Palandöken kayak merkezi Erzurum’un son yıllarda en çekici noktalarından biri. Ama Erzurum sadece bu kadar mı? Erzurum gezisi tabii ki bu kadar değil.

Ben de Erzurum’a bir blogger organizasyonu nedeniyle bir defa daha gittim. Bizim de gidiş amacımız Palandöken kayak merkezinde birkaç güzel kış günü geçirmekti. Öyle de yaptık. Ancak Palandöken kayak merkezinin Erzurum şehir merkezine yakınlığından istifade edip hafta sonunun bir gününde Erzurum sokaklarına da daldık.

Erzurum’da hava elbette ki çok soğuk. Hatta bizim Erzurum’u gezmek için ayırdığımız gün daha bir soğuktu. Bizde giyim kuşam önlemlerimizi alıp düştük Erzurum’da gezilecek görülecek yerlerin izlerine.

erzurum gezisi

İşte Erzurum gezisinden bir kaç adım.

Erzurum Gezisi Aziziye Tabyaları

Erzurum gezisine ilk olarak kahramanlık hikayeleriyle efsaneleşmiş olan Aziziye Tabyalarına çıkarak başladık.

Hava şartlarının da getirdiği bir yalnızlığa sahip olan Aziziye tabyalarına giderken yine bir halk kahramanı olan Nene Hatun‘un heykeli yolda selamlıyor gelenleri. Tarihimizde 93 harbi olarak bilinen 1877-78 yıllarında gerçekleşen OsmanlıRus savaşının kanlı sahnelerinden biri burada yaşanıyor.

erzurum gezisi

Nene Hatun’un mezarının da bulunduğu Aziziye Tabyaları‘nın bilinen hikayesini Nene Hatun’la birlikte bir kez daha rehberimizden dinledik burada.

“1877 yılında bölge halkından olan çeteler yardımıyla Ruslar Erzurum’un Aziziye Tabyası’nı ele geçiriyorlar. Tabyayı koruyan ve yaralı kurtulan bir asker ise Aziziye Tabyası’nın Rusların eline geçtiği haberini Erzurumlulara ulaştırıyor. Halk silâhını veya silah olarak kullanabileceği balta, tırpan, kazma, kürek gibi aletlerle Tabya’ya doğru koşmaya başlıyor. Kadın-Erkek ayrımı yapmadan. İşte bu koşanları peşinden sürükleyen kundaktaki bebeğini bırakan Nene Hatun..”

erzurum gezisi

erzurum gezisi

Erzurum’a hakim bir tepedeki tabyalar kar altında terkedilmiş bir görüntü veriyor. Belki de bugüne kadar yalnız bırakılmış görüntüsünü bundan sonra da devam ettirmek istiyor gibi. Erzurum’daki tek tabya burası değil elbette. Toplam 21 tabyanın yakındaki ve Nene Hatun’dan dolayı ilgi çekici olanı burası.

Hafıza tazeleyici bu yeri Erzurum’a gittiğinizde mutlaka görmelisiniz.

erzurum gezisi

Erzurum Yaz Kış Farklı

Erzurum’un bir başka önemli noktası tabii ki “Çifte Minareli Medrese“. Ancak daha önce defalarca görme imkanım olan bu eseri, restorasyon nedeniyle kapalı olduğundan göremedik. Dışından bir göz atıp, binanın üzerinde yazan restorasyon bitim süresinin 2014 olduğunu gördüğümüz Çifte Minareli Medrese’nin onarımı sanırım bir süre daha alacak gibi.

Bu Selçuklu eserinin yanındaki ara sokağı takip edip konaklama amaçlı kullanılan bir kaç eski Erzurum evini fotoğraflayıp Anadolu coğrafyasının kalan mezar örneklerinden “Üç Kümbetler“e ulaştık.

erzurum gezisi

Emir Saltuk‘a ait olduğu sanılan birinin dışında diğerleri için çok sağlıklı bilgiler elimizde bulunmuyor. Bugüne kadar ulaşmaları bile sanki şans gibi dursa da birgün araştırmalar sonucunda çok daha sağlıklı bilgilere ulaşılabileceğini düşünüyorum. Tarih ve arkeoloji sürprizlerle doludur!

erzurum gezisi

Erzurum öylesine bir kent ki aslında Selçuklu döneminden milli mücadele yıllarına varan bir süreç de devamlı olarak ön planda yer almış. Tarihine bir göz attığımız da en sönük dönemi son 50-60 yılı gibi sanki. Cumhuriyete açılan yolda yeniden dirilişe adım atılan ve kentin ismiyle anılan “Kongre”si ise ayrı bir önem taşıyor.

erzurum gezisi

Erzurum’da bir kongre binası daha doğrusu bir müzesi bulunuyor ancak ancak asıl bina bir yangında ahşap bölümlerinden dolayı büyük hasar görmüş ve sonrasında burası tekrar düzenlenmiş. Kongre salonu, sıralar ve üzerlerinde katılan delegelerin isimlikleri zamanda bir yolculuk yaptırdığı gibi, bir hafızayı da burası canlandırıyor.

erzurum gezisi

Erzurum’un gezilecek görülecek yerleri çok fazla. Hele ki çevresinde ki şelaleler gerçekten görülmeye değer. Bu defa ki ziyaretimde gidemesem de bir zaman daha ayırmak istiyorum. Kimbilir belki de daha güzel bir hava da varırız bu topraklara.

erzurum gezisi

Şehir içinde Oltu taşından yapılan ürünlerin satıldığı Taşhan, Rüstem Paşa Bedesteni’nin ev sahipliğini yaptığı Oltucular Çarşısı‘ndan sonra biz Cag Kebap yemek üzere yola koyulduk. Yazarken tadı yine damağıma geldi! Onu da “kendimyedim.com” da okuyabilirsiniz.. Bir de Yakutiye Medresesi‘nden ayrı bahsedeceğim.

erzurum gezisi

Booking.com
Önceki İçerikPalandöken’de Kayak: En Yakın Kayak Merkezi Palandöken!
Sonraki İçerikBilecik Gezisi: Yakın Rotalar ve Kuruluşun Toprağı Söğüt
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz