteşem Yer” den bahsetmek istiyorum.

Hazırsak, sayfayı aşağı doğru kaydırmaya devam edin!

En Güzel Şehirler

1- Hallstatt – Avusturya

Hemen yanıbaşında bulunan Hallstatter gölünün ismini alan muhteşem köy Hallstatt, Avusturya‘nın tanıtımında en çok kullanılan ve Avusturya’da gezilecek yerler listenin başında geldiği gibi ziyaret edenlerin en çok çektiği ve paylaştığı fotoğrafların da ana mekanı olarak bilinen en güzel şehirler arasında.

Dünyanın en eski tuz madenlerinden birine de ev sahipliği yapan bu yerleşim yeri günümüzde, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

Hallstatt öylesine güzel bir yer ki; Çin, buranın bir kopyasını inşa ederek, buradaki ortamı kendi topraklarına taşımış. Bildiğiniz çakmasını yapmış yani!

Güzelliği dillere destan bu köyün hemen yanında, muhteşem kış manzarasını seyredip aynı zamanda da kayak yapabileceğiniz bir kayak merkezi yer alıyor.

2- Brugge – Belçika

Brugge’de aynı Hallstatt gibi her mevsim Avrupa’nın en güzel şehirler listesinin daimi üyelerinden biri. Buraya ne zaman gelsem etkilenip sanki ilk defa geliyormuş gibi oluyorum. Kış aylarında her ne kadar buz gibi bir havaya da sahip olsa, büyüleyici görüntüler sunan masal gibi bir kent Brugge.

Kanalları, sokakları ve karakteristik evleri ile Brugge, beyaz örtüyle kaplandığında eşsiz bir yer haline geliyor. Çeşit çeşit biraları, ünlü çikolata dükkanları ve eğer Noel döneminde geldiyseniz kurulu bulunan pazarlarda satılan sıcak şaraplarını yudumlarken manzaranın tadını çıkarmak çok kolay bu şehirde.

II. Dünya Savaşından bombalanmadan kurtulmasıyla ortaçağdan kalan mimarisini koruyabilmiş ender güzelliklerden olan Brugge, Belçika’nın günümüzde en gözde noktalarından.

Brugge’u kış aylarında ziyaret etmenin güzelliklerinden biri de, yoğun turist alan bu bölgenin daha tenha dönemlerini yakalamaya çok daha müsait olması.

3- Neuschwanstein Şatosu – Almanya

Hani az önce masallardan bahsettik ya! İşte o masalların içinde yer alan prens ve prensesin şatosuna gidiyoruz bu defa. Bavyera’nın olağanüstü doğasında bulunan Neuschwanstein Şatosuna!

Neuschwanstein kalesi veya şatosunun adeta ressamların elinden çıkan bir tablo gibi olmasının bir de nedeni var. Çünkü Bavyera Kralı II. Ludwig, şatonun planını sarayın ressamına çizdirmiş. Ressam Christian Jank’da bu muhteşem eseri tasarlamış.

Harika bir atmosferde yapacağınız kaleye yolculuk sırasında kendinizi masal kitaplarının sayfalarına sızmış hissedebilirsiniz. Özel bir şey yapmak isterseniz, kış döneminde atların çektiği faytonlarda sıcak birşeyler yudumlarken battaniyelerinizi üzerinize çekip romantik bir çevre turu da yapabilirsiniz.

Walt Disney’in “Uyuyan Güzel” öyküsüne ve Disney logosuna da ilham olan, Disneyland’daki şatoların gerçeği Neuschwanstein şatosu, karlar altında bambaşka görünüyor..

4- Lapland – Finlandiya

Benim için dünyanın en keyifli noktalarından olan ve kış mevsimlerinin en güzel yaşandığı yerlerden biri de, Lapland bölgesi.

Laponya diye de bilinen, Finlandiya’nın kuzeyinde bulunan ve dünyada soğuğu sevebileceğiniz yegane yerlerden biri olan Lapland ve bembeyaz diyarlar adeta birbiriyle özdeşleşmişler.

Yerel halk Samilerin vatanı Lapland’da Ren geyikleri, Husky köpeklerinin çektiği kızaklar, kimileri turistik de olsa iglolar ve soğuk yaşama ait her tür detay bolca bulunuyor.

Kış aylarının neredeyse tamamında kendinizi bir büyülü diyara attığınızı düşünebilirsiniz. Noel dönemlerine denk geldiğinizde beyaz karlar üzerinde karların çektiği bir kızakta kırmızı elbiseleriyle Noel Baba’yı bile görebilirsiniz belki!

Bu arada Lapland‘ın diğer kışın görülmesi gereken yerlerden önemli bir farkının da, listede bulunan şehirlerin hepsinden daha soğuk olduğunu akıllardan çıkarmamak gerek.

5- Cotswolds – İngiltere

Cotswolds, İngiltere’de bulunan ve aslında geniş bir alanı kaplayan bir bölge. Bu bölgede kış mevsimi dışında yemyeşil alanlarda birbirinden güzel doğal güzellikler ve çiçek tarlaları ile, koyunlar başta olmak üzere birçok hayvanın gezdiği otlandığı çayırları görebilir ve hayran kalabilirsiniz.

Ancak heryerde olan kural burada da değişmiyor. Diğer mevsimlerde güzel olan yerler, kış mevsiminin getirdiği bembeyaz karlarla kaplandığında ortaya daha da etkileyici bir görüntüyle çıkıveriyor.

Cotswolds bölgesinin kasaba ve köylerinde ortaçağdan kalma evlerin şimdiki hallerine hayran kalacağınıza eminim. Karlarla kaplanan, süslü pencerelere sahip ve bacalarından dumanlar tüten küçük ve olabildiğince şirin evlerle dolu sokaklarda gezinmek ve onları fotoğraflamak harika bir duygu.

İnsanın bu evlerden birinde yaşayası geliyor. İngiltere’nin kalburüstü kesiminin uzun zamandır bu bölgeye yerleştiği biliniyor. Ayrıca bunun üzerine eklenen turistik ilgi nedeniyle de fiyatlar almış başını gidiyor. Ama Cotswolds herşeye rağmen özellikle kış aylarında da görülmesi gereken güzelliklerden.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version