Aklımızın bir yerlerine “yaz mevsimi” olarak kodladığımız ayların sonuna doğru geliyoruz. Malum bizler için yaz ayları haziran, temmuz ve ağustos aylarından ibaret! Aslında her ne kadar bunun pek havalarla ilgisi olmasa da, okulların açılması yaz aylarının bittiğinin en büyük göstergelerinden biri. İşte yazın bitişiyle gelen ve ismi Sonbahar olan mevsim yıllarca bizi tatilden evlere doğru döndürdü. Ancak sonbaharın başlangıcı sayılan “eylül” ayının, tatil için nefis alternatifler sunmaya devam ettiğini unutmamak gerek! Eylül’de denize girilebilecek yerler belki de yaz mevsiminden bile keyifli ve huzurlu olabiliyor.

Eylül’de Denize Girilebilecek Yerler

Yaz aylarının yapış yapış sıcaklığı, bunaltan kalabalıklığı ve tutarsız fiyatlandırmalarından şikayetçiyseniz, sizin için harika zamanların başlangıcına hoşgeldiniz!

Deniz mevsimi ve tatil dönemlerine verdiğimiz isimle “Yaz Sezonu” yukarıda da belirttiğimiz gibi “okulların açılması” ile resmi olarak son buluyor aslında. Ama yaşadığımız coğrafyada, yaz mevsiminin sadece isim olarak bittiği, iklimsel olarak henüz sona ermediğini aklımızdan çıkarmamak gerekiyor.

Eylül'de Denize Girilebilecek Yerler

Ülkemizde denize girilebilecek ve eylül ayının tadının çıkarılabileceği biraz daha dingin, ancak fazlasıyla “tatil” hissettiren alternatif bir listeden bahsetmek istiyorum.

İşte Eylül ayında “yaz mevsimi” hala devam eden birkaç noktada, denizi serin ama pırıl pırıl, huzurlu, keyifli ve ucuz Eylül’de Denize Girilebilecek Yerler ve tadı çıkarılabilecek en iyi sahiller..

Kaputaş Plajı – Antalya

Eylül’de denize girilebilecek yerler arasında en başta Antalya ve ünlü Kaputaş Plajı geliyor. Akdeniz bölgesi ve deniz denildiğinde akla ilk gelen yerlerden olan, Antalya merkezinin uzağında yer almasına rağmen yine de Antalya’ya bağlı olan Kaş yolu üzerinde uğrayabileceğiniz müthiş bir deniz keyfi noktası.

Kaputaş Plajı‘nda, rengi Eylül ayında daha da güzel tonlamalar yapan tertemiz sularda tropik görüntüler dolu bir sahilde harika vakit geçirebilirsiniz.

Eylül'de Denize Girilebilecek Yerler

Assos – Çanakkale

Assos sadece deniz keyfi yapılacak bir yer değil. Ama yolunuz Assos taraflarına düştüğünde mutlaka buz gibi pırıl pırıl antik sularda denize girmek için de birkaç saat ayırın.

Dinginliği ve temizliği ile Assos’un denizine hayran kalacaksınız. Suyun soğukluğunu çok dert etmeyin. Çünkü burada deniz suyu yaz aylarında da yeterince(!) soğuk. Kış mevsimine girmeden emin olun çok iyi gelecektir.

Eylül'de Denize Girilebilecek Yerler

Alacasu – Antalya

Kemer bölgesine yolunuz düştüğünde, eğer her şey dahil(!) otellerde fazla vakit geçirmek istemiyor ve çevreyi gezeyim diyorsanız işte size şimdilik “kurtarılmış” ve hala bir nebze de olsa sakin ve saklı kalabilen harika bir sahil. Alacasu.

Alacasu tüm güzelliği ile Türkiye’de Eylül’de denize girilebilecek en nefis noktalardan biri.

Adrasan – Antalya

Sahillerdeki yapılaşmanın getirdiği bütün çirkinliklerden uzak kalan saklı limanlar bölgesinde, tertemiz ve dingin sularla tarihi hikayelerin etrafında döndüğü bir coğrafyada, Adrasan’da muhakkak bu mevsimde bir deniz tatili deneyimi yaşayın.

Adrasan‘a Antalya’dan kolayca ulaşabilirsiniz. Eylül ayında da tadı çıkarılabilecek olan eşsiz bir nokta olan Adrasan, keyif ve huzur dolu.

Eylül'de Denize Girilebilecek Yerler

Cunda Adası – Ayvalık

Cunda Adasında denize girilebilecek bir çok bakir sayılabilecek sahil yer almasına rağmen, önerim Patriça koyu ya da Ada Mocamp tesisinin olduğu bölge.

Ayrılmak istemeyeceğiniz harika sularda serinlemek ve yazın son günlerinin tadını çıkarmak size inanın unutulmaz keyifli anlar yaşatacak.

Assos benzeri burada da suyun soğukluğu mevsime özel bir durum değil. Aldırmayın ve tadını çıkarın.

Eylül'de Denize Girilebilecek Yerler

Gökkaya – Antalya

Burası özel bir adres. Her yerde çok bahsetmezler. Çayağzı veya Üçağız‘dan teknelerle kısa bir yolculuktan sonra ulaşabileceğiniz Gökkaya, geceyi teknede geçirmeniz kaydıyla unutulmazlar listenizde en önde yer verebileceğiniz bir seçenek.

Eylül’de Denize Girilebilecek Yerler diye arayışa girdiğinizde, böylesi güzel bir deniz ve gökyüzündeki yıldızların çokluğunu gördüğünüzde inanamayacakve hayran kalacaksınız.

Dalyan – Muğla

Dalyan hakkında söyleyecek fazla bir şeyin laf kalabalıklığı olacağını düşünerek, konuyu Caretta’ların bile dünya üzerinde seçtikleri sayılı sahillerden olduğunu hatırlatarak kapatmayı tercih ediyorum!

Eylül'de Denize Girilebilecek Yerler

Dikili – İzmir

Uçsuz bucaksız görünümü veren kilometrelerce kumsalı, gerçek anlamda “buz” gibi suyu ve şirin çevre yapılanmasıyla Dikili, İzmir çevresinden de rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir tatil merkezi.

Burada denize girmek için kendinize oldukça fazla seçenekler yaratabilirsiniz. Yayılın kumsala ve dilediğinizce keyfini çıkarın.

Booking.com
Önceki İçerikBali Otelleri Bildiğinizden Çok Farklı Büyülü Bir Dünya
Sonraki İçerikİber Yarımadası’nın En Büyük Su Yolu Tajo Nehri
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

2 YORUMLAR

  1. Evet uzun yıllar turizm işletmeciliği yapan biri olarak,denize girmek için benim için de en güzel zaman Eylül ve hatta Ekim aylarıdır.Deniz havuz gibi, göl gibi durgun ve pırıl pırıl berraktır.Yüzmenin tadına doyulmaz.Hele Fethiye Kabak Vadisi’nin Gemile Koyundaysanız keyfinize keyif katarsınız…

    • Evet hakikaten 60 liraya çadırda kalıp, 15 liraya bir tane bira içip, akşam bulgur pilavı ve kabak gratene 40 lira bayılınca tadına doyulmuyor gemile koyunun … thassos a gidiyoruz biz …

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz