Eylül ayında seyahat birçokları tarafından hem tercih edilen hem de önerilen bir konudur. Eylül ayında seyahat etmek veya tatil yerlerine gitmek isteyenler de en çok “Eylül ayında havalar nasıl olur?” diye merak ederler. Eylül ayında tatil yapmak isteyenler için dünyada havaların nasıl olduğu ile ilgili genel bir bilgilendirmeyi ekliyoruz. Öyleyse soralım; Eylül’de Nereye Gidilir?

Eylül'de Nereye Gidilir?

Eylül’de Nereye Gidilir?

Klasik bir ilkokul bilgisiyle başlamak gerekirse; Eylül ayında havaların yaz sıcaklarının son bulup, özellikle akşamları daha bir serinliklerin başladığı dönem olduğunu biliyoruz.

Eylül ayında Orta Avrupa ve Kuzey Amerika, tatil için en ideal bölgelerden.

Sıcaklığın yavaş yavaş son bulduğu Kuzey Avrupa ve kuru iklimin sona ermeye başladığı Endonezya için ise eylül ayı “son şans” diyebiliriz.

Aynı zamanda Eylül demek, Orta Amerika ve Karayipler ile Güneydoğu Asya için de, yağmurların ve musonların başladığı bir dönemin hızlıca yaklaşması demektir.

Orta Avrupa

Eylül ayında hava durumu bakımından, Orta Avrupa’ya gidip gezmenin ve oraların tadına varmak için seyahat etmenin en iyi zamanlarından biri.

Bu ayda sıcaktan bunalmıyor, henüz başlamayan Orta Avrupa soğuklarını hissetmiyorsunuz. Avusturya, Macaristan, Çekya gibi ülkelerin gezilebileceği en güzel aylardan biri.

Yine Balkan coğrafyası Eylül ayında havalar bakımından, seyahat ve gezilere uygun yerler arasında.

Eylül'de Nereye Gidilir Seyahat Yazarı Erkut Özen

Eylül ayında bu destinasyonlarda hava sıcaklıkları normal şartlarda 16 ile 20 derece arasında değişiyor.

Ancak siz dereceden çok, kendi üşüme derecenize bakın tabii! Her halükarda sıra dışı bir durum için şemsiyenizi ve uzun kollu bir kaç eşyanız ile birlikte hafif bir yağmurluğunuzu yanınızda bulundurun.

Akdeniz’de Eylül

Eylül ayı Akdeniz coğrafyasında bulunan ülkeler ve gezilecek yerler için de en güzel aylardan biri.

Bunaltıcı sıcakların yaz boyunca hüküm sürdüğü özellikle İspanya, Yunanistan, İtalya, Tunus, Fas, Mısır gibi ülkelerin güneşli günleri doyasıya yaşadığı ama bunaltmadığı bir dönem olan Eylül ayı, Akdeniz havzasındaki ülkeleri ziyaret etmek için en ideal sezon sayılabilir.

Eylül'de Nereye Gidilir?

Turistik kalabalıkların ve “deniz, güneş, kum” üçlüsünü tercih eden kesiminin uzaklaşmasından dolayı bu yerleri, Eylül ayında havalar nefis hale geldiğinde gezmek çok daha keyifli olacaktır.

Kuzey Amerika

Eylül ayında Kuzey Amerika’ya seyahat etmek isteyenler de, gündüzleri sıcaklıkları ideal derecelerde yaşasalar bile özellikle akşamları ve geceleri serinlikleri hissedebilecekleri bir havayla karşılacaklar.

Eylül'de Nereye Gidilir?

Özellikle Kanada’da ormanların sarı ve kızıl renklere döndüğü bu dönemde muhteşem manzaralar görmek sıradan bir hal alıyor.

Tabii ki bu yapraklar dökülene kadar sürüyor. Yani eylül ortasından ekim başına kadar geçen kısa sürede.

Kuzey Avrupa

Yazının başında da bahsettiğim Kuzey Avrupa’da Eylül ayında havalar artık bu coğrafyada keyifli dönemlerin son anları.

Kış başlamadan gezebileceğiniz, ancak özellikle diğer yerlere göre serin bir havanın sürdüğü Kuzey Avrupa’da Laponya gibi yerlere kar düşmüş bile oluyor!

Eylül'de Nereye Gidilir?

Buna rağmen günden güne değişmesine karşın Kopenhag, Stockholm, Oslo gibi şehirlerde 15-17 derece sıcaklıklarda gezinmeniz oldukça olası. Tabii ki kazak ve yağmurluklarınızı Kuzey Avrupa’da da unutmayın!

Endonezya

Sıcak ve nemli iklimlerin yıl boyu devam ettiği Endonezya’da Eylül ayı, Bali veya Java gibi adalara seyahat etmek için uygun mevsimlerden biri.

Kuru mevsimin devam ettiği Eylül ayında tek sıkıntınız erken kalkmak olabilir. Çünkü bu dönemde güneş çok daha erken doğuyor.

Eylül'de Nereye Gidilir Bali

Orta Amerika – Güneydoğu Asya

Öğleden sonra sağanak yağışların sıradan sayıldığı Meksika‘dan Kostarika’ya kadar olan bölgede, Karayipler de benzer durumdan etkileniyor.

Adaların muhteşem manzaralarına rağmen ıslanmama şansınız bazen yok gibi bir şey!

Güneydoğu Asya’da ise Muson mevsimi dönemi başlıyor. Ekim sonuna kadar seyahat planı yapmamanız gereken yerlerden olan Güneydoğu Asya’da bu dönemde çokça duyduğumuz sel gibi doğal afetler yaşanabiliyor.

Booking.com
Önceki İçerikAnamur Antik Dönemin Rüzgarlı Burnu
Sonraki İçerikBraşov Romanya’nın Efsanelerle Dolu En Keyifli Kenti
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz