Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Seyahat Rehberi

En Ünlü Köprüler: Dünyanın En Ünlü 6 Tarihi Köprüsü Şehirleri Birleştiriyor

Özellikle Avrupa kentlerinin ortak bir özelliği var. Şehirlerin ortalarından geçen nehirlerin üzerlerine inşa ettikleri ve görsel zenginliklerinden taviz vermeden süsledikleri köprüleri! En Ünlü Köprüler şehirleri birleştirmeye devam ediyor.

En Ünlü Köprüler

Su kaynaklarına yakın olması için nehirlerin kenarlarına kurulu Avrupa’nın gözde şehirleri, kent silüetlerinin de bir parçası olan bu simge köprülerle bugün tarihi, turistik ve tanıtım değerleriyle paha biçilmez birer mirasa sahip.

1- Kule Köprüsü – Londra, İngiltere

İngiltere’nin başkenti Londra’nın simgelerinde olan ve en ünlü köprüler arasında yer alan İngiltere’nin en önemli tarihi değerlerinden, Viktoryen tarzda inşa edilmiş Kule Köprüsü (Kule Köprü) ismini sahip olduğu iki muazzam yapıdaki kuleden alıyor.

En Ünlü Köprüler Londra

Londra‘yı ikiye bölen Thames Nehri üzerindeki köprünün tamamlanması sekiz yıl sürmüş. 1894 yılında açılan köprünün yakınlarında bulunan Londra Köprüsü‘nün, ulaşımı kolaylaştırması ve daha modern olmasına rağmen Kule Köprüsü’nün ünvanını silememesinin nedeni, 120 yaşını çoktan geride bırakmış olan Kule Köprüsü’nün ihtişamına bağlanıyor.

Londra’nın simgelerinden Kule Köprüsü‘nün yapıldığı dönemdeki teknolojik imkanlar düşünüldüğünde oldukça gelişmiş bir eser ortaya çıkarıldığı farkediliyor. Köprünün dar geçişler ile birbirine bağlanan kuleleri enfes bir Londra manzarası sunarken aynı zamanda  sergi salonu olarak da kullanılıyor. Kuleler içinden asansör ile yukarıya çıkış yapılabiliyor. Alt yol ise araç geçişi için planlanmış.

En Ünlü Köprüler Tower Bridge

Londra Kule Köprüsü’nün bugün sarımtırak olan rengi 1977 yılında Kraliçe Elizabeth’in Gümüş Yıldönümü kutlamalarında Birleşik Krallık bayrağı renkleri olan kırmızı, mavi ve beyaza boyanması köprünün en ünlü hikayelerinden biri.

2- Zincirli Köprü – Budapeşte, Macaristan

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak kabul edilen ve “Romantik” ünvanı verilen kentlerden biri olan Macaristan‘ın başkentinin iki yakasını oluşturan Buda ve Peşte’yi birbirine bağlayan Zincirli Köprü (Zincir Köprü) aynı zamanda üzerindeki aslan heykellerinden dolayı zaman zaman “aslanlı Köprü” olarak da isimlendiriliyor.

En Ünlü Köprüler Budapeşte

Özellikleri geceleri ışıklandırmasının da etkisiyle hayranlık uyandıran en ünlü köprüler arasındaki Chain Bridge‘ın inşasına Kont Szechenyi önayak olmuş. Budapeşte halkı bu nedenle, 1849 yılında yapımı sona eren köprüyü “Szechenyi Lanchid” olarak da anıyor.

1836 yılında köprünün inşaası için karar verildikten sonra, daha önce Londra’da Thames Nehri üzerinde iki köprünün yapımını gerçekleştiren William Tierney Clark ve Adam Clark ile anlaşılmış.

Tuna Nehri üzerinde bulunan 8 köprünün en görkemli ve zarifi olan Zincirli Köprü, Buda bölgesine bağlanması için kazılan 350 metrelik tünelin bitmesi ile 1857 yılında tam kapasite ile kullanılmaya başlanmış.

En Ünlü Köprüler Chain Bridge

Buda ve Peşte’yi birbirine bağlayan köprünün konumu da bir harika. Budapeşte’nin en çok ilgi gören yapılarından olan Parlamento Binası, köprünün Peşte ayağına çok yakın.

Günümüzde Macar özgürlüğünün de simgesi olarak görülen Zincirli Köprü bu ünvanını, 1989 yılında gerçekleştirilen özgürlük ve bağımsızlık eylemi yapan bir grup insanın bu köprü üzerinde yaptığı gösterilere borçlu.

3- Ponte Vecchio – Floransa, İtalya

İngiltere ve Macaristan’da bulunan köprülerden farklı olarak İtalya’nın sanat dolu kenti küçük Floransa‘nın en ünlü noktalarından biri olan Ponte Vecchio, görkem ve ihtişam taşımasa da kentin en fazla turist çeken noktalarından biri.

Ponte Vecchio veya “Eski Köprü”, üzerindeki kalabalıklara, üzerinize doğru konuşan satıcılara, bitmeyen gürültüsüne ve bitmek tükenmek bilmeyen enerjileri ile resim çekmeye çalışan turistlere rağmen, Floransa’yı kapsayan İtalya gezilerinin en çekici noktalarından biri!

En Ünlü Köprüler Floransa

Arno Nehri üzerinde bulunan en eski köprü olan Ponte Vecchio, 1343 yılında yapılmış. O tarihten önce burada bulunan köprüyü yıkan mimar Taddeo Gaddi, eski köprü yerine şimdiki köprünün yapımını gerçekleştirmiş. 12. yüzyıldan beri açık olan köprünün aralıksız hizmet vermesi, kimi anlarda ziyaretçileri de bir zaman yolculuğuna çıkarıyor.

Köprünün üzerinde bugün turistik hediyelik eşyalar satan dükkanlar, kuyumcular bulunuyor. Ancak bu dükkanların neredeyse tamamı eski dönemlerde kasaplara aitmiş. Bir mezbaha görünümündeki köprünün üzerinden kesilen hayvanların kanları ve çöpleri nehire akıyormuş.

En Ünlü Köprüler Ponte Vecchio

Köprünün, Floransa’nın sanat galerisi olan ve şehrin bir zamanlar hakimi olan Medici ailesinin Uffizi Galerisi’ne giden bir bağlantısı var. Vasari Koridori olarak bilinen bu yol sayesinde, Medici’ler ve sanatçılar halka karışmadan galeriye gidebiliyorlarmış. Aslına bakarsanız yüksek bir koridor olarak tanımlanabilecek olan bu yol, akıllıca da gizlenmiş bir şekilde yapılmış. Yaklaşık 1 kilometre boyunca nehir kıyısından şehrin içine kadar uzanıyor.

4- Alexandre III Köprüsü – Paris, Fransa

Fransa‘nın ve belki de dünyanın en karizmatik kentlerinden biri olan Paris‘in içerisinden akıp giden Seine Nehri üzerinde bulunan en güzel köprü olarak nitelendirilen Alexandre III Köprüsü adeta bir sanat eseri.

En Ünlü Köprüler Paris

Champs-Elysees Caddesi ile Napolyon’un mezarını da barındıran Les Invalides ve Eiffel Kulesi bölgelerini birbirine bağlayan köprülerin arasında bir sanat eseri olan Alexandre III Köprüsü, üzerindeki heykellerle bunu sonuna kadar hakediyor.

Fransız – Rus ittifakına ithafen yapılan köprünün inşaasındaki ilk taşı, Rus Çarı Alexandre III.’ün oğlu Nicholas II koymuş.

Dünyanın En Ünlü 6 Tarihi Köprüsü Alexandre III

Köprünün en önemli özelliklerinden biri, bulunduğu bölgenin Paris‘in simgelerini barındırması nedeniyle hiçbir kısmının bu sembolleri gölgede bırakmayacak ve görünümlerini engellemeyecek şekilde planlanması. Bu nedenle köprü sadece 6 metre yüksekliğinde inşa edilmiş.

Fransız – Rus ittifakını simgeleyen köprünün bir tarafındaki heykeller Rus silahlarını taşırken diğer taraftakiler Fransız silahlarını taşıyarak bu ittifakı ölümsüzleştirmişler.

5- Charles Köprüsü – Prag, Çekya

Romantik başkent ünvanını korumak için adeta Avrupa’nın diğer benzer özelliklerini taşıyan şehirleri ile rekabet içinde olan Prag‘ın en önemli simgelerinden biri ola Charles Köprüsü ismini Kral IV. Charles’dan alıyor.

En Ünlü Köprüler Prag

Prag kentinin ortasından geçen Vlatava Nehri üzerinde bulunan eski köprünün 1342 yılında gerçekleşen seller ile yıkılmasıyla bu köprü yapılmış.

Karl Köprüsü, günümüzde dünyanın en önemli gotik yapılarından biri olarak kabul ediliyor. Üzerinde bulunan barok tarzdaki heykellerin bazılarının 1700’lü yıllara dayanan geçmişleri bulunmasına rağmen orijinalleri müzede bulunuyor. Köprü üzerindeki heykeller başarılı birer kopya sadece.

En Ünlü Köprüler Charles Bridge

Prag gezisi sırasında olmazsa olmaz gezi noktalarından biri olan Charles Köprüsü hakkındaki esrarengiz detayları içeren yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

6- Mostar Köprüsü – Mostar, Bosna Hersek

Mostar Köprüsü hakkında birçok şey bilmemize rağmen akıllarımızda kalan olay maalesef en acı olanı.

Dünyanın En Ünlü 6 Tarihi Köprüsü Bosna

Bosna Hersek kadar Türk tarihi için de büyük önem taşıyan bir yere sahip olan Mostar Köprüsü, Neretva Nehri üzerinde Bosna Savaşı sırasında Hırvat ateşiyle yıkılmadan önce Müslüman ve Hristiyan bölgeleri birbirine bağladığından hoşgörünün ve barışın simgesi olarak gösteriliyordu.

Kanuni Sultan Süleyman döneminde kendisinin isteği üzerine Mimar Sinan‘ın öğrencisi Mimar Hayrettin tarafından yapılan köprü yapıldığı tarihten o acı olaya kadar sapasağlam ayakta kalmış.

En Ünlü Köprüler Mostar Köprüsü

Mostar Köprüsü hakkında bütün detayları anlattığım Mostar yazısını buradan okumanızı tavsiye ediyorum.

En ünlü köprüler bu güzel şehirleri hikayeleriyle akan nehirlerin üzerinde birleştirmeye devam ediyorlar.

En Ünlü Köprüler

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
İlgili Yazılar
Seyahat Rehberi

Tur Satın Almadan ve Tatile Çıkmadan Önce Tatil Önerileri

Tatil ÖnerileriTatilin İyi Geçmesi İçin Püf Noktası: Kendinize Bir Söz Verin!Tatile…
Daha Fazla
Seyahat Rehberi

Şehirlerin Eski Yeni Halleri

Kentlerin Hayaletleri nedir bilir misiniz? Ya da buna neden olan şehirlerin eski yeni…
Daha Fazla
Seyahat Rehberi

Bayramda Nereye Gidilmez?

Bayramda Nereye Gidilmez?Bayramda Gidilmemesi Gereken 5 Yer1 Alaçatı – Çeşme2 Bodrum3 Avşa…
Daha Fazla
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir