PAYLAŞ

Eylül ayında seyahat birçokları tarafından hem tercih edilen hem de önerilen bir konudur. Eylül ayında seyahat etmek isteyenler veya tatil yerlerine gitmek isteyenler de en çok “Eylül ayında havalar nasıl olur?” diye merak ederler. Eylül ayında tatil yapmak isteyenler için dünyada havaların eylül’de nasıl olduğu ile ilgili genel bir bilgilendirmeden aşağıda bahsediyorum. Eylül’de Nereye Gidilir?

Eylül'de Nereye Gidilir?

Eylül’de Nereye Gidilir?: Eylül’de Tatil Yerleri

Klasik bir ilkokul bilgisiyle başlamak gerekirse Eylül ayında havalar yaz sıcaklarının son bulup daha bir yumuşadığı dönem olduğunu biliyoruz.

Eylül ayında Orta Avrupa ve Kuzey Amerika tatil için en ideal bölgelerden. Sıcaklığın yavaş yavaş son bulduğu Kuzey Avrupa ve kuru iklimin sona ermeye başladığı Endonezya için eylül ayı son şans diyebiliriz. Aynı zamanda Orta Amerika ve Karayipler ile Güneydoğu Asya‘da yağmurların ve musonların başladığı bir dönem de diyebiliriz.

Tatil ve Seyahat için Eylül’de Nereye Gidilir?

Orta Avrupa

Eylül ayında havalar Orta Avrupa‘ya gidip gezmenin tadına varmak için en iyi zamanlardan biri. Sıcaktan bunalmıyor, henüz başlamayan soğukları hissetmiyorsunuz. Avusturya, Macaristan, Çekya gibi ülkelerin gezilebileceği en güzel aylardan biri çünkü. Yine Balkan coğrafyası Eylül ayında havalar bakımında seyahat ve gezilere uygun yerler arasında.

Eylül'de Nereye Gidilir

Hava sıcaklıkları normal şartlarda 16 ile 20 derece arasında değişiyor. Ancak siz dereceden çok kendi üşüme derecenize bakın tabii. Her halükarda sıradışı bir durum için şemsiyenizi oralardan da alabilirsiniz.

Akdeniz’de Eylül

Eylül ayı Akdeniz coğrafyasında bulunan ülkeler ve gezilecek yerler için de en güzel aylardan biri.

Bunaltıcı sıcakların yaz boyunca hüküm sürdüğü özellikle İspanya, Yunanistan, İtalya, Tunus, Fas, Mısır gibi ülkelerin güneşli günleri doyasıya yaşadığı ama bunaltmadığı bir dönem olan Eylül ayı, Akdeniz havzasındaki ülkeleri ziyaret etmek için en ideal sezon sayılabilir.

Eylül'de Nereye Gidilir?

Turistik kalabalıkların da “deniz, güneş, kum” üçlüsünü tercih eden kesiminin uzaklaşmasından dolayı bu yerleri Eylül ayında havalar nefis hale geldiğinde gezmek çok daha keyifli olacaktır.

Kuzey Amerika

Eylül ayında Kuzey Amerika‘ya seyahat etmek isteyenler de, gündüzleri sıcaklıkları ideal derecelerde yaşasalar da özellikle akşamları ve geceleri serinlikleri hissedebilecekleri bir havayla karşılacaklar.

Eylül'de Nereye Gidilir?

Özellikle Kanada’da ormanların sarı ve kızıl renklere döndüğü bu dönemde muhteşem manzaralar görmek sıradan bir hal alıyor. Tabii ki bu yapraklar dökülene kadar sürüyor. Yani eylül ortasından ekim başına kadar geçen kısa sürede.

Kuzey Avrupa

Yazının başında da bahsettiğim Kuzey Avrupa’da Eylül ayında havalar artık bu coğrafyada keyifli dönemlerin son anları. Kış başlamadan gezebileceğiniz ancak özellikle buralara göre serin bir havanın sürdüğü Kuzey Avrupa’da Laponya gibi yerlere kar düşmüş bile oluyor.

Eylül'de Nereye Gidilir

Buna rağmen günden güne değişmesine karşın Kopenhag, Stockholm, Oslo gibi şehirlerde 15-17 derece sıcaklıklarda gezimeniz oldukça olası bir tahmin. Tabii ki kazak ve yağmurluklarınızı unutmayın!

Endonezya

Sıcak ve nemli iklimlerin yıl boyu devam ettiği Endonezya’da Bali veya Java gibi adalara seyahat etmek için uygun mevsimlerden biri. Kuru mevsimin devam ettiği Eylül ayında tek sıkıntınız erken kalkmak olabilir. Çünkü bu dönemde güneş çok daha erken doğuyor.

Eylül'de Nereye Gidilir

Orta Amerika – Güneydoğu Asya

Öğleden sonra sağanak yağışların sıradan sayıldığı Meksika‘dan Costa Rica’ya kadar olan bölgede Karayipler de benzer durumdan etkileniyor.

Adaların muhteşem manzaralarına rağmen ıslanmama şansınız bazen yok gibi bir şey!

Güneydoğu Asya’da ise Muson mevsimi dönemi. Ekim sonuna kadar seyahat planı yapmamanız gereken yerlerden olan Güneydoğu Asya’da bu dönemde çokça duyduğumuz sel gibi afetler yaşanabiliyor.

Booking.com

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..