İstanbul’a yakın ve hatta istanbul’da denize girilecek yerler arıyorsanız okumaya devam edin. Saros körfezi erikli sahili tarafına yapacağınız kısa bir erikli gezisi çok uzaklara gitmeden İstanbul’a yakın bir yerde deniz, güneş, kum üçlüsüne ulaşmış olacaksınız.

İstanbul'da denize girilecek yerler

İstanbul’da denize girilecek yerler / İstanbul’dan Erikli Sahiline

İstanbul’dan yaklaşık olarak 240-250 kilometre uzaklıkta Marmara denizinin hemen dışında Ege’nin en yakın suları bulunuyor. Erikli sahilinden bahsediyorum.

Saros körfezinde yazlıkçıların çok iyi bildiği ancak değişen şartlarla yeniden gözde olmaya aday bir deniz destinasyonu Erikli.

Erikli, Gelibolu’nun tam karşısında bulunuyor. Son yarım yüzyılda yazlıkçı imarına açılmasaymış, sanırım bugün bir Çeşme, Alaçatı veya küçük ve yakın bir Bodrum’umuz daha olurmuş. Ancak az önce de dediğim gibi bir kaç düzenleme, kontrol ve sadece akıllı ve planlı yatırımlar ile benzer bir şansı yakalaması hala mümkün.

Nefis Bir Kumsal Harika Bir Deniz

Bilerek mi planlanmış bilmiyorum ama Erikli’de harika bir kumsal ve denizin hemen kıyısında yapılaşma henüz fazla olmadığından ve yazlık evlerin arka sıralarda bulunmasından dolayı hayli keyifli açık bir alan bulunuyor. Hafta sonlarının günübirlikçilerle hareketlendirdiği Erikli, belirli dönemlerde de sakinliğiyle göz kamaştırıyor.

İstanbul'da denize girilecek yerler Erikli

Erikli ve çevresi ile Saros körfezi hakkında “denizinin kendi kendini temizlemesi” özelliğine sık sık vurgu yapılıyor ama bu ekolojik dengeye güvenip koruma algılarının ortadan kaldırılmaması gerekiyor. Çünkü akvaryum olarak tabir edilen yörenin denizinin, yer yer kirlenme kapasitesi olduğunu gözlerimle çok açık bir şekilde gördüm.

Erikli Plajına Nasıl Gidilir

Erikli’ye İstanbul’dan ulaşmak hiç zor değil. Kendi aracınızla gidiyorsanız Tekirdağ ve Keşan istikametinde yol almanız gerekiyor.

Keşan mevkiine ulaştığınızda göreceğiniz alışveriş merkezleri olan kavşaktan Çanakkale yönüne saptıktan sonra Erikli tabelasını takip ediyorsunuz. Buralarda yol keyif de vermeye başlıyor. Karşınıza çıkacak olan Mecidiye’ye sapmayıp devam ederek Erikli’ye ulaşıyorsunuz.

Ayrıca İstanbul’dan Erikli’ye otobüs ile gelmeyi tercih ederseniz önce Keşan’a gitmeniz, sonra da Keşan-erikli minibüslerini kullanmanız gerekiyor.

İstanbul'da denize girilecek yerler

Erikli’de Nerede Kalınır?

Yazlıkçı yerleşimleri ve günübirlikçi hareketleriyle bir şekilde turizmle haşır neşir olan Erikli’de bu konu belirli dönemlerde sıkıntılı görünüyor. Çünkü alternatif tesis sayısı çok az. Tesislerin birçoğu pansiyon olarak hizmet veriyor. Ayrıca dönemsel, sezonluk ev kiralama da oldukça yaygın. Konforlu konaklama seçenekleri yok. Ancak Türkiye’nin en kalabalık şehrine bu ulaşım kolaylığı ile konaklama seçeneklerinin az olması sanırım bugüne kadar Erikli’yi koruyan bir özellik olmuş.

Çevredeki çok sayıda pansiyon, az yıldızlı veya belediye denetimli yıldızsız oteller ile kamp alanları konaklama konusundaki ihtiyacınızı çözecektir. Ancak tabii ki günübirlik hareketin yoğun olduğu bu tip yerlerde rezervasyonu önceden yaptırmakta her zaman fayda var.

istanbul'da denize girilecek yerler

Bölgede çok yakın noktalarda dalış yapabilir, tekne turuna katılabilir, Edirne’yi gezebilir, pasaport ve vizeniz varsa hemen sınırdan komşuya merhaba denilebilir ve tabii ki Tekirdağ Uçmakdere’de yamaç paraşütü yapılıp mis gibi lezzetli tekirdağ köftelerinden yenebilir.

Tekirdağ Uçmakdere’de Yamaç Paraşütü deneyimimi buradan okuyabilirsiniz.

Bunun dışında deniz, güneş ve kumuyla Erikli zaten harika keyifli anlara sahip.

Not: Karayolu haritası kesanda.net sayfasından alınmıştır.

Booking.com
Önceki İçerikDatça’da Gezilecek Yerler: Knidos’lu Sostratos’un Kentinden Deveboynu Feneri
Sonraki İçerikEuroVelo Bisiklet Yolu EuroVelo isiklet Yolu Rotası Türkiye’den Geçiyor
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz