PAYLAŞ

Yaz ayları olarak aklımıza kodladığımız ayların sonuna geliyoruz. Haziran, temmuz ve ağustos aylarının oluşturduğu yazın sona ermesiyle birlikte, her ne kadar ismi “Sonbahar” olan bir sezonda yer alsa da, eylül ayı da çeşitli alternatifler sunuyor.

Yaz aylarının yapış yapış sıcaklığı, bunaltan kalabalıklığı ve tutarsız fiyatlandırmalarından şikayetçiyseniz işte sizin için harika zamanlar başlıyor. demektir.

Deniz mevsimi ve tatil dönemlerine verdiğimiz isimle “Yaz Sezonu” okulların açılması ile de resmi olarak son bulacak. Ama yaz mevsiminin sadece isim olarak bittiği, iklimsel olarak henüz sona ermediğini aklımızdan çıkarmamak gerek.

Ülkemiz de denize girilebilecek ve eylül ayının tadının çıkarılabileceği biraz dingin, ancak fazlasıyla “tatil” hissettiren alternatif bir listeden bahsetmek istiyorum.

İşte Eylül ayında “yaz mevsimi” hala devam eden bir kaç noktada, denize girilebilecek ve tadı çıkarılabilecek en iyi yerlerden birkaçı..

Eylül’de Denize Girilebilecek 8 Yer

Kaputaş – Antalya

Akdeniz bölgesi ve deniz denildiğinde akla ilk gelen yerlerden olan Antalya’nın uzağında yer almasına rağmen yine de Antalya’ya bağlı olan Kaş yolu üzerinde uğrayabileceğiniz müthiş bir deniz keyfi noktası. Kaputaş Plajında  rengi Eylül ayında daha da güzel tonlamalar yapan tertemiz sularda tropik görüntüler dolu bir sahilde harika vakit geçirebilirsiniz.

kaputaş
Assos – Çanakkale

Assos sadece deniz değil. Ama yolunuz Assos taraflarına düştüğünde mutlaka denize girmek için birkaç saat ayırın. Dinginliği ve temizliği ile hayran kalacaksınız. Suyun soğukluğunu çok dert etmeyin çünkü yaz aylarında da yeterince soğuk. Kış aylarına girmeden emin olun iyi gelecektir.

assos yelken kamp 2
assos yelkenkamp plajı
Alacasu – Antalya

Kemer bölgesine yolunuz düştüğünde, eğer otelde fazla vakit geçirmek istemiyor ve çevreyi gezeyim diyorsanız işte size şimdilik kurtarılmış ve hala bir nebze de olsa sakin ve saklı kalabilen harika bir sahil. Alacasu tüm güzelliği ile Eylül’de denize girilebilecek nefis noktalardan biri.

Adrasan – Antalya

Sahillerdeki yapılaşmanın getirdiği bütün çirkinliklerden uzak kalan saklı limanlar bölgesinde, tertemiz ve dingin sularla tarihi hikayelerin etrafında döndüğü bir coğrafyada, Adrasan’da muhakkak bir deneyim yaşayın. Adrasan’a Antalya’dan kolayca ulaşabilirsiniz. Eylül ayında da tadı çıkarılabilecek olan eşsiz bir nokta.

Adrasan
Cunda Adası – Ayvalık

Cunda Adasında denize girilebilecek bir çok bakir sayılabilecek sahil yer almasına rağmen, önerim Patriça koyu ve Ada Mocamp tesisinin olduğu bölge.

Ayrılmak istemeyeceğiniz harika sularda serinlemek ve yazın son günlerinin tadını çıkarmak unutulmaz keyifli anlar yaşatacaktır. Assos benzeri burada da suyun soğukluğu mevsime özel bir durum değil. Aldırmayın ve tadını çıkarın.

patriça koyu
patriça koyu
Gökkaya – Antalya

Burası özel bir adres. Çayağzı veya Üçağız’dan teknelerle kısa bir yolculuktan sonra ulaşabileceğiniz Gökkaya, geceyi teknede geçirmeniz kaydıyla unutulmazlar listenizde en önde yer verebileceğiniz bir seçenek. Eylül ayında böylesi güzel bir deniz ve gökyüzündeki yıldızların çokluğunu gördüğünüzde inanamayacaksınız!

Dalyan – Muğla

Dalyan hakkında söyleyecek fazla birşeyin laf kalabalıklığı olacağını düşünerek, konuyu Caretta’ların bile dünya üzerinde seçtikleri sayılı sahillerden olduğunu hatırlatarak kapatmayı tercih ediyorum.

Dikili – İzmir

Uçsuz bucaksız görünümü veren kilometrelerce kumsalı, “buz” gibi suyu ve şirin çevre yapılanmasıyla Dikili, İzmir çevresinden de rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir tatil merkezi. Burada denize girmek için kendinize oldukça fazla seçenek yaratabilirsiniz. Yayılın kumsala dilediğinizce keyfini çıkarın.

Booking.com

2 YORUMLAR

  1. Evet uzun yıllar turizm işletmeciliği yapan biri olarak,denize girmek için benim için de en güzel zaman Eylül ve hatta Ekim aylarıdır.Deniz havuz gibi, göl gibi durgun ve pırıl pırıl berraktır.Yüzmenin tadına doyulmaz.Hele Fethiye Kabak Vadisi’nin Gemile Koyundaysanız keyfinize keyif katarsınız…

    • Evet hakikaten 60 liraya çadırda kalıp, 15 liraya bir tane bira içip, akşam bulgur pilavı ve kabak gratene 40 lira bayılınca tadına doyulmuyor gemile koyunun … thassos a gidiyoruz biz …

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here