Sonbahar ayları yaklaştığı zaman genel bir ev temizliği yapabilmek istiyorsanız 5 pratik öneriye göz atarak daha hızlı şekilde hareket edebilirsiniz.

1 – Planlama

Mevsim geçişlerinde yapılabilecek temizlikler söz konusu olduğu zaman en fazla kolaylık sağlayan şey ortalıkta olan ve artık kullanılmayan tüm fazlalıkların kaldırılması önemlidir. Daha sonra tüm odalarda dağınık olan alanları da toparlayabilirsiniz.

Temizlik yapabilmek için planlama aşamasına vakit kaybetmeden geçmelisiniz. İlk olarak nerelerden başlayabileceğinizi öğrendikten sonra daha rahat hareket edebilirsiniz. Salondan başlayarak ve salonda yer alan bütün rafların üzerindeki tozları ince ayrıntılarına kadar temizleyerek devam edebilirsiniz.

ev temizliği

2 – Halılar ve Koltuklar

Pencere çerçeveleri bir sonraki adımda ortaya çıkar. Çerçevelerin ardından koltukların kılıfları eğer çıkarılabiliyorsa çamaşır makinesine atabilirsiniz. Eğer çıkmayan özellikteki bir kılıf ise doğrudan silme işlemine geçerek tüm koltukların üzerini silebilirsiniz.

Süpürge makinesi sayesinde yerde olan halıları da süpürerek kaldırabilirsiniz. Daha sonra halıları profesyonel yıkamaya verebilirsiniz. Duvarlar için temiz bir su ve bez kullanabilirsiniz. Salonda bulunan lambalar ve abajurları sildikten sonra yerleri süpürerek koltukların arkasını çekebilirsiniz. Son olarak her tarafı silerek salondan çıkabilirsiniz.

3 – Mutfak ve Yatak Odası

Mutfak temizliğine geçtiyseniz doğrudan dolapların içerisini boşaltarak yağ çözücü ile silebilirsiniz. Silme işleminden sonra dolabı geri yerleştirebilirsiniz. Daha sonra sırasıyla bulaşık makinesi, fırın ve buzdolabının arka kısımlarını da temizleyebilirsiniz.

ev temizliği şirketleri

Yatak odası temizliğine toz alarak başlayabilirsiniz. Nevresim takımlarını da kaldırarak yıkayabilirsiniz. Yatağın alt kısımları silmeyi de unutmamalısınız. Yazlık giysilerinizi kaldırarak bahar aylarına uyum sağlayabilecek kıyafetlerinizi yerleştirebilirsiniz.

4 – Tuvalet ve Banyo

Tuvalet ve banyo temizliğini en dip köşelere kadar yapabilmek için fayans temizliği ile işe başlayabilirsiniz. Daha sonra duş kabinini cifleyebilir ve lekelerden arındırmaya başlayabilirsiniz.

ev temizliği armut

5 – Cam Temizliği

Sonbahar aylarında yağmurlar yağabilir. Bu sizi camlarınızı temizlemekten alıkoymamalıdır. Temizliğinizi yaparken sizleri yoran camlarınız olsa bile bu işi kış aylarında yapmanın daha zor olduğunu bilmelisiniz. Güvenilir bir ev temizliği profesyonel bulmak ile de yapılabilir.

ev temizliği için

Booking.com
Önceki İçerikAvusturya Güzeli Graz’a Gitmek İçin 6 Sebep
Sonraki İçerikTermal Otel Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz